Yazı

Nazım HİKMET
Nazım HİKMET 

Yaşar Varış

EMİNE ERDOĞAN-AMERİKAN EMPERYAİZMİ-NAZIM HİKMET…

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Amerikan destekli İsrail saldırılarına hedef olan Filistinli çocuklarla, Filistin halkı ile dayanışma adına İstanbul’da bir toplantı yapıldı.
Toplantı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Refikaları (!) öncülüğünde beş İslam ülkesi devlet başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını başbakanımızın eşi Emine Erdoğan yaptı.
Konuşmasının bir yerinde daha oyun çağındaki çocukların öldürülmesini kınarken gözyaşlarını tutamayarak ağlamaklı oldu. Üstüne bir bardak su içerek konuşmasını sürdürdü.. Konuşmasının arasına Nazım Hikmet’in “Hiroşimalı çocuklar” için yazdığı şiirden bazı bölümler de okudu.
Bildiğiniz gibi Amerikalıların Hiroşima ya attığı atom bombaları ile taş taş üstünde kalmamış, her yer ateş bulutları ile kavrulmuş, çocuklar dahil çok sayıda Japon can yanarak vermişti.
Nazım hikmet Amerikan emperyalizminin bu çirkin yüzünü ortaya koymak ve kınamak için o şiiri yazmıştı. Amerikan emperyalizmine ve savaşlara karşı olan yurtsever kişiler bu şiiri emperyalizme karşı bir bayrak olarak algılayıp dillendirdiler yıllarca.
Emine hanım bu şiiri okurken içimde bir burukluk hissettim. Nazım Hikmet’in kemikleri sızlamıştır diye düşündüm.
Nazım Hikmet yaşamı boyunca Amerikan Emperyalizmine karşı ülkesinin bağımsızlığını savunan yurtsever bir şairdir. Tayyip Erdoğan ve onun gibi düşünenler bu insana yıllardır “vatan haini” diye niteleyip, önce hapislerde, sonra da yurt dışında vatan hasreti ile çürütmüşlerdir.
Bu gün, bu düşünce sahipleri sahip çıkıyor gibi göründükleri Filistinli çocukları, Hiroşimalı çocukları öldüren İsrailli, Amerikalı politikacılarla işbirliği içindedirler. Emine hanımın eşi başbakanımız Büyük Ortadoğu prorojesinin eş başkanı olmakla övünen bir kişidir.
İsrail’le, Amerika ile her alanda işbirliği içinde politikalar üretmekte uygulamaktadırlar. İsteseler Türkiye Cumhuriyetinin gücünü çok daha etkin ve doğru olarak kullanıp bu katliamları önleyebilirler.
Onun için Amerikan emperyalizminin orta doğudaki planlarını uygulayan bu kişilerin, Amerikan emperyalizmine ve onun sömürüsüne karşı olan Nazım Hikmet’in bu güzel şiiri Emine hanımın ağzına hiç yakışmamıştır. İnandırıcı da olmamıştır.
Bu toplantı yerel seçimler öncesi, insanlara hoş görünme çabasıdır. Samimi değildir.
Bu konu gelmişken Nazım Hikmet’in “Vatan Haini “ isimli şiirini sizlerle paylaşmak istedim.
“Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala. Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi Hikmet. Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala”
Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar. Üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla.
Bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiraral Vilyamson’un.66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan Amirali.
Amerika bütçemize 120 milyon lira hibe etti.120 milyon lira.
“Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet. Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala”
Evet, vatan hainiyim, siz vatanseverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse, kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
Vatan şose boylarında gebermekse açlıktan,
Vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
Fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
Vatan, mızraklı ilmühaberse, vatan polis copuysa, ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
Vatan Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması, yopuysa,
Vatan kurtulmamaksa kokmuş karanlığınızdan,
Ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala. 14.01.2009

14 Ocak 2009  15:32:19 - Okuma: (796)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik