Yazı

Sayın Zeynel Bakıcı’yı Dinlerken
Sayın Zeynel Bakıcı’yı Dinlerken 

Konuk Yazar

17 Mart akşamı AKP Belediye Başkan adayı Sayın Zeynel Bakıcı’nın pazaryerindeki konuşmasını dinlemeye gittim.

Konuşması ile ilgili görüş ve eleştirilerime geçmeden önce kendisi kakında hissettiklerimden bahsetmek isterim.
Genel eğilim gibi benim görüşümde gerçekten beyefendi bir insan olduğu ve kendini destekleyen bir takım gazeteci, avukat, enerjiciye göre konuşma adabını gerçekten bildiği idi.
 
Aslında bunu pek yadırgamamak gerekiyor. Çünkü Zeynel Bakıcı da sosyal demokrat kökten geliyor.
Yani AKP geleneğinden değil. Maazallah o gelenekten gelenlerin nasıl bir üslup takındığını yakından izliyoruz.
Allahtan bizim aday böyle değil. En azından “ananı da al git “ demiyor.
 
Neyse efendiliğine diyecek bir şey yok. Beden dilini de iyi kullanıyor.Hem adaylığından önce kariyeriyle ilgili olarak , belediyecilikle ilgili olarak ,hatta büyük şehre bile danışmanlık yaptığı ile ilgili abartılı reklamları da izledik.
 
Öyleyse dörtleme tamam. Diyeceksiniz ki ne dörtlemesi
HOCA+ BELEDİYECİ +HÜKÜMETÇİ +HEMDE SELÇUKLU
 
Tabi bu yetiyor mu? Yetmiyor. Projelere bakmak lazım. İşte burası gözlerini Vefa düşmanlığı sarmış olanlarla, işsizlikten bunalmış garibanlarımız için umut olsa da bu beyefendi Başkan adayımıza hiç yakışmamış. Çünkü ne de olsa Belediyeciliği iyi biliyor olması gerek. Çünkü kariyeri onu gerektiriyor
 
Şimdi söylediği ve basında yayınladığı projelerine bakalım. Ne beyan etmiş ne söylemiş.
 
1-Beş mahalleye beş kreş beş anaokulu:
 
Sayın Bakıcı ya siz Selçuklu değilsiniz ya da biz. Ya siz Selçuk’un nüfusu, 0-6 yaşa arasında kaç çocuk olduğunu ve şehrin bir ucundan diğer ucuna yürüyerek en fazla 25-30 dakika olduğunu bilmiyorsunuz ya da biz. Hadi popülizm yapacaksınız da bu kadarı da olmaz ki. Bence bunu değiştirin mevcut Belediye kreşini büyütüp ücret almadan bütün çocukları araçlarla taşıyacağım deyin. Belki daha inandırıcı olur. hem de kaynak israfı olmaz. Hükümetin tasarruf tedbirlerine de uymuş olursunuz.
 
2- Toplam 600 sosyal konut:
 
    Neden Hocam? 600 sosyal konut demek her ailede 4 kişi var desek 2400 kişi yapar.2400 kişi ye ev. Hangi arsaya kimin parasıyla. Yazıktır yapmayın halkımıza bunu. eski parayla 25 milyardan 15 trilyon eder. Hocam bunu civcivler bile yemez.
 
 
 
3- Tarımsal projeler:
Kesinlikle destekliyoruz. Ama en azından şöyle deseydiniz. ”Hem Eski arkadaşım olan hem de geçmişte aynı ideolojiyi paylaşmaktan gurur duyduğum Sayın Vefa Ülgür’ün başlattığı tarımsal projeyi destekliyorum, devam ettireceğim. Bunda da sınıfta kaldınız Hocam.
 
4-Tramvay projesi:
 
Vefa Başkan bu projeyi söylediğinde Sayın Arif Çemrek’in internet gazetesinde yazan Sayın Ordinaryüs Avukat Salih Tosya buna karşı çıktı. Hatırlatmak isterim. Kulağını bir çekin.
 
