Yazı

Yeni Yılınız Kutlu Olsun…
Yeni Yılınız Kutlu Olsun… 

Yaşar Varış

Daha dün gibi. Hep birlikte 2008 yılını karşılamıştık. Dün akşam uğurladık.Koca bir yıl ne çabuk geldi geçti.

         Oysa 2008 yılını karşılarken umutlarımız vardı.
         Eşimize, dostumuza  “2008 yılının ülkemiz için,insanlık için barış getirmesini,insanların barış içinde kardeşçe bir arada yaşamasını,tüm dünya nimetlerinin hakça bölüşülmesini,aç açık insanların olmamasını,insanların dini,dili,rengi,ırkı ne olursa olsun bir arada ,mutlu bir şekilde yaşamasını” dilemiştik.
         Dün akşam yeni yıla girerken bunları düşündüm.
         Bunların hangisi gerçekleşti diye düşündüm. Ne yazı ki hiç biri gerçekleşmedi.Hoş, bir o kadar boş bir dilekten öte gitmedi.Hatta ülkemiz ve dünya için daha kötü olmaya devam etti.
         Ülkemizde PKK terörü artarak sürdü.Yüzlerce insanımızı teröre kurban vermeye devam ettik. Ülkemiz yoksullaşmaya devam etti.İşyerleri kapanmaya, üretime ara vermeye başladı. Karşılıksız çıkan çek senet sayısı rekor düzeye ulaştı. Buna bağlı olarak işsizlik arttı. Hırsızlık,gasp,soygun gibi suçlar çoğaldı.
         Politikada seviye düştü.Siyasette istenilen demokratikleşme bir türlü sağlanamadı.12 Eylül kalıntısı siyasi partiler kanunu ve seçim kanunları aynen kaldı.Partilerimizde genel merkez sultası artan bir oranda sürdü.Üstelik bunu herkes kanıksamaya başladı.
         Yerel seçimlere hazırlandığımız şu günlerde belediye başkan adayları genel başkanların iki dudağı arasından çıkacak bir sözle belirlenecek.Belediye başkan adayları genel başkanların konuşmalarına değişik anlamlar vererek sonucu öğrenmeye çalışıyorlar.Demokrasilerde böyle bir yöntem olabilir mi?
         Ekonomik olarak ülkemizin iç ve dış borçları rekor seviyeye ulaştı.Özelleşme adı altında sattığımız tüm değerlerimize karşın borçlarımız azalmadığı gibi artıyor.Bankalar gibi, stratejik önemi olan birçok değerimiz yabancıların eline geçti.
         Güney komşumuz Irak’da Amerikan işgali tüm acımazsızlığı ile sürüyor.Irak’a “demokrasi getireceğim” diye insanlığı kandıran ABD yönetimi Irak ta insanlık suçu işlemeye, Irak halkının yer altı,yer üstü zenginliklerini yağmalamaya devam ediyor.Kadın,çocuk demeden insanları katlediyor.
         Şimdi de Bölgedeki jandarması İsrail aracılığı ile Gazze’de insanların üzerine gece yarıları bomba yağdırmaya başladı.Küçücük, oyun çağındaki çocukları ve kadınları,yaşlıları öldürüyor.
         Avrupa birliği ile olan ilişkilerimiz daha doğrusu bağımlılığımız her yönde devam etti.Ülkemizi her yönü ile yönlendirmeye devam ettiler.
         Kıbrıs ta gelişmeler ülkemizin aleyhine devam ediyor.Ülkemiz lehine bir ilerleme olmadı.
         Ne yazık ki yöneticilerimiz olanları sadece izlediler.
         Bunları düşününce içime bir sıkıntı batı.İnsanlık ve Türk halkı bunları hak etmiyor diye düşündüm.
         Ama yine de insanların bunca olumsuzluklara karşın umutlarını yitirmemesini düşündüm.Hala yapılabilecek bir şeylerin olduğunu biliyorum.
         Bu duygularla sevdiklerime, dostlarıma “tüm insanlığın barış içinde kardeşçe yaşayabilecekleri savaşsız,sömürüsüz bir dünya” dileyen kutlama dileklerimi ilettim.
         Çünkü insanlık umudunu yitirirse,geleceğini daha kolay yitirir diye düşünüyorum
         Bu duygularla tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyorum,saygı ve sevgilerimi sunuyorum.01.01.2009

1 Ocak 2009  23:30:33 - Okuma: (503)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik