Yazı

BOZUK PARA GİBİ HARCANAN TÜRKİYE’MİZ
BOZUK PARA GİBİ HARCANAN TÜRKİYE’MİZ 

Etem Kutsigil

Geçmiş yıllara bakıyorum da, olanlara bir anlam veremiyorum.

Yanan bir ev varmış da, eve her giren acele acele bir şeyler kaçırıyormuş gibi oraya buraya koşuşturuyor.
Son dört yılın en önemli siyasî gündem maddeleri nelerdi?
-Anayasa’nın, antidemokratik olan bazı maddelerinin değiştirilmesi,
-Adaletli bir seçim yasası yapılması,
-Milletvekili dokunulmazlıklarının sınırlandırılması vs.
Dört yılda neler yapıldı?
HİÇ BİRİSİ.
Daha başlarken AKP Parti Başkanının Meclise girebilmesi için Anayasa değişikliği yapıldı. (Dakika bir Gol bir. )
Milletvekillerinden bir fedai milletvekili istifa ettirildi. (Ne karşılığı istifaya razı edildiyse...?) O İl’e mahsus (yasa maddesine göre şaibeli - tartışmalı) bir seçimle, Recep Tayyip Bey milletvekili olabildi.
ÇÜNKÜ O GÜN, TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ İHTİYACI (!) BUYDU.
Sonra, iktidara gelen parti ileri gelenlerinden bazılarının davaları, AF’ lar çıkarılarak, yasa maddeleri değiştirilerek, davalarının düşmeleri sağlandı.
Bu arada mahdum beylere havadan para kazandıracak yönetmelik veya kararnameler günü birlik değiştirilip, kısa dönemde eski haline getirildi.
AB’nin zoruyla ve önemli bir kısmı,  yaşama prensiplerimize, geleneklerimize, hatta kutsal saydığımız değerlere uymayan, ve Türkiye’nin yapısını temelden sarsan pek çok yasa maddesi değiştirildi veya yeni yasalar çıkarıldı. Özellikle kuşa çevrilerek çıkarılan Ceza Yasası, büyük şehirleri suç ve suçlu bataklığına çevirdi.
Hayır işi olarak Ramazanda kurulan “iftar çadırları” siyasî reklam panolarına çevrildi. İnsanlara iş ve aş bulma göreviyle gelenler, yurttaşları bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirip, aşevlerinin kapılarında dilenci durumuna düşürüldüler. (Düşürenler utansın)
Bu arada sade suya tirit bazı kokmaz bulaşmaz ihtisas yasaları da çıkmadı değil.
Fakat nerede seçmenlerin TBMM’nde adil olarak temsil edileceği yeni “Seçim Yasası”? YOK
Nerede “Milletvekilliği Dokunulmazlığının sınırlandırılması“ yasası? YOK
(10.YIL MARŞININ BİR SATIRI “İMTİYAZSIZ SINIFSIZ KAYNAŞMIŞ BİR KİTLEYİZ” DER. MARŞIN BU KISMI NEDEN OKUNMAZ ACABA???  
Yangında kaçırılmak istenen Cumhurbaşkanlığı koltuğu kapıdan sığmadı. Birinci turu bile geçemedi. Hatta ilk tur olmamış sayıldı.
Bu arada da Hükümet erken seçim kararı aldı.
Ne zamana? Türk seçmeni için en olumsuz günlerde. Kimi insanların iş için gittikleri gurbette, kiminin tatilde oldukları ayda.
Hangi yasayla? Temsil eşitsizliği yaratan önceki yasayla...
Ne çıkacak bu seçimde? Muhtemeldir ki, bu hükümet, bu yasanın uğuruna o kadar inanmış olmalı ki, aynı yasa ile seçime girmek istedi.  Ne var ki, Cumhuriyet tarihi içinde, seçim yasalarına güvenerek seçime giren iktidar partileri, boyunun ölçüsünü fena halde almışlar, güvendikleri silâh ters tepmiştir.
Fakat sonuçta  yine istikrarsızlık. Yine beklenti. Ve yine aynı kötü ekonomik koşullar içinde debelenen, halk ve daha çok borçlandırılıp, daha da fakirleşmiş, kalan önemli zenginliklerinin yine ona buna peşkeş çekildiği bir ülke...
Neyse ki, hizmet aşkıyla yanan (!) pek çoğu tabela partisi olan yirmiden fazla siyasî parti, ve onlarca milletvekili adayı...
Dünyada memleketine karşılıksız (!) hizmet etmek için bu kadar çaba sarf eden başka milletvekili adayları, başka partiler var mıdır acaba? O halde Türkiye’nin bu günkü hali ne?
BU MU OLMALIYDI KADERİMİZ?
 
GÜZEL BİR RÜYA GÖRDÜM
Seçim iki ay sonraya ertelenmiş, bu arada seçim yasası değişmiş, dokunulmazlık yasası normal sınırlar içine çekilmiş, bu arada iktidar partisi kendisine çeki düzen verip, siyasetine yüce dinimizi kalkan etmekten vazgeçmiş... Ülke yararına kurtla kuzu yan yana gelmiş... Politikacılar koltuk için değil, ülkeye hizmet için yarışmaya başlamışlar.
Daha da önemlisi KRİZ ÇIKARACAK KARARLAR ALIP İNSANLARIMIZI GERMİYORLAR...
Güzel bir rüyaydı değil mi?
O zaman bu rüyanın gerçekleşmesi için hep bir ağızdan “ Amin ‘' diyelim.
A M İ N...


8 Mayıs 2007  20:13:45 - Okuma: (1167)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik