Yazı

Bayramınız Kutlu Olsun
Bayramınız Kutlu Olsun 

Nuri Gökgöz

Bayramınız Kutlu Olsun

Yine geldi beklediğimiz o güzel gün,
Bayramınız kutlu olsun gönül dostları.
Hoş geldi sefalar getirdi bu güzel gün,
Sohbetiniz mutlu olsun gönül dostları.
 
    Nuri Gökgöz (Toprağın Sesi)
 
“Ramazan ayı süresince yararlı işler yaptıysanız. Evinizde pişen yemeği komşunuzla paylaştıysanız, okullarına başlayan öğrencilere defter kalem hediye etmişseniz, çevrenizdeki yoksullara iftarlıklar götürdüyseniz, dargınlıklarınızı sona erdirdiyseniz, arefe veya bayramın ilk günü bulunduğunuz yöredeki şehit kabirlerini ve onların ailelerini ziyaret ettiyseniz, BAYRAMINIZ KUTLU OLUR.”
 
İşte böyle diyor değerli dostum Oktar ÖNER kardeşimiz bir yazısında. Yazdıklarına katılıyorum. Çevreme şöyle bir bakıyorum. Bir yanda para ve servetler içinde yüzenler, bir yanda sefalet içinde sürünenler. Bir yanda okumak için çırpınan kaleme deftere muhtaç çocuklarımız, bir yanda ise okula gidiyorum diyerek para makinelerinde, diskolarda çırpınan çocuklarımız.
 
Bizler birey olarak ne yaptık ne yapıyoruz?
 
Oktar ÖNER’in yazdığı gibi, evinde bırakın pişirecek bir aşı, yiyecek ekmeği bulunmayan, sokaklarda caddelerde bizler zaman geçirirken, kenarda köşede acaba yiyecek bulur muyum diye gezinen üstü başı yırtık kardeşlerimiz için ve bizler pide kuyruklarında beklerken bizim beklediğimiz pidenin kokularıyla karın doyuranlar için.
 
Bizler birey olarak ne yaptık ne yapıyoruz?
 
Memleketimizin dört bir yanına, bizlerin rahat ve huzuru, Güzel Ülkemin birlik ve beraberliği için canını feda eden “ŞEHİTLER”’ imizin cenazeleri al bayrağa sarılı gelirken doğduğu topraklara.
 
Bizler birey olarak ne yaptık ne yapıyoruz?
 
Evet değerli okurlarım bu soruların yanıtlarını aramamız gerekiyor yüreklerimizde. Şimdi kısa da olsa şöyle eskilere doğru uzanalım zaman tünelinde. Eski bayramlarımızı arayalım. O bayramların tadı tuzu var mı?
 
Bulamıyoruz değil mi? Bulamazsınız da. O eski bayramların tadı ve tuzu bizlerin elinde çünkü. Birlik ve beraberliğimizi korumak yardımlaşma duygularımızı yükseltmek, çevremize karşı duyarlı olmakla bulabiliriz, bu tadı ve tuzu. Bayram tatlılarını güzelleştirende bu duygulardır. Eğer bu duyguları içimizde yeşertip büyütemezsek bayramları bayram gibi yaşayamayız.
 
Hepinizin mübarek Ramazan Bayramını kutluyor selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Unutmayalım sevgiyi, hoşgörüyü yardımlaşmayı. Işık hep bizimle olsun. İstanbul’dan selamlarımı, sevgilerimi toprak kokulu bayram şekerlerinizi gönderiyoruz.
 
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.
 
Nuri Gökgöz (Toprağın Sesi)


27 Eylül 2008  18:43:17 - Okuma: (1282)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik