Yazı

Bu katliam nasıl açıklanır bilemiyorum?
Bu katliam nasıl açıklanır bilemiyorum? 

Yaşar Varış

Mardin’de yapılan saldırı ile 44 kişinin öldürülmesi olayını hayretle ve tüylerim ürpererek izledim televizyonlardan.

              Neden olarak kan davası dediler önce. Kan davsı ilkel bir duygudur. Savunulacak hiçbir yanı yoktur. Ama bunun da bir kuralı, raconu vardır. Bir aileden biri öldürüldüğünde karşı taraftan da bir kişi öldürülür. Böylece intikam alınmış olur.
              Çoluk, çocuk, genç-yaşlı demeden, hamile kadınları bile bombalarla, uzun namlulu tüfeklerle öldürmek nasıl bir duygudur bilemiyorum.
              Yapılan tam bir vahşettir, katliamdır. İnsanlıkla ilgisi yoktur. Olayın neresinden bakarsanız bakın toplum için yüz karasıdır.
              Sabah televizyonda izledim. Bir zamanlar Ödemiş de doktorluk yapmış Dr. Süreyya Narlı’ın kızı olurmuş kendileri, sosyolog Profesör Nilüfer Narlı ya sordular olayın sosyolojik yanını. Kendileri konunun uzmanı bir bilim insanı.
              Sayın Narlı , “olayı açıklayacak bilimsel bir örnek yok bilgilerim arasında, hiç böyle bir duygu görmedim, duymadım, olayın çok yönlü olarak araştırılması gerektiğini” söyledi.
              Sayın Narlı’nın belirttiği gibi olay çok yönlü olarak irdelenmeli, bu tür duyguların yaşadığı toplum yapısı bir an önce düzeltilmelidir.
              Bana göre öncelikle doğudaki ve güneydoğudaki Feodal yapı derhal tasfiye edilmelidir. Ağaların, Hanım ağaların sahibi bulunduğu onlarca köy ve on binlerce dönüm topraklar devlet tarafından kamulaştırılarak işleyen köylülere dağıtılmalıdır. Böylece bu toprağa bağlı, çağdışı kölelik düzenine son verilmelidir.
              Yine bölge insanı şıhların, şeyhlerin, tarikatların egemenliğinden arındırılıp, devlet eliyle yapılan okullarda kız-erkek ayrımı yapılmadan eğitilmelidir.
              Yine bölgemizde gerek devlet eliyle kurulacak fabrikalar, gerekse teşvik edilecek özel sektör eliyle kurulacak fabrikalar vasıtasıyla insanlar iş sahibi yapılmalıdır.
              Toplumda meydana gelecek bu değişikliklerle yıllardır sürdürülen yanlış, zararlı örf ve adetler, törel denen ilkel inançlar kendiliğinde değişecek, toplum daha çağdaş hale gelecektir.
              Bir de terörü önleme amacıyla getirilen Koruculuk sistemi yeniden gözden geçirilmelidir. Korucu denen ve hiçbir askeri eğitimden geçirilmeyen bu kişilere verilen silahlar doğuda kişisel çıkarlar için kullanılmaktadır. Gasp, kaçakçılık ve diğer yasadışı işlemler için kullanılmaktadır.
              Nitekim bu katliamda kullanılan silahlar ve bombalar devlet tarafından koruculara verilen silahlardır. Bunu iç işleri bakanı bizzat açıklamıştır.
              Sonuç olarak, Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine toplumu çıkarmak istiyorsak öncelikle doğu ve güneydoğudaki bu çağdışı feodal yapıyı bir an önce tasfiye edecek önlemleri almak zorundayız.
              Yoksa bataklık dururken tek tek sivrisinek avlamanın bir yararı olmayacaktır. Bu yapı ile ne terör bitecek ne de bu tür ilkel düşünceler sona erecektir.
              İyi haftalar.


7 Mayıs 2009  17:31:09 - Okuma: (517)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik