Yazı

Kuzuların Sessizliği–3
Kuzuların Sessizliği–3 

Asil S. Tunçer

İvedilikle, ‘Rehberlik Meslek Yasası’

Bir deli bir kuyuya taş atmış misali “Rehberler, Esnaftır” diyen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na nispet bin akıllı çıkaramaz sözüne de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir türlü ‘Rehberlik Meslek Yasası’nı çıkaramaması olayı benzeyiş gösteriyor. Öte yandan bunu kendilerine rant ve nema kapısı görenler de her gördüğü yerde Rehberin yakasına yapışıp “esnaf olacaksın” diye diretiyor. Kardeşim sana ne! Olurum olmam, sana ne oluyor? Neden bu kadar heveslisin beni esnaf yapmaya? Ne çıkarın var, nedir seni bu kadar bu işin takipçisi yaptıran? “Şu kadar rehberi esnaf yapalım veya şu kotaya ulaşalım” diye belirlenen bir hedef mi var?

Yanına Maliyeyi, Jandarmayı alıp kendi meslektaşlarına \'kırım\' yapacağına git yasamızı çıkartmaya çalış. Daha kaç meslektaşını arkadan vuracaksın? Hangi canları yakacaksın? Derdin ne ki insanlara zorla evrak imzalatıp sonra mahkemelerde süründürüyorsun? Bu enerjini ‘Rehber Avı’ için değil turizmde gerçekten kaçak ve yasadışı çalışan ‘Kaçak’ ve ‘Rep’ler için harca. O zaman gel seni alnından öpeyim. Fakat dersen “benim hesabım başka” o zaman bir gün gelir sen de hesap verirsin mahkemelerde, vicdanlarda. Kuzular hep sessiz kalmayacak ya elbette bir gün canlarına tak edecek ve yeter artık deyip sessizliklerini bozacaklar…

İşte! Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi açıklaması; fazla söze gerek yok. Açıkça “REHBER ESNAF DEĞİLDİR” deniliyor. Daha ne diyeyim…

İyi Bayramlar!

T.C.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI RAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SAYI: B.16,0.AEGM-C.08.460.04 – 170472
KONU: ESNAF SİCİLİNE KAYIT
İZMİR VALİLİĞİNE
(İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ)
İLGİ : 14.11.2005 TARİHLİ VE B.16.0 EĞT.4.35.00.448-7864 SAYILI YAZINIZ…
İZMİR ESNAF VE SANATKÂRLAR SİCİL MEMURLUĞUNUN HAYRETTİN ERDAL ADINA AÇMIŞ OLDUĞU DAVAYI KONU ALAN İLGİ YAZINIZ İNCELENMİŞTİR. 4848 SAYILI KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUNA 5225 SAYILI KÜLTÜR YATIRIMLARI VE GİRİŞİMLERİNİ TEŞVİK KANUNU İLE EKLENEN 13/m MADDESİ GEREĞİNCE \"PROFESYONEL TURİST REHBERİ KURSLARI AÇMAK, REHBER ADAYLARININ SEÇME SINAVLARINI YAPMAK, REHBERLERİN ÇALIŞMA ESAS VE USULLERİNİ DÜZENLEMEK, REHBERLE İLGİLİ EĞİTİM, UZMANLAŞMA VE DİĞER ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRMEK, DENETİMLER YAPMAK, REHBERLİK HİZMETLERİNİN ETKİN VE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİNE YÖNELİK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK...\" BAKANLIĞIMIZA VERİLMİŞ GÖREVLERDİR. PROFESYONEL TURİST REHBERLERİNİN DENETLENMESİ, DİSİPLİN İŞLEMLERİ, BELGELERİNİN İPTALİ GİBİ HUSUSLAR DA BAKANLIĞIMIZCA YÜRÜTÜLEN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERDENDİR. AYRICA PROFESYONEL TURİST REHBERLİĞİ YÖNETMELİĞİNİN 38. MADDESİNE GÖRE ANCAK KENDİLERİNE BAKANLIKÇA REHBERLİK BELGESİ VERİLMİŞ KİŞİLER TURİST REHBERLİĞİ YAPABİLİRLER.

HER TÜRLÜ İŞ VE İŞLEMLERİ, YÜKÜMLÜLÜKLERİ VE DENETİMLERİ BAKANLIĞIMIZCA YÜRÜTÜLEN PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ; ESNAF VE SANATKÂRLAR İLE TACİR VE SANAYİCİYİ BELİRLEME KOORDİNASYON KURULUNUN 11.06.2002 TARİH 24782 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN 11 NOLU KARARIN, HİZMETLE İLGİLİ MESLEK KOLLARI TANIMLI (B) BÖLÜMÜNÜN 6.MADDESİNİN 75. SIRASINDA ESNAF VE SANATKÂR MESLEK KOLLARI ARASINDA SAYILMIŞTIR.

TURİST REHBERİ ESNAF DEĞİLDİR. YARGITAY 10. HUKUK DAİRESİNİN 1979/9790 SAYILI KARARI İLE KESİNLEŞEN İSTANBUL 1. İŞ MAHKEMESİNİN 1976/802 ESAS NOLU VE 1979/715 NOLU KARARINDA DA \"REHBERLERİN GÖREVLERİNİ TAMAMEN SERBEST ŞEKİLDE İFA ETMEDİKLERİNİN, KENDİLERİNE İŞ TEVDİ EDİLEN SEYAHAT ACENTESİ TARAFINDAN VERİLEN PROGRAMI UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜ BULUNDUKLARI, BU PROGRAMI UYGULAMALARI HALİNDE ÜCRET ALMA HAKLARININ DOĞDUĞU ANLAŞILDIĞI, BU NEDENLE DE İŞVERENLE ARALARINDA HİZMET İLİŞKİSİNİN SÖZ KONUSU OLMASI GEREKTİĞİ SONUCUNA VARILDIĞI VE 1618 SAYILI KANUNUN 29., 30. VE 31. MADDELERİNİN KONUYA AÇIKLIK GETİREREK REHBERLERİN ACENTE OLMAKSIZIN TURİSTLERE DOĞRUDAN HİZMET SUNMALARININ YASAKLANDIĞI\" İFADE EDİLMEKTEDİR. AYRICA SEYAHAT ACENTELERİ YÖNETMELİĞİNİN 4.MADDESİNİN a BENDİNDE "TUR DÜZENLEMEK" SEYAHAT ACENTELERİNE MÜNHASIR HİZMETLERDEN BİRİ OLARAK DÜZENLENMİŞTİR. SEYAHAT ACENTESİ OLMADAN KENDİ NAM VE HESABINA ÇALIŞMAYA TEVESSÜL EDEN REHBERİN FAALİYETİ 1618 SAYILI SEYAHAT ACENTELERİ VE SEYAHAT ACENTELERİ BİRLİĞİ KANUNUNA MUHALİF DAVRANMAKTAN DOLAYI HUKUKA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEKTEDİR. TURİST REHBERİ TUR DÜZENLEYEMEYECEĞİ GİBİ, SERBEST OLARAK DA MESLEĞİNİ İCRA EDEMEZLER. TURİST REHBERİ, İŞVERENİ OLAN SEYAHAT ACENTESİNİN EMİR VE TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMAKTA, KENDİ NAM VE HESABINA ÇALIŞAMAMAKTADIRLAR. AYRICA TURİST REHBERİNİN ESNAF SAYILMASI 4848 SAYILI KANUNLA DA ÇELİŞMEKTEDİR. ÖTE YANDAN, 5362 SAYILI ESNAF VE SANATKÂRLAR MESLEK KURULUŞLARI KANUNUNUN ÇALIŞMA BÖLGESİ İLE İLGİLİ HÜKÜMLERİ BAKANLIĞIMIZA BAĞLI PROFESYONEL TURİST REHBERLERİNE UYGULANAMAZ. BAHSİ GEÇEN KANUNUN” ÜYELİĞİN SON BULMASI BAŞLIKLI 8. MADDESİNİN a BENDİNDE "DAİMİ OLARAK ODANIN ÇALIŞMA BÖLGESİ DIŞINA ÇIKANLAR\" HÜKMÜ BULUNMAKTADIR. BAKANLIĞIMIZA BAĞLI REHBERLER ÜLKESEL VE BÖLGESEL NİTELİKTEDİR. ÜLKESEL REHBERLERİN ÇALIŞMA ALANI TÜM TÜRKİYE\'DİR. BÖLGESEL REHBERLERİN ÇALIŞMA ALANLARI İSE BÖLGELERİ İLE SINIRLIDIR. İKAMETLERİ AÇISINDAN DA YURT DIŞINDA İKAMET EDEN PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ BULUNMAKTADIR.

BİR İŞ AKDİNE BAĞLI OLARAK İŞVERENİN NAM VE HESABINA ÇALIŞAN REHBERLERİN ESNAF SİCİLİ VE ESNAF ODASINA KAYIT YAPTIRMA ZORUNLULUĞU BULUNMAMAKLA BİRLİKTE, BAKANLIĞIMIZ MEVZUATINDA DA REHBERLERİN HERHANGİ BİR YERE KAYIT VE ÜYE OLMASI İLE İLGİLİ BİR HÜKÜM BULUNMAMAKTADIR."
BİLGİLERİNİZİ VE GEREĞİNİ RİCA EDERİM.
REMZİ ÖZÇELİK
BAKAN a.
GENEL MÜDÜR V.

30 Eylül 2008  23:46:01 - Okuma: (1301)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik