Yazı

29 Mart seçim sonuçları üzerine…
29 Mart seçim sonuçları üzerine… 

Yaşar Varış

29 Mart seçimlerine iki ay gibi kısa bir süre kaldı.

Partiler seçimleri kazanmak, halkın karşısına en iyi adaylarla çıkmak için titiz bir çalışma yürütüyorlar. Bu yüzden adaylarını yeni yeni belirliyorlar.
         Bu seçimler genellikle iktidar partisi AKP ile CHP li adaylar arasında geçecek. Diğer partilerin lokal bazı başarılarının dışında genelde bir başarı kazanacaklarına inanmıyorum.
         İktidar partisi AKP, iktidar olmanın olanaklarını da kullanarak elinde bulundurduğu İstanbul, Ankara gibi diğer Büyükşehirlerde başkanlıklarını sürdürmek isterken CHP nin elinde olan İzmir’i de almak istiyor. Böylece uygulamaları için güven tazelemek istiyor. Hedefi bu.
         CHP ise İzmir gibi elinde bulundurduğu belediyelerde başarısını sürdürerek, başta İstanbul, Ankara gibi büyük merkezleri AKP nin elinden geri almak istiyor. Hedefler böyle.
         Bu seçimler yerel yöneticilerin seçileceği bir seçim olduğu halde, ülkemizin içinde bulunduğu koşullar göz önüne alındığında AKP iktidarı için bir güven oylaması niteliği de taşıyacaktır.
         Vatandaşlar oylarını kullanırken belediye başkanlarının yaptıklarından daha çok; AKP nin ülke çapında uyguladığı politikalara da oy verecekler.
         Örneğin, dış politikada yaşananlar, ekonomik politikalar, işsizlik, geçim sıkıntısı, güneydoğu politikaları, terör, toplumu derinden sarsan ve Ergenekon adı altında yürütülen ve genellikle AKP karşıtlarının hedef alındığı tutuklama ve soruşturmalar oylar kullanılırken dikkate alınacak.
         29 Mart seçimleri sonrasında CHP nin İzmir’le birlikte İstanbul, Ankara, Antalya gibi Büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandığını düşünün. Bu sonuçlar AKP nin parlamentodaki sayısal üstünlüğüne bakmaksızın onu çok kısa dağılmaya götürür.
         Böyle bir sonuç iktidar partisinin moralini, çalışma gücünü azalttığı gibi, içinden bölünmelere bile neden olur.
         Bunun yanında muhalefet cephesinde ise tam tersi bir moral, daha çok çalışma gücü, enerjisi oluşturur.
         Böyle bir sonuç ana muhalefet partisi CHP ye yarayacağı gibi, AKP iktidarının uygulamalarından yakınan diğer sağ partilerin de işine yarar. Bunu gören eski sağ partili çok sayıda tanıdığımız bu yüzden AKP ye ders vermek için CHP ye ödünç oy vereceklerini şimdiden söylemektedirler.
         29 Mart seçimleri sonunda tam tersi bir sonuç çıkar, AKP başta İstanbul, Ankara gibi belediyeleri elinde tutarak İzmir’i de kazanırsa o zaman tablo tersine döner.
         Bir kere en büyük zararı CHP ve yöneticileri görür. Parti içindeki muhalefet ayağa kalkar.
         AKP böyle bir sonuçtan sonra mevcut uygulamalarını daha bir cesaretler sürdürür. Muhalefetin morali bozulur. Çoğu insan iyice susar.
         Onun için 29 Mart seçimleri klasik bir yerel seçim olmaktan çok daha fazla bir önem taşımaktadır ülkemiz için.28.01.2009

28 Ocak 2009  21:28:52 - Okuma: (921)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik