Yazı

Yüksek Seçim Kurulundan Başlayıp
Yüksek Seçim Kurulundan Başlayıp 

Etem Kutsigil

YÜKSEK SEÇİM KURULUNDAN BAŞLAYIP, İL SEÇİM KURULU VE İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIKLARINDAN, ENGELLİ SEÇMENLER İÇİN DİLEĞİMDİR

Yürümekte ve özellikle merdiven çıkmakta çok zorlanmaya başladığım takriben yirmi yıldan beri, her seçim öncesi kara kara düşüncelere dalarım. “SEÇİM SANDIĞI ACABA HANGİ KATTA OLACAK” diye. Her seferinde de -şansımdan olacak- oyumu kullanacağım sandık, okulların üst katlarında oldu. İlk yıllarda, eşimin yardımıyla merdivenleri zorlukla tırmanırdım. Daha sonraları tamamen yürüyemediğimde ise, arkadaşlarımın ricası ile oy pusulam ve tamamlayıcı ögeleri aşağıya indirildi. Ve oyumu otomobilin içinde kullandım.
Bu yerel seçimde akıllandım. Aynı durumlara tekrar düşmemek için, seçimden bir hafta önce, “İlçe Seçim Kuruluna” yazdığım bir dilekçeyi eşimle Seçim Kuruluna göndererek, oy vereceğim Selçuk Lisesindeki 1011 sayılı oy sandığının, kolayca ulaşabileceğim, aynı binada (Selçuk Lisesi), zemin katına konmasını rica ettim.
Dilekçemi İlçe Seçim Komisyonundaki bir görevli, “Bütün sandıkların zemin katta olduğunu” söyleyerek, dilekçeyi işleme koydurmamış.
Bunu duyunca, İlçe Seçim Kurulunun bu inceliğine sevindim.
Ne var ki, 1011 sayılı oy sandığı Lisenin arka binasında ve Müdür Yadımcılarının olduğu kattaymış. Aklıma ilk gelen şu; On basamaktan fazla basamağı olan bir yer, ne zamandan beri “zemin kat” oluyor? Ve bunları ayırt etmekten aciz bir insana nasıl böyle bir görev verilebiliyordu?
Bunun bir vatandaşlık görevi ve sorumluluğu olduğunu bilmesem, emin olun dönüp giderdim. Fakat bu görevi yapabilmek için kararlıydım. Allah’tan ki, yardımsever insanların pek çok olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bellerinin incinmesi pahasına, beni tekerlekli sandalyemle, yukarıya çıkardılar ve yine indirdiler. Beni düşürmemek için çektikleri sıkıntıyı, somutlaşmış bir biçimde gördüm. Ve çok üzüldüm.
Okulda sıramı beklerken konuştuğum bazı seçmenler, -bazı sandıklarda, seçmen kâğıdı ve gerekli evrakın aşağıya indirilerek- kolaylık sağlandığı söylediler. Oysa ki bu konu, sandık başkanlarının insiyatifine bırakılamayacak kadar önemli bir konudur.
Yürüme engellilerin hepsi, kaza veya hastalık sonucu yürüyemeyen insanlar değildir. Yaşlandıklarında, bütün insanları bekleyen bir olgudur yürüme zorluğu.
Bir zamanlar merhum Nisa Serezli demişti ki;
Bana, bir deyim olarak, zaman zaman “Sen benden çok yaşayacaksın.” derler. “İnşallah” desem, onlara yazık. “Allah korusun” desem bana yazık. Şaşırıyorum.
Ben şimdi ne diyeyim? “Bu duruma düşmemeleri için, Allah ihtiyarlatmasın.” mı demeliyım? Hiç kimse için böyle bir şey söyleyemem.
İtiraf etmeliyim ki, iyi bir şey de yapmış Selçuk Seçim Kurulu. Huzurevinde kalanlar için, zemin katta bir sandık tahsis edilmiş. Lütfetmişler. Fakat bu kadar yaşlı ve engelliyi Liseye getirtme yerine, o sandık Huzurevine konamaz mıydı? Neyse “olur böyle vak’alar”.. Bu seçim de hayırlısıyla geldi, geçti.
Yalnız şunu belirtmeliyim ki, diğer seçime kadar yaşarsam, şiddetle takipçisi olacağım bu konunun.
Şimdiden “YÜKSEK SEÇİM KURULUNA VE HATTA, HER YERDEKİ SEÇİM KURULLARI”, LÜTFEN ÖNERİMİ CİDDİYE ALIN VE ÜZERİNDE DÜŞÜNÜN.
Seçim ortamına girdiğimiz günlerde, her türlü yayın organlarına şu kararınızı duyurun.
“YÜRÜYEMEYECEK  DURUMDA BULUNAN YAŞLILAR VE BÜTÜN ENGELLİLER (BELLİ BİR TARİHE KADAR) İLGİLİ SEÇİM KURULUNA BAŞVURARAK (GEREKİRSE BİR DOKTOR RAPORU İLE DE BELGELEYEREK) İSİMLERİNİ YAZDIRSINLAR. HER SEÇİM YERİNDE (ÖRNEĞİN LİSELERDE, İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VS.) BİR SANDIK BU YURTTAŞLARA AYRILSIN. BU SANDIĞIN ÖZELLİKLE DÜZAYAK BİR YERE VEYA EĞİMLİ YOLUN OLDUĞU BİR YERE KONMASINA DA ÖZEN GÖSTERİLSİN. İSMİNİ YAZDIRANLAR, BU SANDIKTA OYLARINI RAHATÇA KULLANSINLAR.
SON SÖZÜM DE ŞU;
ENGELLİ VE YAŞLI KİŞİLERE İLGİSİZ KALIRSANIZ YARIN, SİZ DE,
BU GÜN GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ  KADAR İLGİ GÖRÜRSÜNÜZ.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
SEÇİM SONUÇLARINA GELİNCE...
*İleride bu sonuçlar ve seçilenler konusunda yazacak epey vaktimiz olacak.
Bugün ise, Selçuk Belediye Başkanlığına 3. defa seçilen Sayın H. Vefa Ülgür’ü kutlamak ve başarı dileklerimi iletmekle yetineceğim.
Fakat şunu da ekleyerek;
Üçüncü defa seçilmek çok büyük bir başarıdır. Alparslan’dan bu yana süregelen, bir Türk iktidar geleneğinde, başa geçenler için söylenen şu sözü de hatırlatarak !
“MAĞRUR OLMA HAKANIM / SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.”
 
*İlçemizin Belevi Beldesine seçilen Sayın Özcan Işık’ı tanıma şansına erişemedim. Fakat hakkında duyduğum övücü sözler, beni çok sevinirdi. Eminim ki, Sayın Işık, Sayın Kurudal’ın ardından, güzel Belevi Beldemizi daha da güzelleştirecek, sosyal ve ekonomik yönden daha da ileriye götürecektir.
Kendisini kutluyorum. Gerçektireceğinden emin olduğumuz başarıları, bizleri sevinirecektir.

31 Mart 2009  00:37:05 - Okuma: (830)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik