Yazı

2008‘de Sporda Yaşadıklarımız!
2008‘de Sporda Yaşadıklarımız! 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Ulusal sporumuz açısından binbir umutla başlamıştık 2008’e...

Çünkü bu yıl içerisinde Pekin Yaz Olimpiyatları ve Avrupa Futbol Şampiyonası-Euro 2008 gibi iki önemli uluslararası spor organizasyonu vardı önümüzde...
 
Doğrusunu isterseniz bu söylemler ülkemizdeki sporu yönetenlere aitti. Biz onlara buradan bir kez daha tercüman olmaya çalışırken diğer taraftan realiteyi hiç bir zaman düşüncelerimizin dışında bırakmadık.
 
Sporun evrensel ve birleştirici boyutunu hiç bir zaman unutmadan umutla baktık geleceğe. Ama umutlarımızı besleyen değerlerin yoksun bırakıldığını gördükçe de isyan ettik sonuçlara...
 
Bilmem yeri mi? Buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum: ‘’Sporda başarılı olmanın bazı zorlukları ve de vazgeçilmez kimi özellikleri vardır. Bunların en önemlisi; ülkede o spor dalına yetenekli kişilerin ortaya çıkarılması ve ardından bu yetenekli insanların en bilgili kişiler tarafından sağlıklı bir şekilde yetiştirilmelerine olanak sağlanması’’ olarak özetlenebilir. Bu da yalnızca üst düzeyde spor bilgisine sahip uzman kişilerin sporu yönetmeleriyle mümkündür. Aksi takdirde bundan sonra alınacak başarılar da 2008 ve daha önceki yıllarda da alınan sonuçlar gibi 70 milyonluk bir ülkeye yakışmayan bir tablo sergileyecektir.
 
2008 yılının önemli spor olaylarına gelince: Pekin Yaz Olimpiyatları’ndan sonra yılın en önemli spor organizasyonu şüphesiz İsviçre ve Avusturya’da yapılan ‘’Avrupa Futbol Şampiyonası-Euro 2008’di.’’ Ulusal takımımız inanılmaz maçlar ve inanılmaz sonuçlarla yarı finalde bizden daha kötü futbol sergileyen Almanya’ya yenilerek maalesef finalin kapısından döndü.
 
Bana göre çok büyük bir başarı ama; ‘’Finali oynayamaz mıydık?’’ Tabii ki oynayabilirdik...
 
Herşeye rağmen Ulusal Takımımız Euro 2008 de önemli bir başarıya imza atmıştır.
2008’ in en önemli spor olayı kuşkusuz Pekin’de yapılan Olimpiyat Oyunları’dır. Başlangıçta da belirtmiştim. Çok ama çok büyük umutlarla katıldığımız Pekin Olimpiyatları’nda alınan cılız sonuçlar ve madalya sayısının azlığı bana göre gayet normal ama beklentilere cevap vermesi açısından hüsran doludur. Madalyalarını çoğunu da devşirme sporcular sayesinde aldığımızı unutmamalıyız.
 
 Futbolda hep hızlı başlayan ama maalesef hüsranla biten bir Şampiyonlar Ligi serüveni ve UEFA Kupası’nda yalnız Galatasaray’ın bir üst tura yükselmesi takımlarımızın 2008 de Avrupa Kupaları’da elde ettikleri hatırı sayılır tek başarıdır. Burada ulusal düzeyde futbolda dünyanın en iyilerindeniz diyerek, öğünmek bize çok şey kazandırmayacaktır.
 
Sonuç olarak 2008 yılında değişik spor dallarında ülkemiz sporcularının gerek bireysel ve gerekse takım düzeyinde -özellikle de engelliler sporunda - kazandıkları dünya ve avrupa birincilikleri de göz ardı edilmemelidir.
 
Türk sporu, 2009 da gerek Türkiye’de ve gerekse Türkiye dışında, özellikle Almanya’da yaşayan göçmen Türklerin daha iyi bir organize ve daha çiddi çalışmayla, uluslararası arenalarda çok daha ileriye götürülebilir.
2009 yılının tüm insanlığa mutluluk barış ve sevgiyi getirmesini diliyorum.
Sportmence selamlarımla.
 
Herkese İyi Yıllar Dileklerimle...  
 
Prof. Dr. Seyhan Hasırcı


31 Aralık 2008  15:28:05 - Okuma: (1218)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik