Yazı

Ne bu İllet, Bu Zehir’den çektiklerimiz!
Ne bu İllet, Bu Zehir’den çektiklerimiz! 

Mustafa Yolcu

“İçme şunu “ diyenler, size de olmuştur.Size sesleniyorum sigarakolik insanlar!.

Peki niye içme şunu diyorlar?. Tamam hadi ölmek istiyorsunuz diyelim ama karşınızdakini ne diye öldürüyorsunuz?. Size izin verildi mi? Ya benim gibi yaşamak istiyorsa yakınınızdakiler? Kalırsınız işte böyle düşünceli, düşünceli…Bu kağıda sarılı ölüm bile dile geldi de “Beni içme “diye bağırıyor… Dinliyor musunuz   Peki? . Tabii bu son , bu son… içtin bitti mi? Seni seven, senin malın olan akciğerin ölüyor azar azar… Siz öldürüyorsunuz onu. Niye…Kısacık sürecek bir keyif için…Bırakırsan ne olacak? Bıraktın diye ölüm tehdidi alanlar varmı ki?.
         Sigarada 4000’den fazla zararlı madde var ve bunların 50’si doğrudan kanserojen. Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra vücudun normale dönebilir, temizlenebilir.15 yıl sonra !!!…Bakın sadece sigara dumanına maruz kalanların bile akciğer kanseri riski normalden üç kat fazladır diyorum.Tamam denediniz bırakmayı. Ama gergin, uykusuz oldunuz vb. başladınız tekrar içmeye… Eeee sizin suçunuz. İlk 2-3 hafta herhalde öyle olacak ne bekliyordunuz ki? Siz başladınız bu illeti içmeye..
         Bari çocuğunuz varsa onu düşünün. Sizin yüzünüzden kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, astım gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sigaraya verilen paralarla yüzlerce kütüphane açılır, bir de bunu düşünün…
Siz yetişkinler “ Bu dünyayı atalarınızdan miras değil, çocuklarınızdan borç aldınız.” Bunu Unutmayın LÜTFEN!
 
                                                                           Mustafa YOLCU


9 Mayıs 2007  13:22:30 - Okuma: (2577)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik