Yazı

Önce Sağlık
Önce Sağlık 

Özcan Nevres

Gençlik yıllarında sağlık hiç önemsenmez.

Sanılır ki, gençlik yaşam boyu sürecek. Orta yaşta dertler bir bir ortaya çıkmaya başlar. Gençlik ve orta yaş yıllarında sağlığa önem verilmemişse ihtiyarlık döneminde bedeli çok ağır ödenir. Sigara, aşırı alkol tüketimi, kötü beslenme, düzensiz hayat ve daha niceleri ihtiyarlıkta sağlıksız yaşamanın temel nedenidir. Eğer bir de bunlara bir hastalık sırasında kötü tedavi, yanlış teşhis gibi durumlar eklenirse vay o ihtiyarın haline. Bu nedenle hastalıklara karşı çok dikkatli ve hassas olmamız gerekmektedir. Günümüzde edindiğimiz beslenme alışkanlıkları her türlü hastalığa açık davetiyedir. Bu nedenle hazır gıdalardan ve hormonlu tüm yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bana bir şey olmaz diyerek kötü alışkanlıklarımızı devam ettirmemeliyiz.
Hastalandığımızda mutlaka doktora gitmemiz gerekir. Falana şu ilaç iyi geldi. Ben de ondan alıp iyileşeyim demek yapılan en büyük yanlıştır. Kaldı ki günümüzde elli atmış hastaya bakan doktorlarımızın da hata yapabileceğini gözden uzak tutmamalıyız. Bu nedenle doktorumuzun yazmış olduğu ilaçların kullanım ve tanıtım belgesini çok iyi okumamız gerekir. Kuşkulandığınız bir durum olduğunda reçeteyi yazan doktorunuza gidip mutlaka bilgi almalısınız.
Yaklaşık on beş yıldan beri tansiyon hastasıyım. Üç yıldan beri düzenli tansiyon ilacı kullanmaktayım. Son zamanlarda bana bir hal oldu. Uyku düzenim bozuldu. Sabahları yataktan kalkmak istemiyorum. Kalkarken de ağrımayan hiçbir yerim yok. Kaç türlü ağrı kesici denediysem de ağrılarıma çare olmadı. Ağrıyan bölgelere sürdüğüm jel ve kremlerden de bir yarar göremedim. Dün gece ağrılar ile ilgili bilgi almak için sabahın dördünde bilgisayarımı açtım ve google’ye girerek arama kutusuna adale ağrıları diye yazarak ara kutusuna tıkladım. Çıkan sonuçları inceledim. Ağrılarımın nedeni benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Eğer bir hasta sürekli idrar sökücü ilaç alıyorsa, vücudun aşırı su kaybı nedeniyle kaslar arası susuz kaldığından bu ağrıların oluştuğunu öğrenmiş olmak doğrusu beni çok şaşırttı. Zira üç yıldan beri kullanmakta olduğum tansiyon ilacım aynı zamanda idrar söktürücü özelliği olan bir ilaç. Bu durumda bu ilacı bana yazan doktorları suçlayamam. Zira onların günde kaç hastaya bakmak zorunda bırakıldığını biliyorum. Kusurun büyüğü bende. İlacın tanıtımını ve kullanımını yazan kâğıdı dikkatlice okumamış olmanın bedelini aylardan beri çekmekte olduğum ağrılarla ödemiş oldum. Tansiyonumu çok iyi düzenleyen bu ilacın bundan böyle plus olmayanını, yani idrar söktürücü özelliği olmayanını kullanmaya devam edeceğim.
Aldığınız ilaçları kullanmadan önce tanıtım belgesini (prospektüsünü) mutlaka okuyunuz. En küçük bir tereddüdünüz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun da yanılabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Kardeşimin iki yaşındaki oğluna doktor öksürük şurubu yazmıştı. Kutuyu açıp tanıtıcı kâğıdı okumaya başladım. Çok önemli bir uyarı vardı. Uyarıda beş yaşından küçük çocuklara kesinlikle verilmez yazıyordu. Götür bunu doktora göster dedim. Götürdüler. Doktor bu yanlışlığı nasıl yaptım diye çok üzülmüştü. Bu nedenle bu tür hataların her zaman olabileceğini düşünerek hastaların çok dikkatli olmaları gerekir.


23 Mayıs 2007  20:07:09 - Okuma: (554)  Yazdır
İstatistik