Yazı

Derin tarih
Derin tarih 

İbrahim Becer

Yazının başlığına takılmayın. Öyle çok etraflıca bir analiz yapacak değiliz. Fazla suya, sabuna dokunmadan, etrafı dağıtmadan geldiğimiz gibi çıkıp gideceğiz.

Yazıya başlamadan büyük usta Hasan Pulur’dan bir alıntı yapalım:
Erzurumlu Nafiye Nene torununun elinden tutup, bakırcı Durak Usta’ya zanaat öğrensin diye vermiş…
Çocuk bir hafta gelip gitmiş, sonra kaybolmuş… Ustası merak etmiş, akşam eve giderken Nene’nin evine uğrayıp çırağı sormuş. Nafiye Nene umursamamış bile: “Zenaati öğrenmiş, bakırı ateşe koyirmişsiniz olurmiş ıssı,üstüne çekiçle vururmuşsunuz ılirmiş yassı,kenarlarını kerpetenle kıvırirmişsiniz olurmiş tepsi.”Durak usta dayanamamış: “Velede bak hele! Zenaati bir haftada kendi öğrenmiş,yetmemiş nenesine öğretmiş.”
Kıssadan hisse:Ne o nenelerden olalım,ne de o veletlerden…
Her Türk vatandaşına bahşedilen o engin bilgiçlik, genetik miras olarak bu fakire de bahşedilmiştir. O bilgiçlik ki , “leb” demeden, Çorum’un plakasını “19” demeyi gerektirir.O bilgiçliktir ki, uzun ve yorucu öğrenme sürecini devre dışı bırakır ve net çıkarımlara ulaşır.Varsayımlarla işi yoktur.
O yüzden günümüzün derin ilişkilerinden,esrarengiz sırlarından bahsetmeyeceğiz. Yukarıda dediğim gibi, zaten herkes,her şeyi biliyor.Günümüzde konuşulan söylentilere kulaklarımızı tıkayacağız. Bu işler eski zamanlarda nasıl oluyormuş onlara bakıp, Biraz nostalji yapmak amacımız. Eski Mısır’a kadar giden bir ilişkiler ağını inceleyeceğiz. Üç bin yıl öncesine yani. Zaman aşımı denilen bir şey var. Bu konuda sınırları zorlarım. Anlayışla karşılayın Beni de…
1481 yılı… Napoli krallığına ait Otronto’yu, Gedik Ahmet paşa’nın komuta ettiği birliklerle ele geçiren Fatih Anadolu yakasında 300 bin kişilik bir ordu toplar. Doğudaki devletler de,batıdaki devletler de ayaktadır.Kimse nereye gideceğini bilmemekte ama belanın kendilerini bulmasından da korkmaktadır.Fatih’se ser verip,sır vermez.Kendisine sorulan ısrarlı sorulara karşı o meşhur sözünü söyler: “Aklımdan geçeni,sakalımın teli bilseydi o sakalı kökünden keserdim.”
 Sonra ne oluyor peki? Fatih ansızın ölüyor. Daha önce Venedikliler tarafından tam ondört sefer suikasta maruz kalan bu büyük padişah rivayet o ki; Venedik ajanı olduğu sanılan Yakup paşa adındaki hekim tarafından zehirleniyor. Hekim’in akıbetini anlatmaya gerek yok. Bu olay yıllarca sır olarak kalıyor.
Fakat bu sır İkinci Abdülhamit’i rahatsız ediyor. Rüyasında Fatih’in “mezarımda rahatsızım” dediğini gören padişah, mezarı bir doktor heyeti nezaretinde açtırıyor ve naaşın bacağının, çürüyen bir tahta yüzünden düştüğünü görünce içi rahatlayıp, Düşen ayağı da yerine koyduktan sonra mezarı kapattırıyor.
Saç ve doku örneklerinden sonuca ulaşmaya daha yıllar var…
Bir başka tartışmalı isim de Kolomb. Kendisi, İspanya adına keşiflere çıksa da ismi üzerinde, İtalyanlar ve İspanyollar ihtilafa düşer. İtalyanlar,kendisinin aslen Cenovalı olduğunda ısrar edince,adli tıp uzmanları “Halep ordaysa,arşın burada” deyip 1622 de ölen mevtanın mezarını açarlar.İncelemeler sonunda İtalyan tarafında derin bir hayal kırıklığı vardır…
Bir başka şaibeli isim de Mısır Firavunu Tutankhamon’dur. Onun da zehirlenerek öldürüldüğü söylentisi ayyuka çıkınca mezarı açılır. Sonuç, 3 bin yıllık söylentiye son noktayı koyar. Firavun’un ölüm nedeni bacağındaki bir yaranın iltihap kapıp kangrene dönüşmesidir.
Üç olay da şunu öğütlüyor:Emin değilsen araştır…
Yaşlı gezegenimizin kaçıncı milyon yaşını devirdiğini bilmiyorum. Bildiğim şu ki; Yukarıda bahsettiğimiz insanlar hakkında dahi hala yorum yapıldığı ve kendilerine bir sır atfedildiğidir. Ülkemiz bir garip ilişkiler ağında, zindan hayatı yaşayan bir mücrim gibi görünmekte, biliyorum. Ana haber bültenlerinin o tarafgirliğinden uzak durmaya özen gösterin. Üç bin yıl önce olmayan bir hukuk bugün mevcut. Bu olay bir derbi maçı olmadığı gibi, bizler de taraftar değiliz. Her devirde, herkesin başına gelen bugün de bizim başımıza geldi.
Değerli Okurlar, Türkiye ne maceraperest bir gemici, ne bir sultan, ne de bir firavun tarafından yönetiliyor.
Ağır, aksak da işlese Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir… 


8 Şubat 2009  22:09:46 - Okuma: (872)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik