Yazı

Seçimlerden çıkan dersler…
Seçimlerden çıkan dersler… 

Yaşar Varış

29 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Çıkan sonuç şöyle özetlenebilir.

Seçmen tek başına ülkeyi yöneten AKP iktidarına %8 lik bir oy kaybettirerek ciddi bir uyarıda bulundu.
Adeta “ Sana geçen seçimlerde %47 lik bir destek verdim, ama devletin temel taşları ile oynayasın, anayasamızın ve demokrasimizin olmazsa olmaz koşulu olan laiklikle, sosyal devlet ilkesi ile devletin üniter yapısı ile anayasal organlarla oynayasın, adeta tek parti diktatörlüğü kurasın diye vermedik” dedi.
Ancak AKP oylarını da ülkede bir kaos çıkaracak derecede de kesmedi. “Genel seçimlere kadar ülkeyi yönet, ancak uyarılarıma da dikkat et. Aksi halde 2011 yılında yapılacak genel seçimlerde defterini dürerim, seni siyaset sahnesinden silerim” dedi.
Seçmen aynı şekilde oylarını bir miktar arttıran ana muhalefet partisi CHP’ye de bir nasihatte bulundu.
O’na da dedi ki; “iyi niyetle çalışıyorsun, bunun karşılığında oylarını bir miktar arttırdım. Ama henüz iktidarı alıp, ülkeyi yönetecek erginlikte, olgunlukta değilsin, Deniz kıyılarından henüz içerilere giremedin. İç Anadoluda, doğu Anadolu’da yoksun. Parti programını yeniden gözden geçir. İşlemez halde olan örgütlerini günün ve yörenin koşullarına göre yeniden düzenle. Partiyi gençlere ve kadınlara aç. Parti örgütlenmeni daha güncel ve çağdaş hale getir. Seçimden seçime değil, çalışmalarını sürekli kıl. Halkla temasını kesme. Parti içi eğitime önem ver. Seçimler geldiğinde parti örgütün hazır olsun. Bir de aynı görüşte olan partilerle arandaki sorunları gider. Seçimlere kadar solda bütünlüğü sağla. Aksi halde ana muhalefeti yine başka sağ partilere kaptırabilirsin”
Seçmenin bu mesajları yerini bulacak mı bakalım. Bunu gelecek günler gösterecek.
Seçmenin bu mesajları bence çok anlamlı.
AKP açısından değerlendirecek olursak; bu oy tablosundan sonra AKP anayasa değişikliklerini filan ağzına alamaz artık. Bilindiği gibi AKP yapacağı anayasa değişiklikleri ile Yüksek yargının yapısını değiştirip, başka bir deyimle onları da kendi güdümüne uygun hale getirip istediği yönetime bir adım daha yaklaşmak istiyordu. Bu uyarı onu engelleyecektir.
Böyle bir girişimde bulunacak olursa karşısında daha güçlü bir muhalefet bulacaktır.
CHP de bu uyarıya kulak vermelidir. Bu günden yarına kazandığı belediyelerle mutlak surette başarılı olmak zorundadır. Yerel yönetimlerde göstereceği başarı ülke yönetiminin yolunu açacaktır.
Ayrıca parti politikalarını netleştirmeli, eğitimden sağlığa, ekonomiden dış politikaya karşı ne nasıl çözümler düşündüğünü halkın anlayacağı şekilde düzenleyip bıkıp usanmadan halka anlatmalıdır.
Bir çok il ve ilçedeki atıl, çalışmayan örgütlerini yenilemeli, kadınları ve gençleri örgüte katmalı, daha şimdiden genel seçimlere hazırlanmalıdır. Partililer kendileri için değil, ülke için, örgütün başarısı için çalışmalıdırlar.
Ben seçim sonuçlarını böyle değerlendirdim. Yanılıyor muyum? 08.04.2009.


8 Nisan 2009  11:40:46 - Okuma: (522)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik