Yazı

Rehberlere Zorla...
Rehberlere Zorla... 

Asil S. Tunçer

Artık Yeter!

Dün yani Çarşamba günü Efes Alt Kapı’da turizm adına çok utanç verici ve esefle karşılanacak hadiseler yaşadık. Grupların önünde araçlarını aramak için otoparka ilerleyen biz Rehberlerin boyunlarından kokartları alınıp “geri vermeyiz!” tehdidiyle, önlerine konulan evraklara imzaya zorlandık ve bin bir hakaret dolu ifadelerle Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na üye yapıldık.
Yapılanların ne turizm de ne insanlıkta yeri var. Demokratik ve hukuk devletlerinde hiçbir mevzuatta “birisini zorla şuraya üye yapabilirsiniz” diye bir ifade yer almaz. Bu olsa olsa ancak dikta rejimlerinde olur ve bu tip uygulamalara ancak ve ancak yine baskıcı yönetimlerde rastlanır. Hiçbir gerekçe gösterilmeden ve kişinin ifadesi dikkate alınmadan “önce evrakları imzala sonra ne halin varsa gör” çirkin ibarelerini ben aynen bunu bize söyleyen esnafçılara geri iade ediyorum. Siz kim oluyorsunuz da boynumuzdaki alnımızın teriyle kazandığımız ve uğrunda maddi-manevi onlarca çaba sarf ederek elde ettiğimiz kokart’ımızı alıp ta “bu evrakları imzalamazsan geri vermem” deme cüretini gösteriyorsunuz? Bu kokartları bize Bakanlık verdi; size onları bizden alıp geri vermeme hakkını kim veriyor; soruyorum.
Siz kimsiniz? Hangi kafa yapısı ve anlayışa sahipsiniz? Bir grubun önündeki rehbere yapılan bu sözlü ve fiili saldırıyı ve hakareti hangi mazeretinizin arkasına saklanarak yapıyorsunuz? Bu güne kadar sessiz kaldık diye sabrımızın sonsuz olduğunu mu sanıyorsunuz? Bir yılda binden fazla turiste hizmet verip hemen birçoğuyla iletişim içinde olan, dünyanın çoğu tanınmış siyasetçi ve bürokratıyla yakın diyalog kurabilen bu insanları yani biz Rehberleri sakın küçümsemeyin. Gerektiğinde ve canımız çok yandığında bize yapılan bu haksızlıkları kaleme alıp tanıdığımız tüm önemli kişi ve kurumlarla paylaşabileceğimizi; dünya kamuoyunu arkamıza alma yoluna gidebileceğimizi, sayıca on bini aşan çoğunluğumuzla gerekirse konuyu uluslararası mahkemelere de götürebileceğimizi lütfen aklınızdan çıkarmayın!


11 Eylül 2008  17:17:52 - Okuma: (573)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik