Yazı

Cimnastik Festivalinin Ardından
Cimnastik Festivalinin Ardından 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Uluslararası Artemis-Efesia Cimnastik Festivalinin Ardından

Bana göre İzmir’in en şirin kasabalarından biri olan Selçuk 8-12 Ekim 2008 tarihleri arasında 1. Uluslararası Artemis-Ephesia Cimnastik Festivalini yaşadı. Festivalin ilk kez uluslararası düzeyde yapılmış olması bazı eksiklikleri de doğal olarak beraberinde getirdi ama gerek organizasyon ve gerekse katılım olarak mükemmeldi.

Bu festival; ne Cimnastik Federasyonunun, ne Selçuk Kaymakamlığının, ne Selçuk Belediyesinin, ne de Zuhal Fitnes Spor Kulübünün festivaliydi, festival sadece ve sadece şirin Selçuk kasabasının ve sakinlerinin festivaliydi ve her geçen yıl umarım siz selçukluların katkılarıyla daha da büyüyerek Kasabamızı; Dünya kültür merkezi haline getirme şansını yakalarız.
 
Burada en önemli amaçlarımızdan bir tanesi Selçuk kentini Dünya’ya biraz daha tanıtmak ve burada yaşayan insanlarımızın ne denli misafirperver ve bir o kadar da sevecen olduklarını göstermektir.
 
Peki neden Selçuk; doğrusunu söylemek gerekirse; son 3 yıl öncesine kadar ben de Selçuk’u tanımıyordum. İzmir’den Pamucağa ya da Kuşadası’na geçerken şehrin içerisinden transit geçer ama şehre hiç uğramazdım. Hem de bu geçişler  20 yıl gibi uzun bir süre boyunca olmuştur, ama ilk kez 3 yıl önce sevgili öğrencilerim ve şimdi ise meslekdaşlarım olan Zuhal ile Bahadır aracılığı ile Selçuk’u tanıdım, onları bir defasında ziyaret ettiğimde ikisinin tek başlarına selçukta neleri başarabildiklerini gördüm ve doğrusunu isterseniz bunca yıldır cimnastik sporu ile ugrasmama ragmen hiç bir yerde göremediğim potansiyelerini ve başarılarını hayranlıkla izledim ve sonra baktım ki bu sadece Bahadır ve Zuhalle kalmamış; Ümranlar, Demetler, İbrahimler, Yusuflar ve daha isimlerini sayamayacağım nice kişilerin bu olaya gönül verdiklerini ve oldukça güzel organize olduklarını seyrettim.
 
İşte bana bu kasabayı tanıma imkanını sağlayan tüm bu arkadaşlarıma buradan şükranlarımı sunuyorum, sohbet ve tanışmalar derinleştikçe yerel idarecileri görme merak ve arzusu oluştu içimde, bu arzuma yenik düştüm ve önce Selçuk Kaymakamı sayın Aziz İnci beyle tanıştım, ilk görüşmemizde kendilerinden aldığım pozitif enerji ile aynı şekilde cevap vermek istedim ve kendilerine bu kasabaya sporla ilgili bazı projelerin yakışabileceği ve yapılabileceğini anlattım ve Sayın İnci beni dikkatle dinliyordu onunda tıpkı diğer arkadaşlarda olduğu gibi pozitif yaklaşımı bana daha da büyük bir güç verdi ve projeyi hemen o gün kafamda oluşturdum.
 
Hemen ardından ikinci ziyaretimi Selçuk Belediye Başkanı sevgili dostum sayın  Vefa Ülgür beye yaptım ve kısa bir görüşmemiz oldu. Şunu itiraf etmeliyim ki yaşantım boyunca gerek yurt içinde ve gerek yurt dışında çok kişi tanıdım ama sevgili başkanın, buradaki yakınlığını ve sıcak ilgisini hiç bir yerde görmedim desem tam yerinde olur.
 
Sevgili Vefa beyin bana karşı olan yaklaşımı ve tavrı, artık Selçuk için bazı projeleri hiç zaman kaybetmeden hayata geçirmem duygu ve isteğini daha da arttırdı, kısacası sevgili Başkana sunduğum bu festival düşüncesini hiç düşünmeden onayladı ve her türlü desteği vereceğini de taahhüt etti.
 
Selçuk; sadece antik Efes kenti gibi dünyanın çok önemli tarihsel zenginliğe sahip olan bir yer değildir, Hıristiyan âleminin Meryem Ana’sının mezarının olduğu ve Dünyanın 7 Harikasından biri olan Artemis Tapınağının bulunduğu (ama maalesef artık İngiltere’de), Filozof Heraklitos’un, Hekim Soranos’un ve daha birçok ünlü bilim adamlarının, şairlerin, gladyatörlerin yaşadığı bir kentti Selçuk.
 
Böylesine tarih kokan bir kentte dünyanın farklı kültürlerini bir arada buluşturmak ve burada böylesine festivaller yapmak olsa olsa Sporla mümkün olabilirdi ve bu nedenle Selçukta Uluslararası Artemis Ephesia Cimnastik Festivalini gerçekleştirdik. Avrupa Cimnastik Birliğindeki yılların deneyimi, bana kendi ülkemde böyle bir etkinliği ancak Selçuk kentinde olabileceğini söylüyordu.
 
Sonuç olarak; Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Sayın Atilla Örsel’le yaptığım görüşmelerde, kendisi bana bu konuda tam yetki vererek bu işi yapmamı rica etti. Sayın Selçuk Kaymakamımız ve Sevgili Selçuk Belediye Başkanımızın da desteklerini alarak bu işe koyulduk ve başlarken; Zuhaller, Bahadırlar, Ümranlar derken Öznurlar, Yusuflar, Serdallarlar, Özgeler derken daha da güçlendik ve en son olarak bu yıl Cimnastik Federasyonumuz, İzmir il Müdürlüğümüz ve Genel Cimnastik Teknik kurulumuz ve tabiiki Selçuklu cimnastikçilerimiz sayesinde bu güne geldik.
 
Umarım önümüz açık bir şekilde hep birlikte daha nicesini yapma şansını yakalarız. Almanyadan, Neustadtan Selçuk’a kucak dolusu selamlar.......
 
Prof: Dr. Seyhan Hasırcı

29 Ekim 2008  00:16:22 - Okuma: (606)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik