Yazı

Seçim Öncesi Neler Oluyor
Seçim Öncesi Neler Oluyor 

Özcan Nevres

Değerli okurlarım, seçimin gündemde olduğu bu günlerde şüphesiz hepimiz vatandaşlık görevimizi yapmak için sandık başına gideceğiz.

Bunu yapabilmemiz için seçim listesinde mutlaka adımızın yer alması gerekir. Bunun için muhtarlıklarda askıya çıkarılmış olan listelere bakmalısınız. Eğer bir şekilde adınız ve oy verecek aile efradınızın adları yok ise hemen İlçe Seçim Kuruluna başvuruda bulununuz. Bilgisayarı olup da İnternet’e üye olanlar www.ysk.gov.tr ye girip ulusal kimlik numaranızı yazdığınızda hangi mahallede oy kullanacağınız hemen çıkmaktadır. Listede adınızın olup olmadığını en kolay İnternet’ten belirleyebilirsiniz.
Bu seçimde vatandaşlık görevimizi tam olarak yapmamız gerekmektedir. Cumhuriyetimizin, laikliğin ve Atatürkçülüğün nasıl bir büyük tehlike ile karşı karşıya olduğunu hepimiz idrak ettiğimiz için, nice zorluklara karşın meydanları milyonlarca olarak doldurduk. Daha da dolduracağız. Umarım tarihimizin en büyük mitingi on üç mayısta İzmir’de yapılacak olan miting olacaktır. İzmirliler, İzmir için gâvur İzmir diyenlere ağızlarının payını verecektir.
Çorlulu bir mühendis arkadaşım MSN den bana bu gün çok sinirlendim. Bir iş için eşim ile için muhtarlığa gittiğimizde seçmen listelerini de inceleyip adlarımızı aradık ama bulamadık. Bizi ilçe seçim kuruluna yönlendirdiler. Hemen orada bir dilekçe yazıp seçmen olmamızı sağladık. Benim en çok canımı sıkan ise, muhtarlıkta AKP nin iki adamı kendilerinden olanları sağladıkları arabalarla ilçe seçim kuruluna taşımalarına karşın bizden böyle bir iş için görevli kimsenin olmayışı oldu. Dahası ilçe seçim kuruluna taşıdıkları kişilere çakmak, kalem ve benzeri maddi değeri düşük ama manevi değeri yüksek eşantiyon öteberi veriyorlardı.
Konu ile hemen ilgilendim ve durumu Silivri eski ilçe başkanı (Milletvekili aday adayı olduğu için başkanlıktan istifa etmiştir) Mümin Tuğlu’ya ilettim. O da Çorlu CHP ilçe başkanını arayarak durumu bildirdi. Çorlu CHP ilçe başkanı da milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmiş olmasına rağmen, bu durumun kendisine oy kaybettireceğini bildiği için mutlaka gerekeni yapmıştır.
Eğer ülkemizde Cumhuriyetin, laikliğin ve Atatürkçülüğün yaşatılmasını istiyorsak gördüğümüz tüm olumsuzluklara karşın bana ne demeyeceğiz. Hepimiz elimizi taşın altına koyup görevimizi hakkıyla yapacağız. Aksi halde önümüzdeki seçimde başarılı olamazsak kendimizde meydanları doldurma haklılığını bir daha bulamayacağız. Bu nedenle bu çok önemli seçimde mutlaka oyumuzu kullanmalıyız.
                                        ***
Sayın Arınç’ın ne yapmak istediğini anlamak olası değil. Yirmi altı Mayısta Büyük millet meclisinde İmam hatip okullularla yirmi üç nisanı kutlayacaklarmış. Sayın Arınç rejimi tehlikeye sokmak gibi bir misyonu mu üstlendi. Yirmi üç Nisan çocuk bayramı meydanlarda çocuklarla kutlanır. Büyük millet meclisinde ve üstelik yirmi altı Nisanda değil. Sayın Arınç’ın bu davranışı kışkırtma değilse nedir? Onun sergilediği tavır yüzünden Genel Kurmay Başkanlığından muhtıra gibi bir uyarı gelmedi mi? Onun Başbakana Ya Gül, Ya sen aday olacaksın. Eğer başka bir aday gösterirsen ben de aday olurum demesi ortalığı böylesine karıştırmadı mı? Şu seçim sürecinin kazasız belasız tamamlanması için herkesin tahriklerden uzak durması gerekir. Buna Sayın Arınç da dahildir.
 Özcan Nevres


13 Mayıs 2007  20:39:33 - Okuma: (747)  Yazdır
İstatistik