5-Emekli ve yaşlılara sosyal konut projesi:
 
Sayın Hocam anladık siz metropolde oturuyorsunuz da biz oturmuyoruz ki. Selçuk emekli şehri oldu diye millet şikâyet ediyor. Siz kalkıp bu projeden bahsediyorsunuz. Zaten Selçuk’un her yeri park. Bir de Add Parkını, Karpozayı açtılar. Efes’e doğru yürüyüş yolu yapıp bütün emeklileri Selçuk’a doldurdular. Ne gerek var canım. Oy kaybettirir bunlar. Benden size söylemesi.
 
6-Efes gelirlerini tekrar %20-40 lara çıkarma projesi:
 
Hocam bence siz bile buna inanmıyorsunuz ama ne yapacaksınız siyaset. Hocam en iyisi siz bu proje için Başbakandan yazılı taahhüt alın. Hem de noterden. Hiç yakışmadı hocam. Popülizmin bu kadarı da olmaz vallahi.
 
7-Yüksekokul Projesi:
 
İşte fitili çekilmiş bomba bu. Şu protokol meselesi beni güldürüyor. Açın YÖK’ün internet sitesini bakın Yüksekokul kuruluş şartlarına. Sanırım siyasete atılınca YÖK mevzuatını unuttunuz. Hadi Vefa Başkan bilmiyordu da attı. Ne de olsa yumurtacı. Ya siz koskoca Üniversite Hocasısınız. Aşkolsun vallahi.
 
8-Çöp ayrıştırma ve geri dönüşüm projesi:
 
Bildiğim kadarıyla çöp depolama ve çöplük olarak kullanılan alanlar Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olup bu ve buna benzer projeleride Büyükşehir gerçekleştirecektir
 
9-Gıda ve tarım Laboratuarı projesi:
 
Gerçekleştirirseniz alkışlarız. Ancak verimliliği konusunda şüphe duyuyorum. Çünkü tarımsal potansiyeli Selçuk’a göre katbekat yüksek olan il ve ilçelerde bile yokken neden gerek duydunuz anlamadım. Ama araştıracağım emin olabilirsiniz. Tabi maliyetini de.
 
 
10-Her okula güvenlik projesi:
 
Evet hocam işte en büyük istihdam (iş) projeniz. Gerçekten büyük olay Toplam 10 okula ikişerden saysak 20 güvenlik elamanı. Sevgili Selçuklular işsizlik çözüldü. Aman hocam kızmayın ve siz bana bakmayın. İş kısmını bilmem de okulların hem güvenliğe hem de hizmetliye ihtiyacı var. Sayın Vefa Başkanım size de duyurulur. Ne de olsa 30 Martta da o koltukta siz varsınız.
 
 
11- Diğer projeler:
 
Hocam diğerleri diyorum çünkü ya birçoğu diğer adaylar tarafından da söyleniyor ya da proje olsun da ne olursa olsun cinsinden. Yapılırsa da fena olmaz
 
Ancak altyapı ile ilgili projelere rastlamadım. En fazla kaynak gerektiren altyapı sorunu kalmadığı için bahsetmemişsiniz sanırım. O zaman bir teşekkür borcunuz var Vefa Başkan’a. Nede olsa altyapıyla uğraşmaktan üst yapı biraz geri planda kaldı. Hem maliyetten kurtardı sizi. Tabii  seçilirseniz. Hem de abalıya vurmak için fırsat.
 
Sözün Özü: Teknokratlar bildikleri kadar uygulayabilseydi Türkiye’yi onlar yönetirdi. Üniversitede ki alanı Mahalli İdareler olan bir Öğretim görevlisinin bu projeleri hayal kırıklığı yarattı.
Siyaset dersine fazla çalışmamışsınız hocam.
 
Ağız tadında bir seçim dileğimle
 
Teknokrat: Yönetici konumundaki mühendis, mimar, teknisyen, iktisatçı vb. elemanların ortak adı.


19 Mart 2009  17:44:02 - Okuma: (1814)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik