Yazı

Ayıbı Ayıp İle Örtmek
Ayıbı Ayıp İle Örtmek 

Özcan Nevres

Deniz Feneri rezaleti ayyuka çıktığı halde halen Deniz Feneri rezaletini gözlerden kaçırmak için yeni rezaletler ortaya saçılıyor.

İnsana haydaaaaa dedirtecek kadar yeni tutuklamalar var. Nurseli İdiz ve Sisi Ergenekoncu imişler. Bu Ergenekoncuların ilklerinin tutuklamalarının üzerinden neredeyse bir yıl geçti ama henüz ne yargıya çıkarılan var, ne de haklarında bir iddianame. Bu davalar sonuçlandığı gün mağdur edilmiş olanlar soluğu İnsan Hakları Mahkemesinde alırlar.
Yıllardır Bergama’daki altın madeni arama rezaletiyle ilgili yazılar yazdım. Bergamalı kadınlar için yürekten alkışlanacak kadınlar dedim. Yazdıklarıma çok ağır tepkiler aldım. Ben ülke yararına olan altın madeni çıkarılmasına karşı olduğum için cehalet ile suçlandım. Bana satılmış sözde bilim adamlarının olumlu raporlarını gönderdiler. Oku da cehaletten kurtul diye. Yalnızca ben miydim cehalet ile suçlanan? Altın madeni işletilmesine karşı çıkan tüm yürekli insanlar da onlara göre olabildiğine cahilmişler. Bu ithamları yapanların suratlarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu karar bir tokat gibi patladı. Bakalım bundan sonrası ne olacak? Ülkeyi yönetenlere ağır bir ders olacak mı? Olması gerekir. Zira Bergama’nın aydın insanları hak edecekleri tazminatı devletten değil, o altın madenine izin veren devlet yöneticilerinden, altın madeni işletilmesine olumlu rapor verenlerden ve yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan bürokratlardan almak istiyorlar. Bunu başardıklarında ise Türkiye’de yepyeni bir dönem başlayacaktır.
Bergamalıların yıllardır sürdürdükleri altın madenine karşı eylemlerini büyük bir başarı ile noktalamış olmaları bana da yol gösterici oldu. Bayram sonrası Menemen’e gidip kanserojen etkili ve çevresine zarar verici, sözüm ona ÇED raporlu Organize Plastik Sanayisine karşı mücadele başlatacağım. İlk işim mahkemeye yürütmeyi durdurma kararı almak için başvuruda bulunacağım. Daha sonra da Menemen halkının desteğini almak için bildiri yayınlayacağım. Yöneticilerin Menemenli işsizlere iş kapısı açılacağı yalanına karşı halkımızı uyaracağım. Zira bu sanayi Menemen’de yeni kurulmuyor. Yeni kuruluyor olsaydı Menemenliler için iş olanağı sağlardı. Bu organize sanayi sitesi İzmir’i kirleten, İzmirlilere sağlık sorunları yaşatan ve bu nedenle İzmir’den kovulacak olan İzmirli plastik sanayicileri için kuruluyor. Bu nedenle o sanayiciler İzmir’den taslarını taraklarını toplayıp işçileri ile gelip Menemen’e postlarını serecekler. Bu nedenle Menemenlilere iş kapısı açmalarından söz bile edilemez. Bu durumda bu tesislerin Menemenlilere vereceği kanser hastalığından ve kirlilikten başka bir şey olamaz. Bu nedenle değerli Menemen halkının bu organize sanayi sitesine şiddetle karşı çıkmaları ve Bergama’nın aydın insanlarını örnek almaları gerekir.
                                        ***
Değerli okurlarım, alın size haydaaaaa dedirtecek bir olay daha. Bir film çekimi için Kayseri kalesine olmayan devlet Bizans’ın bayrağı çekilince kızılca kıyamet kopmuş. Kayserililer büyük bir kahramanlık örneği göstererek bayrağı kaleden indirtmişler. Şimdi akla bir soru geliyor. Kayseri’nin güzide evladı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, var olan ve halen ülkemize karşı yontulmamış kinleri olan Ermenistan’a futbol maçını izlemeye gittiğinde Sayın gülü neden alkışladınız da tepki göstermediniz. Bu ziyaretin Bizans bayrağı kadar önemi yok muydu? Vardı. Ve hem de çok daha fazlasıyla. O Ermenistan ki halen vatan topraklarımızdan hak talep etmektedir. O Ermenistan ki; halen Ermeni soykırımı safsatasını dünyaya gerçekmiş gibi kabul ettirmeye çalışmaktadır. O Ermenistan ki, hiçbir günahı olmayan nice diplomatımızı katlettirmişti. Ne yazık ki dünya bu vahşeti kınamaktansa Ermeni yalanı soykırımı iddialarına destek vermektedir. İşte Sayın Abdullah Gül’ün maç izlemek için gittiği ülke bu Ermenistan’dır. Sayın Gül’ün Ermenistan ziyareti alkışlanacak bir ziyaret değildir ama siz Kayserililer yürekten alkışladınız. Ben de sizi yürekten alkışlıyorum…. Anlarsınız ya.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com

26 Eylül 2008  01:39:57 - Okuma: (523)  Yazdır
İstatistik