Yazı

Kuzuların Sessizliği–2
Kuzuların Sessizliği–2 

Asil S. Tunçer

Rehberlik Meslek Yasası… Hemen

Efes Ören Yeri’nde İzmir Esnaf ve Sicil Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Jandarma ve İZRO (İzmir Rehberler Odası) personelinin katılımıyla “esnaf sicil denetimi” yapıldığı bilgilerinizdedir. İZRO'nun talebi üzerine İzmir Esnaf Sicil Müdürlüğü, İzmir Esnaf Odaları Birliği, Defterdarlık ve SGK’li denetmenler tarafından 9 ve 10 Eylül tarihlerinde Efes Alt Kapı ve Alsancak limanında yapılan jandarma destekli denetimlere ilişkin bazı haberler basında da çıktı. Hürriyet-Ege’de çıkan haberde toplam 111 tutanak tutulduğu bildirildi. Bu tutanakları tutanlar acaba kaç tane yabancı uyruklu Rep yani kaçak Rehber yakaladı şimdiye kadar sormak lazım ya da kaç kokartsızın peşine düştü. Bazılarımıza yapılanlar gibi kaç tane gerçek kaçak rehberlik yapanın jandarma zoruyla kimlik kontrolü yapıldı. Asıl bunların yapılması lazım. O gün orda bulunan denetmenler ve jandarma dâhil herkes gelip birgün de yabancı plakalı otobüsler ile bunların replerinin peşine düşüp gerçekten asıl suçluları denetlemediler?; Türk turizminde asıl sorunlardan biri işte budur. 2007 turizm sezonunun sonunda Aydın Esnaf Odaları Birliği’nden bir derneğe gelen yazıda "üyelerin esnaf odası"na kaydı isteniyordu. Yapılan araştırmada maalesef işin ardında bu odanın ilgili şikayeti vardı ve kendi meslektaşlarını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gammazlamış, dolayısıyla Aydın’daki Esnaf Odası’ndan ilgili derneğe uyarı yazısının gelmesine neden olunmuştu, sağ olsun… 
 
Rehberlerin esnaf olmadığını herkes biliyor ama denilen o ki “kendi meslek yasamızı çıkarana kadar Esnaf Odası statüsünün sağladığı yasal avantajlardan yararlanmak adına, Esnaf Odası üyeliğini destekliyoruz”. Biz de diyoruz ki “o zaman siz ne işe yarıyorsunuz?”. Değil mi ya! Madem bir işe yaramıyorsunuz ve size üye olmak çözüm değil ve mutlaka esnaf odasına üyelik gerekiyor, o halde size gerek yok: ya siz kendinizi lağvedin ya da en yakın zamanda üyeleriniz rehberler ilk toplantıda sizi lağvetsinler. Bu şekilde TUREB’de fiilen ortadan kalkar ve adı var ama fiiliyatı olmayan bu kuruluşta tarihe karışır. Bakarsın yerine daha işler ve tüm rehberleri temsil edebilecek ve hepsini bir çatı altında toplayabilecek yeni bir oluşum tesis edilir de bu yaşanan rezilliklere bir son verilir.
 
Görülmüş bir şey mi ki kendi meslektaşlarını başka oluşumlara peşkeş çekmek ve nemalanmak uğruna ören yerlerinde kıstırdıklarını denetim adı altında Esnaf odasına zorla üye yaptırtmak. Şu iyi bilinmelidir ki; hiçbir zaman esnaf birliği yetkililerini çağırıp, yanlarına maaşlı elemanlarınızı katıp biz rehberleri denetletmenizi onaylamıyoruz ve bunu şiddetle kınıyoruz. (Sözde) denetleme sonrasında esnaf sicil kaydı olmayan rehberlere dava açmanızı da kesinlikle kabul etik bulmuyor ve bu yaptıklarınızın kimseye bir faydası olmadığını aksine tüm camiaya zarar verdiğini açıkçası sizlerin resmen bindiğiniz dalı kesmekte olduğunuzu bildiriyoruz. Gerçi ne dal ne de ağaç umurunuzda değil bunu çok iyi biliyoruz ama olsun biz yine de söylüyoruz; siz anlamasanız bile en azından üyeleriniz anlayacaklar, en kısa sürede veya ilk genel kurulda gerekeni yapacaklardır.
 
Kanunen yeri de olsa ve hukuki her türlü kılıfa da uysa bizlere yönelik her uygulamanın bizlerin ve camiamızın lehine sonuçlar getirmesi beklenemez. Efes Alt Kapı’da son yapılan (sözde) denetleme adı altındaki esnaf odasına üyeliğe zorlamalar işte bu türden bir uygulamadır ve son derece tehlikeli gelişmeler olup biz rehberlere yapılacak en büyük hakaretlerdendir. Bizim oluşumlarımız dışındaki hiçbir kuruluşu kabul etmiyor, rızamız dışında bize zorla ve dayatmayla kabul ettirilmeye çalışılacak hiçbir üyeliği desteklemiyoruz. Politik kaygılar sonucu alınmış bazı yanlış kararların arkasına sığınarak bazı yönetmelik ve hukuki boşlukları da kullanmak suretiyle birtakım kişi ve kuruluşların kendi çıkarları doğrultusunda bizlere yönelik yaptıkları söz konusu usulsüz ve etik dışı tüm uygulamaları lanetliyoruz. Çünkü bu yapılanlarda bize karşı ne bir saygı ve sevgi ne de bir iyi niyet ve çıkarımıza, yararımıza bir gelişme görüyoruz.
 
O halde yapılacak en önemli şey şudur: öncelikle oda olamadığı sürece hiçbir özelliği olmayan ve üye sayısı artırılarak ileride odalaşsa bile hala bir işlevi olamayacağı için "şu anki rehber derneklerine niye acaba hala üyeyiz?" diye kendi kendimizi sorgulamak. Çünkü Turist Rehberliği Yönetmeliğinde yalnızca odalar muhatap alınıp, derneklerin adı bile geçmemekte. İkincisi; Bizlere ‘Rehberlik Meslek Yasası’nı hediye edeceklerine ‘Esnaf Odalarına Üyeliği’ hediye eden odalardan kurtulmaya çalışmak. Sonuçta odalar olmazsa Esnaf Odaları da olmaz. Unutmayın başımıza ‘Esnaflığı’ musallat edenler işte bu odalardır. Hadi gelin bunlardan kurtulmanın yollarını tartışalım. Biz sizi bize 'Rehberlik Meslek Yasası'nı çıkartın diye üye oluyor, aidat ödüyoruz. Yapamıyorsanız kusura bakmayın; bize faydası olmayan tam aksine zararı olan bir oluşumu niye hala destekliyoruz; aidatlarımızla daha da güçlendirerek neden bize daha fazla zarar vermesine yol açıyoruz... Bu insanın doğasına aykırı; dolayısıyla Rehberin de…
 
Bunu yapmazsanız şayet gelecekte bizi aşağıda sayacağım tehlikeler beklemekte. Bundan haberiniz var mı? Nedir bunlar: Esnaf Sicil kaydı olmayan rehberlerin kokartlarının iptali; Rehber Derneklerin kapanması; bizlerin Bakanlık ve diğer kurumlar nezdinde şikâyet edilerek hakkımızda olumsuz girişimlerde bulunulması; birlik ve bütünlük yerine esnaf-esnaf değil nifak tohumlarıyla camiamızın daha da çok parçalanması...
 
Öte yandan kafamızı çok kurcalayan ve kesinlikle bir yanıt bulamadığımız sorular da var, yok değil: Mesela; Niçin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı “esnaf olmak zorundasınız, vergi kaydınız, SSK veya Bağ-Kur’a katılmanız gerekiyor” diyor da Turizm Bakanlığı “esnaf olmanıza gerek yok” diyor? Niçin Milli Eğitim Bakanlığı Turizm Bakanlığına “kurslara gerek yok üniversitelerde rehberlik bölümü var” demiyor? Diyemiyor ve bu lüzumluysa neden bu bölümler hala açılıyor?
 
Kendi bakanlığımız bizleri neden sahipsiz bırakıyor? Neden 10.000 Rehberi başka bir bakanlığın çıkarttığı yasal düzenlemeye göre çalışmaya mecbur ediyor? Lütfen, bize sahip çıkın.
 
Sürecek…

24 Eylül 2008  18:51:28 - Okuma: (1073)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik