Yazı

Dikkatler Ergenekon'a
Dikkatler Ergenekon'a 

Özcan Nevres

Ülke korkunç bir fakirliğe sürüklenirken bunu halkın gözünden kaçırmak için Ergenekon umut oldu.

Bu umut nereye kadar gider bilemem. Bu gün yerel bir gazetede manşette bir haber gördüm. Fakirler için yardım kurulları kurulacak diyor. Yardım, daha doğrusu sadaka insanlar için umut olabilir mi? Yardım alacak kadar ayağa düşmek onur kırıcı olmaz mı? Ülkeyi yönetenler şu önemli gerçeği ne zaman keşfedecekler? Bir ülkenin kalkınması için gereken sadaka dağıtmak değil, eğitim ve üretimdir. Ne yazık ki Gümrük Birliği sayesinde ürettiklerimizi satamaz olduk. Ürettiklerimiz yabancılara tanınılan gümrük kolaylıkları yüzünden ithal edilenlere karşı yenik düştüler. Dünyanın en kaliteli en lezzetli elmalar ülkemizde yetiştirilirken market raflarında yer almış ve olabildiğince pahalı elmaları satın alanların davranışlarına akıl erdiremiyorum. Domates üretiminde bazı türlerin ülkemiz topraklarında yabancılar tarafından üretiliyor olması oldukça düşündürücüdür. ( Şeri domatesleri GAP bölgesinde İsrailliler tarafından üretilmektedir.) Şeri domatesini üretmek çok zor mu ki İsraillilerin tekelinde oluyor. Üretimi zor değil ama tohumunu elde etmek çok zor. Zira o domateslerin genleri ile oynanıldığı için üretici tohum alamıyor. Alsa da verim çok düşük oluyor. Peki şeri domatesi yemesek ne olur? Tek cümleyle daha sağlıklı oluruz. Zira uzmanlar sürekli uyarıyorlar. Genleri ile oynamış ürünleri almayın diye. Biz ne yapıyoruz? Görünüşlerine aldanarak tercihen alıyoruz. Yani kendi sağlığımızla oynuyoruz.
Geçenlerde komşum turşu kurmak için lahana alacaktı. Arabası olmadığı için alacağı ağır bir şey varsa markete bizimle gelir. Hangi lahanaya el attıysak dökülüyor. O kadar çok şeker veya üre (suni gübre) vermişler ki tuttuğumuz yer elimizde kalıyor. Ben de bir lahana almayı düşünüyordum ama gördüklerimiz karşısında almaktan vazgeçtik. Eğer o lahanalar doğal yetiştirilmiş olsaydı taş gibi olurlardı ve günlerce bir kenarda bekletilse bile bozulmazdı. Manavdan domates alıyoruz. İçinde çekirdeği olmadığı gibi kokusu da yok. Bir de kabuğu var ki domatesi soymadan yiyene aşk olsun. Yedi yaşındaydım Orman Bağları mevkisindeki araziyi babam satın aldığında. Arazi ayvalardan oluşan bir fundalıkla kaplıydı. Aralarından geçmek bile olası değildi. O yıllarda Tarım Bakanı hemşehrimiz Şevket Raşit Hatipoğlu idi. Onun döneminde yaş kesenin başı kesilirdi. O nedenle babam İlçe Tarım memurluğuna başvuruda bulunarak kesim izini almıştı. Ağaççıklar kesildi. On beş ayva, on dokuz zeytin ve üç nar ağacına kesim izini verilmemişti. Ağaççıklar kesildi. Kökleri temizlendi. Su kuyusu onarıldı ve üzerine bir sakiye oturtuldu. Arazi işlenip dikim yapıldığında muhteşem bir ürün alınmıştı. Boyu yarım metreyi aşan patlıcanların, iki tanesi bir kilo gelen domateslerin lezzetleri inanılacak gibi değildi. İzmir'deki manavlar bile sebzelerini Ayvalı bahçenin gülleri bunlar diye satar olmuşlardı. Yemek için yarılan bir domatesin kokusu on beş yirmi metreden bile algılanırdı. Şimdiki domatesler kesilip kahvaltı için masaya konulduğunda bile kokusu algılanamıyor. Nasıl algılansın, kokusu yok ki?
***
Günlerdir Gaze'deki savaş mağdurları için yardım toplanılıyor. Silivri'de eski havuzlu, şimdiki havuzsuz meydanda Kızılay'ın kurduğu bir çadırla yardım toplama halkın ayağına getirilmiş durumda. Hafızamı yokluyorum. Kerkük'te üç binin üzerinde Türkmen kardeşlerimiz katledilirken, Irak'ta bir buçuk milyon din kardeşimiz katledilirken nedense yardım kurumlarından hiçbir çalışma yapılmamıştı. Peki neden yapılmamıştı? Katledenler Amerikalılar ve Amerikalıların destekledikleri Kürtler olunca nedense ne tepki gösteriliyor ne de yardım sağlanılıyor.
İsrail'i savunacak değilim. Filistinlilerin atalarının atalarımıza yaptıklarını da eleştirmeyeceğim. Topraklarınızı İsraillilere neden sattınız da demeyeceğim? Ben bu konuda HAMAS adlı örgütü sorgulamak istiyorum. Madem ki İsrail ile dişe diş tırnağa tırnak bir savaş yapamayacaksınız neden ateş kes anlaşmasını uzatmayı kabul etmediniz. Neden çok az etkili olan o füzeleri İsrail'e fırlatarak bu savaşa neden oldunuz. Bilindiği gibi düşmana karşı en iyi savaş düşmanın kullandıkları silahlara denk silahlarla yapılır. Oysa Hamas'ın elinde İsraillilerin ne tanklarına karşı tankları, ne de uçaklarına karşı uçakları vardı. O halde bu savaşın çıkmasına hangi nedenle neden oldunuz? Daha önce bir yazımda savaşlarda kazanan taraf olmaz. Savaşın sonucu ne olursa olsun alınacak kararlar masa başında alınacaktır. Boş bir inat uğruna nice insanlar, çocuklar can verdiler, sakat ve evsiz, yurtsuz kaldılar. Yazık oldu onlara. Hem de çok yazık.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com

26 Ocak 2009  23:10:55 - Okuma: (542)  Yazdır
İstatistik