Yazı

Hangi Demokrasi Be!
Hangi Demokrasi Be! 

Etem Kutsigil

Yıllardan beri dikkatimi çeken bir siyasal söylem, DEMOKRASİ sözcüğüdür.

Nedir Demokrasinin tanımı?
Tanımlardan birisi şu;
Demokrasi, “Ülke çapında vatandaşların, devlet politikasını şekillendirmede, Kurumlarda, üyelerin, kurumlarını düzenlemede, HER KONUDA EŞİT HAKKA SAHİP OLDUKLARI bir yönetim biçimidir.
Diğer tanım da şöyle;
HALKIN, HALKI, HALKIN YARARINA, YÖNETMESİNE DEMOKRASİ denir.
(Halkın kendisini, halkın çıkarları doğrultusunda, yönetmesine demokrasi denir)
...........
Dikkat edeceğiniz gibi, her iki tanımın olmazsa olmazı, HALKIN KATILIMIDIR.
Hatırlayanlarınız çoktur. Eskiden Genel Seçimlerden önce, bir ÖN SEÇİM süreci vardı. Bütün İl ve İlçelerde, her partinin delegeleri, partilerinin Milletvekili adaylarını kendileri seçerlerdi. Partideki çok değerli devlet adamlarının, TBMM’ne girebilmeleri için, belli bir oranda da, Partilerin “Merkez kontenjanı” olurdu ki, bu kişiler, seçilmek için köy köy kahve kahve dolaşıp oy istemesinler. (Bu gibi saygın kişiler, göreve talip olmaz, onlar bu yöntemle göreve davet edilirlerdi.)
Yıllar geçip, bütün parti başkanlarının gözü açılınca, parti içinde oluşabilecek iç muhalefeti ortadan kaldırıp, dikensiz gül bahçesi yaratmak için, ÖNSEÇİMİ kaldırdılar.
Şimdi önseçimin adı PARTİYE BAĞIŞ oldu.  Yani “Şu kadar para ver, aday adayı ol. Sonra parti başkanına , ona ulaşamazsan, ona ulaşanlara yağcılık yap, bağlılık sözlerini ardı ardına sırala ki, parti başkanı lütfedip seni listeye alsın.”
Bu arada işin ambalajı da, “Seçici kurulun seçtiği aday adayları
Parti başkanının istemediği bir adamı, “Değerlidir. Aday olmalı” diye listeye alacak seçicı kurulun bir tarafları, “altı okka” çekmeli. Çünkü her zaman ve ısrarla son söz, Genel Başkanlarındır. Yani adı konmamış olsa da, PADİŞAH EFENDİMİZİN’dir.
Ve sonra halka sunulan “(A)... İli Milletvekili adaylarının listesi.”
 Sermaye kesiminin temsilciliğini yapanların, yalakaların, “İsabet buyurdunuz sayın Genel Başkanım”cıların, “Bir koy on al”cıların, para babalarının, veeeeee HAMAMIN NAMUSUNU KURTARMAK İÇİN” konmuş, bir avuç örnek insan ve değerli devlet adamının listesi. Laf aramızda, asıl adamlar bunlardır. Diğerleri, kaldır parmak-indir parmak figüranlarıdır. İnanmayan tutanaklara baksın. Bir seçim döneminde, hiç söz almayanları, fakat maaşını, bütün ailesinin sağlık giderlerini, kıyak emekliliğini alanları saysın.
...........
Bu düzene mi DEMOKRASİ diyorsunuz?. Bu düzene karşı olup, Cennet Vatanımızda adam gibi bir demorasinin yerleşmesini isteyenler mi DARBECİ.
Asıl darbeci sizlersiniz. Çünkü,
Öyle bir düzen getirdiniz ki, her biriniz İmparator oldunuz.
Öyle bir düzen getirdiniz ki, yargıdan kaçmak isteyen yandaşlarınız, sâyenizde, Türkiye’nin en önemli kurumu olan TBMM’ne girdi. Dokunulmazlık zırhına büründü. Seçildiği sürece de yargıdan kaçacak.
Öyle bir düzen getirdiniz ki, öbek öbek imtiyazlı-dokunulmaz sınıflar ürettiniz. Oysa ki, zırt-pırt her yerde söylenip, nerdeyse müziğiyle düğünlerde göbek atılır hale gelen, Onuncu Yıl Marşının bir dizesi
İMTİYAZSIZ SINIFSIZ KAYNAŞMIŞ BİR KİTLEYİZ der.
Öyle bir düzen getirdiniz ki, demokrasi adına CUMHURİYETİMİZİN temelleri sarsıldı yerinden oynadı. Değer saydığımız herşeyi, yerle yeksan ettiniz.
Siz ki, Demokrasi diye diye, Demokrasiyi kendi partinizin içinde bile barındırmıyorsunuz.
Hâlâ ve hiç sıkılmadan, sizi eleştirenlere hakaret edercesine ve en önemlisi ısrarla, Türk Ordusunu, yüzkarası siyasetinize âlet ederek “Demokrasiye aykırıdır... Bu, Demokrasiye müdahaledir. Darbedir..” gibi aslı astarı olmayan sözler söyleyebiliyorsunuz.
Bu yüzden, eğer siz gerçekten DEMOKRASİYİ SEVİYORSANIZ, kendi fikirlerinize karşı olanları, Grup toplantılarınızda azarlayacağınıza, önce onların da fikirlerine değer vermesini öğrenin ve Demokrasiyi önce kendi partilerinizde uygulayın.
Aksi halde gün gelir, sokaklarda yürürken, arkanızdan;
“Seç seç al abi!! Demokrasinin turfanda mallarına gel. Seçmek serbest. Cici Demokrasimizin son ürünleri bunlar. Beğen beğen al!!”
diye seslenir bu halk.


22 Haziran 2009  00:50:55 - Okuma: (672)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik