Yazı

Rahat Uyu Mustafa Kemal’im
Rahat Uyu Mustafa Kemal’im 

Nuri Gökgöz

Cumhuriyetimizin 85. yıldönümünde, Cumhuriyet döneminin usta şairlerinden, Behçet Kemal ÇAĞLAR’ın CUMHURİYET isimli şiirinden alıntı yaparak, yazıma başlamak istiyorum.

“Ey bizlere bu günü kazandıran şehitler,
Ey hürriyet yolunda, can veren koç yiğitler,
Ey kahraman Atatürk, sizlere minnettarız,
Rahat rahat uyuyun nöbette bizler varız.”
 
İşte yıllar önce böyle diyordu Usta şairimiz. Evet değerli okurlarım. Cumhuriyetimiz 85 yaşında. Her yıl, büyük bir coşkuyla kutladığımız bu özel gün nedeniyle, içinde yaşadığımız, nefes aldığımız güzel ülkemde ve yaşadığımız ilçemizde, her yer şanlı al bayraklarla süslendi.
 
Okullarımızda, öğrencilerimiz heyecanla o anı bekliyor. Son yıllarda artar şiddet olayları ve ardı ardına gelen şehitlerimizle, millet olarak hepimiz kan ağlıyoruz. Oysa bu Cumhuriyeti kuranlar, Türkiye Cumhuriyetinin sınırlarını, döktükleri şehit kanlarıyla çizerken, bize mutlu ve huzurlu yarınlar bırakmak istemişlerdi. Bunu başardılar ama bizler ne kadar sahip çıkabildik ve bizlerde gelecek olan nesile mutlu ve huzurlu yarınlar bırakabilecek miyiz?
 
Dış mihrakların oyunlarıyla, kardeşi kardeşe vurduruyorlar. Etle tırnağı birbirinden ayırıyorlar. Oysa bizler, renk renk açan ve dağlardan ovalara, ovalardan dağlara uzanan kir çiçekleriyiz. Çanakkale’de omuz omuza çarpışan ve aynı toprağın koynunda, kucak kucağa yatan kınalı kuzularız. Artık açalım gözlerimizi ne olur. Uzatalım sevgiyle ellerimizi. Kardeşliğe doğru koşar adımlarla hız kesmeden gidelim. Bakın “DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ” Haydi yürüyelim arkadaşlar.
 
Şunu iyi biliniz ki; Birlik ve beraberliğimizin sonucunda kurulan ve 85 yaşına giren Cumhuriyetimizin bizlere çok ihtiyacı var.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği şu sözü asla unutmayalım.
 
Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” Bizlerde Türkiye Cumhuriyetinin gurulu birer ferdi olarak diyoruz ki;
 
 Ey Büyük Atam:
 
Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti, hiç şüphen olmasın ki, daima payidar kalacaktır. Bu özgür vatanda, bizlere bıraktığın 85 yaşına giren “CUMHURİYET” in yılmaz birer bekçileri olarak kalmaya devam edeceğiz. Yattığın yerde rahat uyu Mustafa Kemal’im .

Hepimizin bayramı kutlu olsun.


29 Ekim 2008  12:03:25 - Okuma: (2053)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik