Yazı

Yine yerel seçimler üzerine…
Yine yerel seçimler üzerine… 

Yaşar Varış

29 Mart 2009 da yapılacak yerel seçimler yaklaştıkça vatandaşlarımız sormaya başladılar. “ Ödemiş’de CHP nin belediye başkan adayı kim, belediye meclis üyeleri kim olacak “diye.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir iki yazdım ya belki bilgim vardır diye merak ediyor insanlar.
Ben de doğal olarak “ben de bilmiyorum, bekleyip göreceğiz” diye yanıt veriyorum soranlara. Doğrusu da bu. Gerçekten bilmiyorum.
Halbuki böyle mi olmalı sosyal demokrat bir partide aday belirleme yöntemi?
Parti tüzükleri ne diye yazılır? Oraya önseçim ne diye konur? Ön seçim delegeleri niçin seçilir? Laf olsun diye mi konur bunlar?
Yoksa, “Ülkeye demokrasiyi getiren parti biziz” diyen bir parti bunu kendi içinde uygulamaz mı? Belediye başkan adaylarını partiye kayıtlı üyelerle veya delegelerle belirlemez mi?
Parti içi demokrasiyi çalıştırarak ve belirlediği adayların arkasında durarak, önemli konularda kontenjan yetkisini kullanarak halkın karşısına çıkmaz mı?
Bunları yapmak parti yöneticilerinin görevleri değil midir?
Ama yapılmıyor bir türlü.
En önemli sorun parti içinde demokrasi kanallarının tıkalı olması. Bu kanalların çalıştırılmaması.
Şimdi yerel seçimler yaklaşırken tablo böyle görünüyor.
Başkan adayı için somut olarak iki kişinin adı gündemde. Biri sayın Mehmet ERİŞ. diğeri Sayın Bekir KESKİN.
Hangisi aday olacak?
Yönetim, hatta ilçe başkanı ile genel merkez belirleyecek.
Arkasındaki belediye meclis üyelerini kim belirleyecek?
Onları da yönetim, hatta ilçe başkanı belirleyecek. Bu konuda başkan adayı olacak kişinin hiç mi hakkı yok?
 Beraber çalışacağı arkadaşları belirleme hakkı, en azından bir bölümünü belirlemek onun hakkı değil mi? Unutmayalım ki seçim kazanmak için belediye başkan adayı kadar arkasındaki belediye meclis adayları da çok önemlidir.Geçen yazımda belirttiğim gibi meclislerde konusunda uzmanlaşmış,başarılı ve kişiliklerine söz söylenmeyecek, herkes tarafından kabul görecek  bir hukukçu, mali müşavir, mühendis, eğitimci, doktor mutlaka bulunmalıdır.
Başkanın her dediğine el kaldıran, kendileri bir şeyler üretmeyen belediye meclis üyelerinin ne partisine, ne de Ödemiş’e katkısı,yararı olur.
Neden CHP ile ilgili olarak yazıyorum. Söylediklerim diğer partiler  için de geçerli. Ancak Toplumun CHP den beklentileri fazla. Halk AKP nin alternatifi olarak CHP yi görüyor Ödemiş’de . Onun yanlış yapmasını istemiyor.O nedenle CHP ile ilgili yazıyorum.
Eleştirilerimiz, kaygılarımız bu yüzdendir.
CHP yöneticileri bu beklentileri boşa çıkarmamalıdır. Atasözünde belirtildiği gibi “bazı kişilere iş değil, işe göre adam “ arayıp bulmalıdır. Bu konuda gereken özeni göstermelidirler? Sorumlulukları büyüktür. Bu bilinçle davranmalıdırlar. 03.12.2008

3 Aralık 2008  23:28:08 - Okuma: (651)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik