Yazı

Bu İsyan Değilse Ne
Bu İsyan Değilse Ne 

Özcan Nevres

PKK yandaşları sokaklara dökülmüşler.

Ön saflara da çocukları sürmüşler. Molotof kokteylleri havada uçuyor. Arabalar, dükkânlar ve evler yakılıyor. İşin en kötü yanı bu vatan hainleri güvenlik güçlerini taşlamakla kalmıyorlar Molotof kokteyliyle polis bile yakıyorlar. Bu olanları gösteri olarak kabul etmek olası mı? Bu açık açık bir isyandır. Böyle bir isyanın elebaşları için verilecek olan ceza idamdır. Oysa güvenlik güçlerine vur emri bile verilmiyor. Olaylar karşısında polisin eli kolu bağlı. Kendilerine taş atan hainlere karşı ancak savunmada kalabiliyorlar.
Yıllar önce CHP de genç bir yöneticiyken Menemen de beli silahlı bazı kabadayı müsvetteleri özellikle geceleri terör estiriyorlardı. Polis bu kabadayılara karşı ya görevlerini yapmıyorlardı. Ya da aciz kalıyorlardı. Bir gece Gevrekçi Sabahattin adlı sözde kabadayı Giritlilerin oturdukları Selim Ağanın kahvehanesine girip belindeki çifte tabancayı çekip kahvede oturmakta olanlara ağza alınmayacak küfürler etmişti. Gevrekçi Sabahattin kahvehaneyi terk ettiğinde otuz kadar Giritli silahlarını alıp Gevrekçi Sabahattin’in peşine düşmüşlerdi. Gevrekçi Sabahattin canını kurtarmak için sinemanın gişesine sığınarak o küçücük pencereden Giritliler kurşun yağdırmıştı. Polislerin gelmesiyle Giritliler hesabı sonradan görmek üzere evlerine dönmüşlerdi. Her gece silahlar patlatılıyor, kimi serseriler bıçak çekerek terör estiriyorlardı. Durum çok vahimdi ama emniyetin kılı bile kıpırdamıyordu.
Olaylar üzerine İçişleri Bakanı Sayın Orhan Öztrak’a bir telgraf çekmiştim. Telgraf kısa ve özdü. Menemen’de can güvenliğimizi sağlamak için namussuzlar gibi silahlanmamız gerekiyorsa lütfen bildiriniz. Ertesi günün akşamında işlerimin yoğunluğu nedeniyle iş yerimi bir hayli geç kapatmıştım. Yemek saatim epeyce geçmişti. Yeni Sinemanın önüne vardığımda karşıdan gelen sözde kabadayılardan biri bana yan bakanın Allahını, kitabını diye haykırken birden sustu. Omzundaki kabadayılık simgesi poşusunu omzundan alıp beline doladı. Kabadayının yalpalaması da kalmamıştı. Bunda bir iş var diye düşünürken polis memuru Akhisarlı Necdet Bey beni sinemanın bitişiğindeki pastaneye davet etti. Karnım aç tatlı yiyecek halim yok dedim. Bırak tatlı yemeyi, gel bak neler olacak. Sen gazetecisin. Bu olacaklardan gazetene iyi haber olur dedi. Çok beklemedim. En az bir doksan boyunda sivil bir polis çifte tabancalı kabadayılardan birini sinemadan çıkarmış sinemanın önündeki cipe götürüyor. Kabadayıda direnecek hal yok. Nasıl dirensin ki? Kabadayının ayakları yere bile basmıyor. Sağ eliyle havada tutmakta olduğu kabadayıyı sol elinin desteğiyle cipin içine öyle bir fırlattı ki, kafası bir yere çarpsaydı mutlaka parçalanırdı.
O gece tam on altı kabadayı yakaladılar. O ara biri geldi. Aldığı alkolden ayakta duracak hali kalmamıştı ama ağzı iyi küfür ediyordu. Ulan dedi. Benim en yakın arkadaşım Muzaffer’i karakola çekecek adamın anasını avradını.. Sözünü tamamlamaya fırsat kalmadan iki polis geldi ve hah dediler. Biz de seni arıyorduk. İyi ki ayağımıza geldin.
O gece sabahın dördüne kadar karakoldan feryatlar yükseldi. Kimi Allahını seven beni öldürsün diye yalvarıyordu. Sat beşe doğru kabadayılardan dört tanesini alıkoyup kalanını serbest bıraktılar. Dört kişiyi don gömlek Koyundere Ulucak arasında bıraktılar. Birkaç gün sonra karakol amirliğine Kemik kıran lakaplı Ahmet beyi atadılar. Bir de polis memuru Koca Ali’yi.
Bu ikisi Menemen’de görevlendirildikten sonra Menemen huzurla yaşanılacak bir kent olmuştu. Karakolda dayak ve işkence hiçbir zaman onaylanacak bir olgu değildir. Ne demiş atalarımız? Nush ile (nasihat) akıllanmayanın hakkı tekdirdir. (hakaret) Tekdirle akıllanmayanın hakkı ise kötektir. Bu on yedi kişi birçok kez ceza evine girip çıkmışlardı ama bir türlü akıllanmamışlardı. O geceden sonra bir daha hiçbirinin sesi sedası çıkmadı. Eğer insanları ceza evleri ıslah edemiyorsa, eğer terör maşalarını polis efendice durduramıyorsa ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Zira bu gidişle insanlar korkudan sokağa bile çıkamayacaklardır. Bu gösteri adı altında polisi, arabaları ve iş yerlerini yakan vahşet, ne şekilde olursa olsun mutlaka durdurulmalıdır.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com

26 Ekim 2008  16:46:12 - Okuma: (610)  Yazdır
İstatistik