Yazı

Zahiri Görüntü –II-
Zahiri Görüntü –II- 

Ümran Songun

Dünya hızla değişiyor. Oluşan her yeni değişime ayak uydurmak bir hayli güç. Karışan beyinlerimizin içinde oluşan her değişimi sindirmekte zorlanıyoruz. Hayatlarımız karışıyor. Yaşamlarımız değişiyor ve her şey farklılaşıyor.

      Artık bu gün “eski” çok değişik bir yerde. Yeni olan her şey eskimeden değişiyor. Yani eski, eskimeden eskiyor. Geçmişe oranla dünyanın yönetimi tamamen el değiştirdi. Uluslar arası emperyalizm vardı, savaşlar ona karşıydı ama şimdi uluslar arası kapitalizm ülke farkı tanımadan dünyayı yönetmeye başladı. Bu insanlar tüm dünya ülkelerinde var artık ve şu an dünyaya hakim konuma geldiler.
  
        Aklımdan geçen negatif düşünceler gün geçtikçe çoğalıyor ve benim o düşüncelerimi pozitif yapmaya artık gücüm yetmiyor.
     
        “Tesla , Edison kadar ünlü olamadı, çünkü oyunu kurallarına göre oynamadı. Bir bilim adamı olarak yetenekli olmasına rağmen, işadamı olarak Edison ondan daha iyiydi. Tesla’ nın sorunu hiçbir zaman pes etmeyişiydi; pes etmenin kendisi için daha yararlı olacağı durumlarda dahi direndi. Örneğin Akımlar Savaşı’nı alternatif akımın kazanmasından sonra bile elektrik dağıtımını iyileştirmek için yeni yollar aramaya devam etti. Elektriği vericilerle argon gazı doldurulmuş alıcı küreler arasında havadan iletecek bir sistem geliştirdi. Bu yeni teknolojiyi bir çok yatırımcıya gösterdiği halde J.P. Morgan dışında kimse ilgilenmedi.
     
        Fakat Morgan daha önce Edison’un doğru akım teknolojisine yapmış olduğu yatırımdan ötürü bir servet kaybetmişti ve bu nedenden dolayı Tesla’dan pek hoşlanmıyordu. Yine de Tesla’ ya düşük bir teklifte bulundu. Fakat Tesla bunu reddetti. Ve o gece çıkan yangında laboratuarı tamamen yandı. Tesla o olayda her şeyini kaybetti; tüm araştırmaları, tasarımları, icatları yok oldu. Laboratuarı kimin yaktığı ise hiçbir zaman anlaşılmadı. Ama Tesla mesajı almıştı; elektriksel bir dağıtım sistemi geliştirmekten vazgeçti.”
      
 Demek ki bilim dahi kapitalizme karşı gelemiyordu.
 
         “ Tesla yine de yılmadı 1915 yılında havadan güç üreten elektromanyetik bir makine geliştirdi ve elde ettiği enerjiye “ eterik güç” adını verdi.1931 de havadan ürettiği güçle çalışan elektrik- güdümlü arabanın bir modelini bitirdi. Tesla yeğenlerinin şahitliğinde bu arabayı saatte 145 kilometreye varan bir hızla ve 80 kilometre kadar kullandı.”
   
 “ Bu da günümüzde yollarda göremediğimiz bir şeydir”
 
        “Enerjinin kaynağını soran yeğenine Tesla, bunun ‘gizemli bir radyasyon’ olduğunu ve ‘kaynağını bilmese de, insanlığın onun varlığından son derece memnun olması gerektiğini’ söyledi. Tesla artık gizliliği bir saplantı haline getirmiş ve paranoyak olup çıkmıştı. O nedenle de makinenin tasarımını kimseyle paylaşmadı. Hayatının kalan on iki yılı boyunca ‘ telegüç’ adını verdiği ve küresel yıldırımlarla plazma üzerindeki araştırmalarına dayanarak tasarladığı bir sistemi geliştirmeye çalıştı. Tesla aygıta ‘Ölüm Işını’ adını takmıştı.”
      
       “ Ne yazık ki, bu ışının neden olduğu tek ölüm büyük olasılıkla kendisininki oldu. Silahı 5 ocak 1943 de A.B.D Savaş Bakanlığı’ na teklif etti. Üç gün sonra kaldığı otel odasında ölü bulundu. Hemen ardından da FBI tüm araştırma notlarına el koydu.
        “ Tesla’ nın notlarına ne olduğu bilinmiyor. Çoğu insan onun Ölüm Işını’nın Ronalt Regan’ ın Yıldız Savaşları savunma sisteminin ilham kaynağı olduğuna inanır, ama bunların hepsi birer varsayımdan öteye gitmez.”
 
Yaşamla ölümü ayıran fark da zehirle ilacı ayıran fark gibi “ doz” dur.
 
       Her şeyin bir sınırı ve de dozu vardır. Her doz aşıldığında telafisi mümkün olmayan hasarlara ve de kayıplara yol açar. Her birimiz dünyayı değişik bir yoldan algılarız, oysa hayatın kendisinin bir oyun olduğunu düşünmeden, dozunu kaçırırız yaşamın. Bilmeliyiz ki her oyunun bir sonu vardır. Gün gelir oyun biter, bir gün kazanan diğer gün mutlaka kaybeder.


21 Şubat 2009  12:44:41 - Okuma: (1804)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik