Yazı

Vah Benim Bu Güzel Ülkeme
Vah Benim Bu Güzel Ülkeme 

Özcan Nevres

Günlerdir Kayıp olan küçücük bir kız çocuğunun ölüsü yengesinin çeyiz sandığında bulunuyor.

Küçük kız intikam amacıyla yengesi tarafından çeyiz sandığına kapatılarak, havasız bırakılarak öldürülüyor. Bunun nasıl bir ölüm olduğunu tasavvur edebilir miyiz? O minicik kız kim bilir kaç dakika, belki de kaç saat azap çekerek ölmüştür. İntikam için öldürülmesi ise güya kızın babası kızın yengesine cinsel tacizde bulunmuş. Öyle bir şey var idiyse neden babasını değil de kızını öldürmüş? Hangi mantık alır bunu. Yıllarca idam cezasının kaldırılması lehinde yazılar yazmıştım. Şimdi ise idam cezasına karşı olduğum için okurlarımdan ve halkımızdan özür diliyorum. Üstelik bu denli vahşice işlenmiş bir cinayete karşı, asarak, kurşuna dizerek veya Amerika da olduğu gibi gaz odasında veya elektrikli sandalyede idam edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu dehşetengiz yenge aynı sandığa sokulup küçük kıza reva gördüğü ölümle cezalandırılmalı. Her ne kadar böyle bir ceza çağdaş olmasa da caydırıcı olacağını gözden uzak tutmamak gerekir. Ölüm öldürenin elinde kar olarak kalmamalıdır. Nasıl olsa af çıkar diyerek böyle bir vahşeti insanlara yaşatanlar kesinlikle iflah olmazlar. Zira onlar çağdaşlıktan zerrece anlamazlar. Anlayacakları tek dil, işlediği suça karşılık bedelini hayatıyla ödeyecek olmalarıdır.
Şüphesiz idam cezası geriye dönüşü olmayan bir cezadır. İdam edilen birinin yıllar sonra masum olduğu ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda adaletin yapabileceği Hiçbir şey yoktur. İdam edilenin ailesine verilecek olan tazminat dahi bu acıyı örtemez. İşte bu nedenle idam cezasına karşıydım ve benim gibi karşı olanlar vardı. Ne yazık ki ülkemiz çağdaş olmaya çabaladığımız bunca yıla rağmen halen çağdaşlaşamıyor. Çağdaş olmayı hazmedemiyor. Hiçbir kimsenin yargıç ve infaz memuru olmaya hakkı yoktur. Bir suç varsa bunu yargılamak yargının görevidir. Kişilerin değil.
Bu satırları yazarken televizyonda Bursa'daki Şevket Yılmaz Devlet Hastanesindeki yangın konusu işleniyor. Bu yangında ne yazık ki yaşam ünitesine bağlı sekiz insanımız elektriklerin kesilmesi yüzünden yaşamını yitiriyor. Elektriğin kesilmesi son derece modern olan bu hastanede jeneratör yokluğundan değil. Bölgesel olarak sigortaların kapatılması nedeniyle kesiliyor. Bu durum aklıma şu soruyu getiriyor. Hangi çağda yaşıyoruz. Hastanelerde o modernliği sağlayanların kesintisiz güç kaynaklarından haberleri yok mu? O cihazları başka bir bölüme nakletmekte kullanılacak olan kesintisiz güç kaynaklarının çok pahalı olduğunu sanmıyorum. Bendeki iki adet kesintisiz güç kaynağı aletinin maliyeti toplam dört yüz liradır. Atmış amperlik iki akü iki yüz liradır. Kalanı ise iki cihazın bedeli. Bu cihazlar sayesinde bilgisayarım ve uydu alıcılı televizyonum en az üç saat çalışmasını sürdürmektedir. Görüldüğü gibi insan hayatı için hiç de pahalı cihazlar değildir.
Bu hastanede yangının elektrik kablolarından çıktığı söylenmektedir. Elektrik kablolarından yangın nasıl çıkar anlayamıyorum. Bu arada Türkiye'nin en eski yetki belgesine sahip elektrik tesisatçısı olduğumu söyleyebilirim. Bin dokuz yüz elli yedi yılında Nafıa Vekaletinin açmış olduğu imtihana girerek bu yetki belgesini almıştım. Elektrik tesisatları projesine uygun olarak yapılır. Eğer tel kalınlıkları projeye uygun olarak seçilmişse o tesisatta kablo yanmasından söz edilemez. Bir de bizde çok kötü bir kural var. Ben yaptım oldu kuralı. Tesisat projesine uygun yapılsa da eğer fazla elektrik akımı çeken ilave cihazlar konulmuşsa yapılan proje ne işe yarar? Bu durumda yangından sorumlu olan kablolar değil o cihazları koyanlar sorumludur.
Konu insan sağlığı olunca yeni binalarda her türlü olumsuzlukları göz ardı etmemek gerekir. Her odada duman Sensörleri ve yangının çıktığı anda müdahale edilmesini sağlayacak yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır. Ne yazık ki bizde bir felaketle karşılaşılmadıkça gerekli önlemler alınmaz.
Olan oldu. Ölenlerin yakınlarına baş sağlığı dilemekten başka elden ne gelir? Bu olay günlük yaşamımıza da örnek olmalıdır. Bu nedenle her evde orta boy bir yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.
Özcan Nevres


26 Mayıs 2009  19:18:03 - Okuma: (591)  Yazdır
İstatistik