Yazı

Yerel Seçimler Yaklaşırken Ödemiş
Yerel Seçimler Yaklaşırken Ödemiş 

Yaşar Varış

Geçtiğimiz haftalarda bu köşede yazdığım yazı bir hayli ses getirdi.

Bu yazıda “yerel seçimlerin yaklaştığını, partilerin adaylarını bir an önce belirlemesi gerektiğini, Eğer başta CHP olmak üzere Ödemiş belediyesini AKP den geri almak istiyorlarsa ve Ülkede AKP uygulamalarından samimi olarak yakınıyorlarsa kazanabilecek bir aday ve belediye meclisi üzerinde anlaşmaları gerektiğini” yazmış, bu arada adı geçen bazı isimleri de vermiştim.
Eleştirilerden biri “belediye başkanı olarak adı geçen başka isimler de var. Onları niye belirtmediniz” idi.
Ben duyduğum isimleri yazmıştım. Ama sonradan Sarraf ve eski ADD ödemiş ilçe başkanı Sayın Remzi Boyacıoğlu, Yine Sarraf ve Mimar Sayın Ali Türel, Ödemiş demirciler odası başkanı Sayın Erol Nokta’nın da aday adayları olarak ismi geçenler arasında yer aldığını öğrendim.
Diğer bir eleştiri de AKP li dostlarımdan geldi. Onlardan bazıları “ bizde de Mahmut Badem den başka adaylar var, onlara değinmemişsiniz” ve “Sayın Badem’le niye uğraşıyorsunuz” şeklinde oldu.
Kim var diye sorduğumda eski ilçe başkanımız M. Emin Davran da aday olabilir dendi. Bu konuda bilgim olmadığını söyledim. Ayrıca “Sayın Mahmut Bademle uğraştığım da yok. Sayın Badem’i kişi olarak çok da severim. Bilgili, kibar, Ödemiş için bir şeyler yapmaya çalışan bir insan. Bizim karşı olduğumuz konu şahsı değil. Biz temsil ettiği partiye ve o partinin uygulamalarına karşıyız” dedim.
Gelelim tekrar yerel seçimler.
29 Mart 2009’a çok az bir süre kaldı. Ana muhalefet partisinde birden fazla aday adayı olduğu halde aday belirsizliği sürüyor. Bu belirsizlik bir an önce sona ermelidir.
Bunu sona erdirecek en uygun yol ise parti içi demokrasiyi tam olarak çalıştırmaktır. Nitekim CHP tüzüğünde yerel seçimlerde seçilecek belediye başkanı, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin bu iş için seçilmiş delegelerle yapılacağı, bunun yönetmelikte belirtildiği yazmaktadır. Her genel kurulda ön seçim delegeleri bunun için seçilir.
Genel merkez atama yapacaksa bu konuda parti meclisinin yetkili olduğu belirtilmektedir.
CHP gibi ülkeye demokrasiyi getirmiş ve demokrasiyi savunan bir parti adaylarını ön seçimle belirlemelidir.
Burada ilçe yönetimi daha şimdiden hiçbir adayın yanında veya karşısında olmayacağını, demokratik bir ön seçim yapacaklarını ilan etmeli ve öyle davranmalıdırlar.
Böyle bir güvence verildiğinde hem adı geçmeyen başka aday adaylar da çıkabilecektir. Hem de seçilen adayın arkasında diğer tüm adaylar darılıp gücenmeden durabileceklerdir.
Meclis üyeleri de ön seçimle belirlenmelidir. Uzmanlık isteyen konularda kontenjan kullanılabilinir. Belediye meclisinde mutlaka iyi bir hukukçu, mali müşavir, mühendis, Mimar, doktor bulunmalıdır.
Parti yönetimi tespit ettiği bu kişileri aday olmaları için teşvik etmelidir. Kendi işlerinde başarılı olmuş, toplumda sevilen sayılan kişileri partiye kazandırmak, onları vitrine çıkarmak da partinin görevi olmalıdır. 18.11.2008

19 Kasım 2008  14:10:33 - Okuma: (610)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik