Yazı

Siz sevmeseniz de olur!
Siz sevmeseniz de olur! 

İbrahim Becer

İngiltere Kraliçesi'ne dev bir inci hediye edilmiş.

Kraliçe taca takılmayacak kadar büyük bu incinin delinerek, tahtın arkasına asılmasını istemiş. Ancak İngiltere'deki bütün kuyumcular, böyle nadir bir inciyi delerken kırılmasından korkarak bu işe yanaşmamışlar. İnci, Fransa başta olmak üzere pek çok ülkenin kuyumcularına götürülmüş ama hepsi de aynı gerekçeyi ileri sürüp inciyi delmeye yanaşmamışlar. Neden sonra bir deniz subayı İstanbul'da Kapalıçarşı'da bu işi yapabilecek nitelikte ustaların olduğunu söylemiş. Bir heyet hazırlanmış, İstanbul'a gidip Sultanın huzuruna çıkmışlar. Sultan bir tercüman vermiş heyetin yanına ve Kapalıçarşı'ya göndermiş. Tercüman, çarşıda köhne bir dükkâna sokmuş heyeti. İçeride ak saçlı ustaya durum anlatılmış. Ne çare ki usta diğer meslektaşlarının söylediğinin aynısını söyleyince heyet hep birlikte sızlanmaya başlanmış "Kraliçe bizi mahvedecek" diye. Usta heyetin çaresizliğine acımış,"Bakın efendiler, demiş. "Sorumluluk kabul etmem ama bende bir çırak var, belki bu işi o yapabilir. Ama diyorum ya sorumluluk kabul etmem." Heyettekiler çaresiz, "olur" demiş. Usta seslenmiş:
- Oğlum Veli, bir bak hele...
Arka taraftaki perde aralanmış. Elinde bir matkapla 13–14 yaşlarında bir çocuk çıkmış.
Usta:
- Oğlum demiş, hele şu inciyi bir del bakalım.
Bu sözü duyan Veli hiç düşünmeden elindeki matkabı inciye daldırmış. İnci tam ortasından delinmiş. Heyet sevinç içinde ustaya dönmüş:
- Ya usta bu nasıl iş, dünyanın en ünlü kuyumcularının yapamadığı bu işi bu çocuk nasıl yapar?
Usta bir heyete bakmış, bir de Veli'ye ve soruyu cevaplamış:
- Efendim, o haddini bilmez!
Bütün bu ulusalcılık dümeni haddini bilmemekten kaynaklanıyor. Kafa tıraşlı üç numara, yok aslında bir numara dediklerinden. Oturdular saymaya “Biz kaç kişiyiz” diye ellerine üç beş dolar sıkıştırınca sattılar.
Satarlar, hiç dinlemezler. Kimsenin yapamadığını yaptılar. Amerika’ya madik atacaklardı akılları sıra. Elin oğlu Rusya’ya kafa tutsun diye kurdu, Onlar kalktı Nato’dan da çıkarız, hatta Çin, Rusya ve İran’la da ittifak yaparız demeye getirdiler. “Çocuk da yaparım, kariyer de” der gibi ama yemedi. Sek sek oynadığınızı düşünün bir an. Çizginin dışına çıkınca ne olur ? Yanarsın. Aynen öyle oldu, şimdi yanıyorlar. Ateşi yemelerindendir bu çığlıkları, vatan aşkı değil…
Ağızlarından Atatürk’ü düşürmezler. Nedeni basit: Akılları sıra ihanetlerini kanuni hale getirecekler. Her şey gibi bu da yalandır. Atatürk, illegal bir şey yapmadı ki. En zor anlarda dahi Kongreleri topladı, meclisi kurdu ve halkın desteğini arkasına aldı.
Kendilerini “Atatürk’ün çocukları” olarak tanıtırlar. Bu da yalan. Bunlar daha neseplerini bilmeyen şaşkınlardır. Bütün yetkileri tek elde toplamak için bile, o kadar hır gür arasında meclisin onayını almaya çalışan Atatürk’e öykünürler ama gelgelelim yolları Harbiye Nazırını vuran Yakup Cemil ve Onun akıl hocası Enver Paşayla kesişir. Yani, Atatürk’ün çocukları değil, olsa olsa Enver’in torunlarıdırlar.
Komitacılık iliklerine işlemiştir bunların. Tek doğru kendi bildikleridir. Halk ise her zaman tebaa olmaktan öteye geçmez. Meclis de olacaksa eğer, kendi adamlarından müteşekkil bir meclis olmalıdır. Pragmatizmin, Makyavelizm’in ulaştığı son nokta. Doktor Nazım kafası yani. Bu yolda her yol mübahtır. “Açık oy, gizli tasnif” dahil.
Doktor Nazım kendini zor attı Alaman’a. Atatürk’e yazdı kaç kere dönmek için. Sokmadı önce Atatürk Yurda. Büyük adam, malını biliyor çünkü. En sonunda Ermeniler mi ne suikast düzenlediler de zor kurtardı canını. Her ne kadar Atatürk asker olsa da bir yürek taşıyordu. Affetti zat-ı şahanelerini. Yurda döndü ve asıldı. Suçu neydi biliyor musunuz?
Atatürk’e suikast düzenlemek…
Geçen yüzyılda en büyük yüz akımız Atatürk’se, Bizim millet olarak en büyük başarımız da eceliyle ölmesini sağlamaktır. On iki kez suikasta uğradığı söyleniyor. Allah korumuş uzun yaşamamış. Hele bugünleri görmemiş. Ortalık vatansever kaynıyor…
Ya, çok uzattım söyleyeyim artık; Allah aşkına Siz bu ülkeyi sevmeyin ya, Haddinizi bilin yeter…

2 Nisan 2009  23:33:09 - Okuma: (625)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik