Yazı

Bahar Geldi Böyle Oldu
Bahar Geldi Böyle Oldu 

Özcan Nevres

Bahar gelişiyle tüm doğada çok büyük bir hareketlilik başlar.

Eğer yaş ilerlemişse bu hareketliliğe ayak uydurmak çok zor oluyor. Günlerdir bahçe işleriyle uğraşmaktan bilgisayarın başına oturamıyorum. İşlerimin yoğunluğu yüzünden yazı yazmaya zaman ayıramıyorum. Geçtiğimiz kış diğer yıllara göre bir hayli sert geçti. Sahibi olduğum villa yazlık olarak tasarlanıldığı için duvarları çok ince. Duvarlar ince olunca da dışarının soğuğu içeriyi çok kötü etkiliyor. Önümüzdeki kışa hazırlık olarak orta kattaki balkonumuzun duvarlarına mantolama yaptım. Tabanına da üç santim kalınlığında strafor döşedikten sonra üzerini laminat parke ile kapladım. Çift camlı PVC ile kapattırdığım bu geniş balkon beni tam bir hafta uğraştırdı. Havalar iyice ısınmadan daha önce üç santim straforlarla kapladığım duvarları yeniden elden geçireceğim. Soğuğu daha iyi engellemesi için üzerlerini sekiz milim kalınlığında MDF ile kaplayacağım. Böylece duvar kaplama kağıtlarından kurtulmuş olacağım.
Bu işlerle uğraşırken kırk dört insanımızın katli haberi ile sarsılmış olmama rağmen konu ile ilgili yazmaya elim varmadı. Ben yıllarca idam cezasının kaldırılmasını savunmuştum. Bu olaydan sonra okurlarımdan özür diliyorum. Gelişmemiş bir toplumda idam cezasının kaldırılmaması gerektiğini yalnızca ben değil, tüm AB ülkeleri de anladı. Sanırım o ülkeler de Türkiye'ye idam cezasının kaldırılmasını telkin ettiklerine pişman olmuşlardır.
Yıllardır devletimiz köy korucularına maaş ödüyor. Devletin ödediği maaş o bölgenin gelir düzeyinden çok daha yüksek. Böyle olunca da terörün bitmesini Hiçbir köy koruyucusu istemez. Devletimizin açıklamasına göre elli beş bin köy korucusu var. Peki PKK kaç kişiden oluşuyor? Kesin rakam verilememesine rağmen beş altı bin kişi olduğu sanılıyor. Bu beş altı bin kişiye karşı elli beş bin silahlı ve yöreyi çok iyi tanıyan köy koruyucusu. Bu orantısız güç bana çok ters geliyor. Bence devlet bu köy koruyucularına bitirin bu PKK yı emekli olun. Eğer bitiremezseniz köy koruyuculuğunu lağvedeceğim dese PKK nın bitirilmesi bir yıl bile sürmez.
***
Yakında Türkiye tarımında pepino adlı bitki bir fırtına gibi esecek. Fidan yetiştiricileri şimdiden hazırlıklarını yapmışlar bile. Zira bu bitkinin insan sağlığında çok önemli bir yeri olduğuna dair önemli bilgiler var. Örneğin hemofili hastalığına ve eklem romatizmasına iyi geldiği, kolesterol ve şekeri düzenlediği kullanıcılar tarafından ifade edilmektedir. Bu bitki ile ilgili bilgilere bir göz atalım. Ben saksıda yetiştirmek üzere şimdiden on tane fidanın sipariş verdim bile.
MENŞEİ: Türkiye'de üretimine yeni başlanan pepino Peru menşeli olup Güney Amerika'nın diğer ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Patlıcangiller familyasından olan bu ürünün üretimi;doğal ekolojisinde çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde , ekonomik anlamda bir üretim olduğunda tek yıllık üretim şekli tercih edilmektedir.
YETİŞTİRİLMESİ :Fide ile üretilip , meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir.Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır.Bol güneş ve temiz havayı sever.Kapalı ortamlarda (Oda, Limonluk gibi )bitki büyür ancak meyve vermez.Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir.
Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.
Örneğin : Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr. Olmalıdır.
Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır.Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır.
Bir fidede 3 ana gövde bırakılır , diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır.Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.
İKLİMİ :Ticari anlamda sera üretimi önerilir.Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde ( Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz )bahçe üretimi yapılabilir.Hatta içanadolu ve Trakyada da
müspet sonuçlar alınmıştır.
Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, 0º de bitki gövdesi zarar görür, -5º de tamamen kurur.

AROMASI :Kavun , Muz , Ananas , aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi , meze olarak , dondurmalara katılarak , karışık meyve salatalarında garnütür olarak kullanılmakta , reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir.
İÇERİĞİ :1 kg. meyvede 56gr. Suda eriyebilir kuru madde verir.57 gr. Suda eriyebilir şeker , 1 gr. Protein , 480 mg. C vitamini , 107 mg. P , 1150mg. K bulunmaktadır.
Evinde küçük de olsa bahçesi olanlar bu değerli bitkiyi saksıda yetiştirebilecekleri ve kış aylarında da ürün alabilecekleri fidan üreticileri tarafından ifade edilmektedir.
Özcan Nevres

13 Mayıs 2009  21:27:18 - Okuma: (436)  Yazdır
İstatistik