Yazı

Ekonomik kriz herkesi vuruyor…
Ekonomik kriz herkesi vuruyor… 

Yaşar Varış

Kriz “teğet mi geçti, yoksa delip mi geçti” tartışmaları yapılırken insanlar krizi ve etkilerini birebir yaşamaya başladılar.

Geçtiğimiz hafta Star TV, Tekstil sendikası başkanı Rıdvan Budak’la birlikte yaptığı inceleme ve tespitlerde tekstil sektöründe yaşanan krizi, kapanan fabrikaları ve işten çıkarılan insanlarımızı ekranlara getirdi.
Görüşlerine başvurulan işverenler bu fabrikaların bir daha kolay kolay kurulamayacağını, hükümetten gelecek küçük bir destek ile bu fabrikaların üretime devam edebileceğini, işçi çıkarmak zorunda kalmayacaklarını, ama hükümetten hiçbir destek görmediklerini anlatıyorlardı.
Televizyona konuşan işten çıkarılan işçiler de, işsiz kaldıklarını, 10-15 yıldır bu fabrikalarda çalıştıklarını, çocuklarına okula giderken harçlık veremediklerini, kömür, yiyecek, beyaz eşya yardımı istemediklerini, iş istediklerini, zor durumda olduklarını anlatıyorlardı.
Adana’da, Mersin’de, Gaziantep’de, K. Maraş’da ve en son Denizli’de yapılan tespitlerde hep aynı manzara karşımıza çıkıyordu.
Türkiye son yıllarda üreten bir ülke olmaktan çıkmış, tüketen, başka ülkelerin ürettiklerini tüketen bir ülke haline gelmişti. Bunun nedeni ise; özelleştirme adı altında ülkemizdeki tüm değerlerin birer birer satılması, üretime, istihdama dönük yatırımların yapılmaması idi.
Bu durumun doğal sonucu da işsizlik ve gittikçe büyüyen ithalat ve bütçe açıkları oluyordu.
Krizin etkisi yöremizde tarım alanında, esnaflarda da açıkça görülmeye başlandı. Ödemiş’imizin en güzel, en işlek caddeleri olan Saraçoğlu, Hürriyet, Mithatpaşa caddelerinde, işyerleri birer birer kapanmaya ve el değiştirmeye başladı. Boş dükkânlar çoğaldı. Bir esnaf arkadaş “abi sen önümüzdeki aylarda gör durumu, daha ne dükkânlar kapanacak” dedi. Birçok esnaf da deyim yerinde ise can çekiştiriyor. Kiralarını zor ödüyorlar.
Kırsal kesimde derseniz bıçak kemiğe dayandı. Köylülerimiz, borçlarını ödemek için kolay paraya dönüştürülen altın, araba, traktör gibi eşyalarını bitirdiler. Sıra taşınmazların paraya çevrilmesine geldi.
Geçen hafta borcunu ödeyemeyen bir borçlunun taşınmazını satışa çıkarmak amacıyla kıymet takdiri yaptırmak için komşu ilçelerden birindeki icra müdürüne talimat götürdüm. Kıdemli icra müdürü “avukat bey,  bunca yıldır burada icra müdürüyüm. Ortalama ayda bir tane satış için kıymet takdiri yapardık. Geçen hafta 10 tane yaptık, bu hafta yine 12 tane birikti. Hiç böylesini yaşamamıştım” dedi.
Özetle; ekonomik kriz başbakanımızın dediği gibi teğet geçmedi.vatandaşı derinden etkiliyor.Bu durum 29 martta yapılacak seçimlere ne şekilde yansıyacak merek ediyorum. 04-03-2009


4 Mart 2009  13:57:27 - Okuma: (456)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik