Yazı

Türk’ün sabırla imtihanı!
Türk’ün sabırla imtihanı! 

İbrahim Becer

Bu yazı biraz da meraklısına yazılmış bir yazıdır. Yazının yazıldığı tarihte maalesef iki Vatan evladımızı Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde kaybetmiş bulunmaktayız. Bölge ismi vermemin nedeni, on bir yıl önce Kendimin de bir hafta kadar orada bulunmamdır.

Gelin Size coğrafyayı biraz daha anlatayım: Şırnak, Siirt, Beytüşşebap üçgenine verilen addır Bestler-Dereler. Bir diğer adı da “Eşek mağaralarıdır”. Bu ismi almasına sebep de bünyesinde barındırdığı binlerce mağaradır. Derin vadiler arasından bir o kadar da derecik akar. “Dereler” denmesine sebep de budur. Terör örgütü Şırnak için “pkk’nın Kabesi” derken, Biz de “pkk’nın kahpesi” derdik. Öyle bir kahpedir ki Bestler; koynuna aldığını kimseye göstermez, saklar…
Bestler’de yol yoktur. Şırnak tarafından girecekseniz Şenoba üstünden girmek zorundasınızdır. Başka geçiş var mı bilmiyorum ama Biz oradan gitmiştik. Maalesef Biz de şehit vermiştik. Yaklaşık on sekiz saatlik bir gece intikalinin ardından ulaştığımız tepede bir hafta kalıp geri döndüğümüz zaman, onurlu ama buruk olduğumuzu hatırlıyorum. Kendi taburumdan değildi şehitler ama kötü haber gerçekten tez ulaşıyordu.
Orada bazı gelenekler vardır. Operasyona çıkarken doldur boşalt işlemi sonrasında muhakkak helalleşirsiniz. Rütbe farkı kalkar ortadan. Artık Asker-Komutan ilişkisi gider ve yerine iki vatan sevdalısının arasındaki hak-hukuk ilişkisi gelir. O ne güzel bir yol arkadaşlığıdır öyle. On sekiz saatlik intikal boyunca bir dostunun arkasını kollamak ve bir başka dostun tarafından arkanın kollandığını bilmek insana nasıl da huzur verir.
Ve senden binlerce kilometre ötede olanların huzur içinde olduğunu bilmek. Bundan da kendine haklı bir pay çıkarma duygusu. “Ben bu dağlarda korkmadan, kara geceyi yara yara yürüdüğüm için sevdiklerim rahat uykularında uyuyorlar” diyebilmek. Bülbül dağını görebilmek Gabar’a bakarken, ya da Şirince Boğazında zeytin mevsiminde, bağbozumunda dudaklarının kenarına ilişen o kekremsi, hüzünlü tadı hissedebilmek Şihan’dan geçerken. Geride kalanlara, seninle yürüyüp de düşenlere bir selam sarkıtabilmek ne büyük bir lütuf…   
Kurban kesilir, kan akıtılır giderken mesela. Sebebi de bellidir. Yaradan’a yakarıştır bu aslında. “Bir kan illa ki gerekliyse Biz bu kanı döküyoruz” demektir bu. Binilen araçların tekerleklerine sürülür kan. Bu yüzden büyüktür ya Türk Ordusu. Peygamber Ocağı denmesi de bu sebeptendir. Siz kaç tane ordu biliyorsunuz, kan dökülmesin diye kurban kesen.
İbrahim peygamber, oğlu İsmail’i Sebir Dağının eteğine kurban etmek üzere götürdüğü zaman, O babanın durumunu düşünebiliyor musunuz? Ne kadar zor bir karar, ne büyük bir sınav. Peki ya İsmail (as)’in Babasına ne cevap verdiğini biliyor musunuz? Şöyle diyor İsmail(as) babasına: “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. Umulur ki Beni sabredenlerden bulursun”.
Bu Ülkede vatanını, milletini bu duygularla seven insanlar var. Biricik evlatlarını, yine Biricik devletlerine “kurban” olsun diye gözünü kırpmadan veren Peygamber Babaları var. Buna mukabil, o bıçağın altına başını seve seve uzatan ve bu ülkenin her yerini, ama her yerini ayırt etmeden seven Peygamber evlatları var.
Onlar kaçmadı, torpil peşinde koşmadı, kimseye yaslanmadı. Düşenler onurlarıyla düştüler. Kalkacakları yerin bilincinde olarak. Korkmayanlar orada olanlardı, korkanlar gelemedi. Bin selam olsun Onlara…
Biz ne desek boş. Akif diyor ya:
“Ey Şehit oğlu şehit, isteme Benden Makber,
Sana aguşunu açmış, bekliyor peygamber!”
Benim tek duam bu saatten sonra; Allah(cc) Kahhar sıfatını bu aşağılık soysuzlara bu dünyada göstersin. Bize acı yaşatanlara misliyle karşılık versin.
Güzel bir kitap var elimde. Eski bir subay olan Hakan Evrensel yazmış. İsmi de “Güneydoğudan öyküler”.Tavsiye ederim okuyun ve orada olanları anlamaya çalışın. Orada çok güzel bir dua var. Katılmamak mümkün değil:
“Allah’ım; Bana değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, Değiştiremeyeceklerimi kabullenmek için sükûnet, ikisini birbirinden ayırt edebilmek için de akıl ver…”


12 Nisan 2009  00:50:54 - Okuma: (1314)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik