Yazı

10 Kasımları iyi değerlendirmek gerekiyor…
10 Kasımları iyi değerlendirmek gerekiyor… 

Yaşar Varış

Mustafa Kemal Atatürk’ü yitireli tam 70 yıl oldu. Her 10 Kasımlardaki gibi bu 10 Kasım da da onu andık. Bunun için törenler düzenledik. Manevi huzurunda saygı be bağlılık sözü verdik.

İlçemiz Ödemiş’de de Atatürk törenlerle anıldı. Alandaki törene yetişemedim ama Şehir salonunda düzenlenen törene Baro temsilcimiz Av. Cemal Bingöl arkadaşımla birlikte katıldım. Töreni sonuna kadar izledim.
Bu yıl anma programını Zübeyde Hanım Kız meslek lisesi üstlenmiş.Teknik olarak çok iyi hazırlanmışlar.Program baştan sona kadar aksamadan uygulandı. Emeği geçen herkesi kutluyorum.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçe milli eğitim müdürümüz sayın Cevdet Ünlü yaptı. Sayın Ünlü konuşmasını Atatürk’ü vefat yıldönümlerinde anarken hep birlikte O’nun fikir ve eserleri üzerinde yeniden düşünmeli,güncelliğini ve değerini hiçbir zaman kaybetmeyen temel felsefesini anlamaya çalışmalıyız.” diyerek bitirdi.
         İşte bu yazımda işaret etmek istediğim konu tam bu cümlede saklı.
         Her 10 kasımda onun huzuruna gelen insanlarımıza, özellikle gençlerimize;
 Atatürk Kimdir? 
Neden bir kurtuluş savaşı vermek zorunda kalmıştır?
 Bu savaşı kimlerle, kimlere karşı vermiştir? Dışarıdaki ve içerideki düşmanlar kimlerdi? Bu gün onlar kim? Ve nerede duruyorlar?
Savaştan sonra yaptığı devrimler nelerdi? Nasıl bir cumhuriyet istiyordu?
“Tam bağımsızlık benim karakterimdir” derken neyi amaçlıyordu?
Neden emperyalizme karşı idi?
Mazlum ülkelere nasıl örnek oldu?
Hilafeti neden kaldırdı? Neden Laiklik ilkesini benimsedi?        
Karma ekonomi sistemi bir zorunlulukmuydu?
Onun devrimciliği, öğreticiliği akıl ve bilimden mi esinleniyordu?
Neden yeni alfabeyi kabul etti, Eğitimin birleştirilmesini neden istedi?
Neden Hukuk devrimi yaptı?
Neden dünyada ilk sayılabilecek hakları kadınlarımıza hediye etti?
Bu sorular çoğaltılabilir.
Tüm on kasımlarda, düzenlenen törenlerde bu soruların cevapları öğrencilerin kafasına yerleşecek şekilde onlara anlatılmalıdır. Bu soruların doğru cevapları öğrencilere anlatılmadan Atatürk sadece adı ile anılırsa, onun çürümüş bir imparatorluktan nasıl genç bir cumhuriyet yarattığını gençlere anlatamayız.
Yine bu soruların yanıtlarını doğru olarak gençlerimize anlatmazsak onun devrimlerini sahiplenen yeni, inançlı devrimci ,Atatürkçü nesiller yetiştiremeyiz.
Bağımsızlığa neden bu kadar önem verdiğini, ekonomik olarak dışa bağımlı ülkelerin askeriyede, siyasette, kültürde de dışa bağımlı olacağını öğretmezsek Atatürk’ü onlara anlatmamış oluruz.
10 kasım törenlerinde galiba yıllardır eksik bıraktığımız işin bu yönü oluyor diye düşündüm.Gelecek on kasımlarda bu eksikliklerin giderilmesi, Atatürk’ümüzü   hak ettiği gibi anmak dileği ile onu saygı ile anıyorum.11. 11. 2008


12 Kasım 2008  15:10:31 - Okuma: (551)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik