Yazı

Çetin Altan’a Ödül; Nasreddin Hoca’ya Ceza!
Çetin Altan’a Ödül; Nasreddin Hoca’ya Ceza! 

Asil S. Tunçer

01.02.2009

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “'Bugün mutlulukla ifade ediyorum ki; Türkiye artık ne Çetin Altan’ı 300 kez mahkeme kapılarına çağıran ve düşünceyi mahkûm eden bir Türkiye’dir, ne de Nazım Hikmet’i 12 yıl boyunca hapishanelerde tutan Türkiye'dir. O alıngan, o vehimler üreten Türkiye, artık yerini öz güvene bırakmıştır” dedi.
Başbakan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gazeteci yazar Çetin Altan’a değer görülen “2008 Yılı Kültür Sanat Büyük Ödülü”'nü Aya İrini’de düzenlenen törenle verdi.
 
Buraya kadar her şey güzel; şimdi merak ettiğim konu şu: acaba Çetin Altan’a ödüle layık bulan büyüklerimiz, yetkililer onu gerçekten okudular mı? Başat düşüncesini ve yazılarında çoğunlukla savunduğu açık veya gizli ana fikri biliyorlar mı?
Aslında Çetin Altan’a ödül verirken bir anlamda Nasreddin Hoca’yı cezalandırdığınızın, Türk kültürünü bir tarafa attığınızın farkında mısınız? Nasıl mı? Şimdi vereceğim link’i lütfen tıklayıp dikkatlice okuyun; özellikle yazının sonundaki Nasreddin Hoca’yla ilgili fıkrayı…     
 
Yazılarında her türlü ağza alınmaz küfür ve söz söylemekten çekinmeyen, şehit Mehmetçiklerin cenazelerinde gözyaşı döken şehit analarıyla alay eden, Atatürk İlke ve İnkılâpları’yla dalga geçen, Özürcü entellerin evrenselliklerini öven, “Vatan, Millet, Sakarya” ilkesini savunanları gerici diye niteleyen bu adam bu fikirleri ve sözleri için mi ödüllendirildi? İşte benim bulabildiğim kadarıyla birkaç örnek:
 
“Arap Bacı, mahrem yerinden kıvrık bir kıl kopartır… Bak daha burada ne kadar var, diye mahrem yerinin kıllarını gösterir…”; (devamı için):
 
“Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda gele gele sadece buraya gelebilmişiz… “Her biri şehit oldukça, anneleriyle babalarının "yaşasın vatan" diye bağırdığı Mehmetçikler nasıl olsa çok bizde…”; (devamı için):
 
“… Evrensel enstitüler kurulsa… Ve bu alanda, Prof. Dr. Eser Karakaş, Prof. Dr. Ahmet İnsel benzeri, çeşitli ülke uzmanları, yeni ve evrensel beyinler yetiştirse...”; (devamı için):
(Not: Özürcü Ahmet İnsel, AB’den 107.414.00 Euro hibe almış).
 
"Atalarımızın Viyana kapılarına kadar gittiği" nakaratı, bir hayli eksildi. Bu arada "Vatan, Millet, Sakarya"dan da, "Sakarya" eski viteste tekrarlanmaz oldu. Büyük bir gelişme ve değişiklik, aferin…”; (devamı için):
 
Bunlar sadece birkaç örnek benim yakalayabildiğim ve zamanım elverdiğince ulaşabildiğim. Kim bilir daha kaç örnek vardır? Çetin Altan gibi yazarlar biryana Türkiye’yi ve Türklüğü savunan, ulusalcı ve yurtsever ve de gerçek aydınlarımızı, yazar ve şairlerimizi ne zaman ödüllendireceğiz? Asıl ödülü hak edenlere layık oldukları değeri ne zaman vereceğiz?

2 Şubat 2009  23:34:43 - Okuma: (1335)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik