Yazı

Seçim Yapıldı
Seçim Yapıldı 

Özcan Nevres

Seçim yapıldı ama kavga bitmedi. Bu kavga bitse de üstündeki şaibenin örtüsü bir dahaki yerel seçime kadar kalkamaz.

İnternet veri tabanının çökmesi, elektriklerin alışılmışın dışında kesilmesi, çalınan oylar. Boş arazilerde çuvallar içinde bulunan oylar bu seçime çok kirli bir damga vurdu. Bu satırları yazarken Büyükçekmece'de AKP liler ile CHP liler arasında adeta bir meydan savaşı vardı. Nedeni ise AKP lilerin belediye başkanlığı oylarına yaptıkları itirazdan kaynaklanıyor. Yapılan itirazı ilçe seçim kurulu görüşür. Sonucu il seçim kuruluna bildirir. İtiraz kabul edilirse oylar yeniden sayılır. Haklı haksız ortaya çıkar. Taraftarların birbirleriyle dalaşmasının ilçe seçim kurulunun vereceği karara hiçbir etkisi olmaz. Dahası, çöplüklerde bulunan oy pusulalarının CHP ye ait olması kazanan taraf olan CHP nin elini daha da güçlendirir.
Şimdi gözler İstanbul ve Ankara belediye seçimlerine yapılan itirazlarda. Zira kutular içinde, çöplüklerde ve çuvallar içinde bulunan oyların tümü CHP ye ait. Eğer bu bulunan oylar seçim sonucunu etkileyecek düzeydeyse her iki kentte de yeni seçim kararı alınabilir. Eğer böyle bir karar alınacak olursa AKP bu iki şehri de kesinlikle kaybeder,
Güzel İzmir. Alnından öpülesi insanların yaşadığı bu güzel kentin insanları AKP ye en büyük dersi verdi. Başta büyük şehir belediyesi olmak üzere tüm ilçe ve belde seçimlerini almış olması ile İzmirliler bir ilki gerçekleştirdi. Bu üstün başarıların sağlanmasında emeği geçen tüm belediye başkanlarını ve parti yöneticilerini yürekten kutlarım.
Bu seçim AKP nin çöküşe geçtiğinin kanıtı oldu. Yüzde kırk yediden yüzde kırkın altına düşmüş olması bile bu çöküşün kanıtıdır. AKP her ne kadar yüzde otuz dokuz oy alsa da bu genel seçimde alacağı garantili oy demek değildir. Zira halkımızın bir kesimi eğer belediyeleri bizim partimizden olanlar kazanamazsa hükumetten para alamaz sözlerine inanmış ve oylarını kerhen AKP ye vermişlerdir. Bu kesim de en az yüzde ondur. Bunu düştüğümüzde AKP nin oylarının yüzde otuzun altına düştüğü açık açık görülür.
Peki, AKP den olmayan belediyeler hükumetten parasal destek almayacak mı? Elbet de alacaklar. Zira bu para işi yasal bir düzenlemedir. Şimdi bir de muhalefette olup da harikalar yaratan belediyelere bakalım. En başta Eskişehir belediyesi. Başında efsane bir isim. DSP li Yılmaz Özerşen. Köy görünümündeki Eskişehir'i kendi yarattığı olanaklarla Avrupa kentlerini kıskandıracak kadar güzellikler ile donattı. Kentin içinden geçen Porsuk çayının yatağını ıslah ederek kenarlarında güzellikler yarattı. Üzerinde inşa edilen köprüler bile güzellik harikası. Keşke Menemen'i yönetenler kentimizin içinden geçen ana kanal için Eskişehir'e gidip Porsuk çayına yapılanları inceleseler ve benzerini ana kanala da uygulasalar.
İkincisi Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven. Arkasında iktidar olmamasına rağmen harikalar yaratmaya devam ediyor. Şehir içi ulaşım bedava. Ekmek bölgenin en ucuz ekmeği. Isınma termal avantajıyla olabildiğince ucuz. Alt yapı ise kusursuz tamamlanmış. Sahil düzenlemesi de tek kelimeyle harika.
İzmir'i İzmirlilere anlatmaya gerek görmüyorum. Zira belediyelerin başarısını tüm İzmirliler görüyorlar. Muğla'da Muğlalılara bin kişilik tiyatro sarayı kazandıran ve kentin çehresini değiştirip güzelleştiren Osman Gürün'ün arkasında hükümet mi var? Giresun'a kız istemeye giderken Ordu'nun içinden geçmiştik. Kentin gelişmişliği hemen göze çarpıyor. Ordu'yu da bir DSP li başkan yönetiyor. Şişli'nin (İstanbul) efsane belediye başkanı eski CHP li ve yeni DSP li Mustafa Sarıgül'ün Şişli'ye kazandırdıklarını göz ardı edebilir miyiz? Bu saydıklarımın hangisinin arkasında hükümet vardı?
İş yapmasını bilenler azmederlerse hükümet desteği olmadan da büyük işler başarırlar. İş yapmasını bilmeyenlere bırakınız hükümetin desteğini, dünyanın desteğini sağlasanız yine hiçbir şey başaramazlar. Malum. İş bilenin kılıç kuşananındır.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com

31 Mart 2009  22:39:56 - Okuma: (636)  Yazdır
İstatistik