Yazı

Filistin – İsrail ve Çelişkiler…
Filistin – İsrail ve Çelişkiler… 

Yaşar Varış

İsrail yaklaşık iki haftadır Gazze’ye önce havadan uçaklarla, sonra da karadan başlattığı harekatla vurmaya devam ediyor.

         Bu saldırılarda çocuk, kadın yaşlı, okul, camii ayırımı yapmıyor. Kelimenin tam anlamı ile katliam yapıyor.
         Bu cesareti nereden alıyor İsrail hükümeti?
         Elbette en önemli destekçisi Amerika birleşik devletleri. Sonra Avrupa birliği ülkeleri. Nitekim Avrupa birliğinin yeni dönem başkanı “İsrail’in başlattığı saldırıların savunma amaçlı olduğunu” açıkladı.
         Ya Arap ülkelerine ne demeli?. Onlar da sırça köşklerinde oturmaya devam ediyorlar. Saldırıların durdurulması için ciddi hiçbir çalışma yapmıyorlar. Her biri Hamas’ın güçlenmesinden korkuyorlar. Kendilerine, kendi tahtlarına zarar geleceğini düşünüyorlar.
         Ne Amerika’ya karşı, ne de İsrail’e karşı bir yaptırım uygulamayı düşünmüyorlar. En azından “Petrol silahını” bile gündeme getiremiyorlar.
         Bir daha insanlık iki dünya savaşında yaşanan acıları yaşamasın diye kurulan Birleşmiş Milletler örgütü de toplanıyor, ama Amerika’nın vetosu nedeniyle bir karar alamadan dağılıyor.
         Kısacası insanlık alemi işlenen bu insanlık suçuna seyirci kalıyor.
         Tabii bu durum tüm dünyada özellikle bizim gibi Müslüman ülke halklarında haklı olarak öfkeye neden oluyor. Gösteriler yapılıyor Amerikan ve İsrail bayrakları yakılıyor.
         Başbakan Erdoğan da gerek meclis grubunda, gerekse basına yaptığı açıklamalarda İsrail’i sert bir şekilde eleştirdi. Hatta kullandığı sözcüklerle diplomasi dilini de aşarak İsrail’i eleştirdi.
         Bu eleştiriler ne kadar sonuç veriri? Veya başka bir deyişle bu eleştirileri yapmak samimi olmaya yeter mi diye sorası geliyor insanın.
         Sadece Sayın Erdoğan için söylemiyorum bu sözleri. Gelmiş geçmiş hükümetler için de aynı şeyleri düşünüyorum.
         İsrail’in Filistinlilere karşı yaptığı katliam ilk kez olmuyor ki. Geçmişte de bu tür saldırılarını yapmıştı. Filistin topraklarını işgal etmişti. İsrail ABD’nin ortadoğudaki jandarması. Bunu herkes biliyor.
         Sayın Erdoğan hükümetin başı. En yetkili kişisi. Neden hükümet olarak elindeki yetkileri kullanmıyor? Neden İsrail ile ilişkileri gözden geçirmiyor? Neden büyükelçiyi geri çağırmıyor?
         İsrail’in baş destekçisi olan ABD ye karşı neden neden “ durdurun bunları” diyemiyor?
         Haklı olarak muhalefet partileri eleştirince de “Biz bakkal dükkânı işletmiyoruz, devlet yönetiyoruz” diye cevap veriyor.
         Bakkal arkadaşlarım bu sözden ne kadar alındılar bilmiyorum ama, her bakkal çıkarlarının farkındadır. Kendisine zarar veren tüccarlarla, toptancılarla alışverişlerini hemen keserler. Devlet adamlığı da bunu gerektirir.
         Ülkene ve yakın bulduklarına birileri zarar veriyorlarsa, seni dinlemiyorlarsa ilişkileri gözden geçirmek devlet adamlığı gereğidir.
         Başka bir çelişki de; Din kardeşlerimiz ve komşumuz olan Filistin’e saldıran İsrail ve onun arkasındaki Amerika, Avrupa Birliği olduğu halde onların destek olduğu ve onların bir dediğini iki etmeyen AKP’nin Türk halkı tarafından bu kadar büyük bir destekle iktidarda kalmasıdır. 06.01.2009

7 Ocak 2009  16:25:41 - Okuma: (549)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik