Yazı

Cumhuriyet ve Demokrasi…
Cumhuriyet ve Demokrasi… 

Yaşar Varış

29 Ekim 1923 de Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 85. yıl dönümünü kutluyoruz. Tüm ulusumuza kutlu olsun.

         Ülkemizin emperyalist ülkelerce işgal edilmesinden sonra Mustafa kemal ve arkadaşlarının 1919 yılında Anadolu’ya geçip, halkı örgütleyerek verdikleri ulusal kurtuluş savaşından sonra kurulan cumhuriyet idaresi, önemli bir idare biçimi olduğu kadar, özünde bir çağdaşlaşma modelidir.
         Çünkü Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu cumhuriyet dünyadaki cumhuriyet idarelerinden farklı özelikler içermektedir. Bu yüzden ona diğerlerinden ayırmak için Atatürk Cumhuriyeti denmektedir.
         Her şeyden önce bir ulusal kurtuluş savaşından sonra, emperyalist güçleri ülkeden kovduktan sonra kurulduğu için ANTİEMPERYALİST bir özellik taşımaktadır. Her türlü sömürüye ve sömürgeciliğe karşıdır.
         İkinci özelliği, ULUSAL BAĞIMSIZLIK’tır. Bu, Atatürk Cumhuriyetinin en önemli özelliklerinden biridir. Çünkü Mustafa Kemal, ulusal bağımsızlığı olmayan bir ülkenin Ekonomide, askerlikte, kültürde ve siyasette bağımsız olamayacağını söylemektedir.
         Üçüncüsü, belki de en önemlisi de LAİKLİK İLKESİ dir. Laiklik Cumhuriyetin de, demokrasinin de olmazsa olmaz temel taşlarından biridir.
         Dünyada adı cumhuriyet olan, ama içeriği ve işleyişi itibariyle demokrasiye uymayan birçok ülke vardır. Birleşik Arap cumhuriyetleri de, İran da, Libya da cumhuriyettir ama demokratik olmadığı için bizden farklıdır.
         Mustafa Kemal daha ilk yıllarda bunu öngördüğü için, kurduğu ve Türk halkına emanet ettiği Cumhuriyetin kalıcı olması için, içini demokratik bir takım devrimlerle doldurmuş, gerçek demokrasiye giden yolun önünü açmıştır.
         85 yıldır ufak tefek aksamalarla da olsa Atatürk Cumhuriyeti dimdik ayaktadır. Hem de onu yıkmak, tarihin akışını geri çevirmek isteyen bölücü, yobaz, emperyalist güçlerin onca çabasına karşın ayaktadır.
         Bu gün birçok eksiklikleri olmasına karşın Atatürk’ün kurduğu, meclis açıktır. Yönetimler seçimlerle belirlenmektedir. Yasama ve yürütmeyi denetleyen yargı görevinin başındadır. Gerektiğinde iktidar partisini bile yargılayabilmektedir.
         Bir ulusun tarihinde 85 yıl çok fazla bir süre değildir. Atatürk cumhuriyetine yönelik bazı girişimler Atatürkçüleri yıldırmamalıdır.
         Sevindirici olan konu şudur. Atatürk düşmanı olanlar bile bugün Atatürkçüyüm diye politika yapmaktadırlar. Çünkü Türk halkı, Atatürk’e karşı hareketlere geçmişte prim vermemiştir. Atatürk düşmanları bu gün “Biz de Atatürkçüyüz diyerek” halkımızı kandırmaya çalışmaktadırlar. Ama geçici başarılar kazansalar bile tarihin akışını geri çeviremeyeceklerdir.
         Atatürk cumhuriyeti sonsuza dek gelişerek, çağa ayak uydurarak yaşayacaktır. 29.10.2008

29 Ekim 2008  14:21:20 - Okuma: (476)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik