Yazı

T.C. kimlik numarası…
T.C. kimlik numarası… 

Yaşar Varış

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlarımız, 298 sayılı yasanın 87. maddesinde belirtildiği gibi “ nüfus hüviyet cüzdanı ve kimlik tespiti amacı ile düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmi belgeler” ibraz etmesi gerekmektedir.

         Yüksek seçim kurulu yayınladığı 138 numaralı genelgenin 28. maddesinde yasanın bu hükmünü geniş yorumlayarak oy kullanmak için sandık kurulu başkanlarına ibraz edilecek tüm belgelerin üzerinde TC kimlik numarası bulunma şartını getirmiştir.
         Yani vatandaşlarımız yanlarında nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz kanıtlayan, resimli, resmi nitelikte belgelerden birini bulundursalar bile bu belgeler TC kimlik numarasını taşımıyorsa oy kullanamayacaklardır.
         TC kimlik numarası uygulaması ülkemizde yeni başlamıştır. İç işleri bakanının açıklamalarına göre henüz 3.5- 4 milyon kişi nüfus cüzdanlarını değiştirmediği için TC kimlik numarasını taşımamaktadır. Yani bu insanlar mevcut durumda oylarını kullanamayacaklarıdır.
         Bunun için vatandaşlarımız nüfus dairelerine hücum etmişlerdir. Bu durum hem vatandaşlarımıza, hem de nüfus dairelerinde çalışan arkadaşlarımıza eziyettir.
         Hükümet bu sıkışıklığı gidermek için seçim günü dahil nüfus dairelerinin hafta sonlarında bile açık olacağını ilan etmiştir.
         Buna hiç gerek yoktu bence. Yüksek seçim kurulu, kimliğini hiçbir tereddüde meydan vermeyecek şekilde kanıtlayan seçmenlere oylarını kullandırma konusunda konuyu biraz geniş yorumlasa sorun çözülebilirdi. Basından öğrendiğime göre siyasi partilerimizin temsilcileri bu gün yüksek seçim kuruluna bu konuda ziyaret edeceklerdi. Dilerim akıl, mantık hakim olur da vatandaşlarımız bu eziyetten kurtulurlar.
         Çünkü geçmişte buna benzer bir uygulama yaşanmıştı ülkemizde.
         Her şeye karşın vatandaşlarımız, eğer TC kimlik numaralarını taşıyan kimlik sahibi değillerse bu zahmete katlanıp, nüfus cüzdanlarını değiştirsinler.
         Beş yılda bir gelen ve yönetime sesini, düşüncesini, yapılanların doğru olup olmadığını bildirme fırsatı veren bu fırsatı kaçırmasınlar.
         29 Mart seçimleri sonuç olarak merkezi hükümeti değiştirmeyecektir. Mahalli idareleri yeniden yapılandıracaktır. Ancak, vatandaşlarımız verecekleri oylarla merkezi hükümetin uyguladığı iç, dış, ekonomik, sosyal politikalara da not vermiş olacaktır.
         İşçi, memur, esnaf, köylü uygulanan politikalardan memnun ise AKP adaylarına, değilse kazanabilecek muhalefet adaylarına oy vererek tepkisini göstermelidir. Bu anlamda oy kullanmak önem kazanmaktadır.

19 Mart 2009  11:34:14 - Okuma: (624)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik