Yazı

ÇED Raporlu Sanayiye Bakın
ÇED Raporlu Sanayiye Bakın 

Özcan Nevres

Menemen’in en çok gelişmesi gereken bölgede kurulacak olan Organize Plastik Sanayi için ÇED raporu alındı diyenlere sormak gerekir.

Çevreye hiçbir zararı olmadığı için mi yüzlerce dönüm arazi koruma alanı ilan ediliyor ve o bölgede hiçbir yapılanmaya izin verilmeyecek. Ey akıl ve mantık neredesin? Çernobil faciasında radyasyon koca Karadeniz’i aşıp Karadeniz halkını çok kötü vurmuştu. Karadeniz halkı her yıl kansere yüzlerce, hatta binlerce insanını kurban veriyor. Bu organize sanayi çok temiz ise neden koruma alanına gereksinim duyuluyor? Menemen halkı belki henüz farkında değil ama on beş kilometre uzaklıktaki demir fabrikalarının külleri yüzünden ciğerleri yavaş yavaş iflas ediyor. Tarım o fabrikalar yüzünden can çekişiyor. Bitkilerin akciğerleri olan yapraklar bu küllerden etkilendiğine göre insanların akciğerleri daha fazla etkilenmez mi? İnsanlara ve bitkilere bunca zararı veren o demir çelik fabrikalarına ÇED raporu verilmemiş mi? Plastik sanayi için zararsızdır diye verilen ÇED raporu sadece Menemen halkını aldatmak içindir. Menemen halkı kendilerinin ve çocuklarının sağlığı için bu insan sağlığına zararlı plastik sanayi için gerekli mücadeleyi başlatmalıdır.
Derler ki; biz bu sanayi için birçok yer gösterdik ama beğenilmedi. Peki, Karagöl’lere ait mera ile Görece köyü alanı içindeki şahıs malı mera da gösterildi mi? Üstelik o meralarda tarım alanına girmeden istedikleri kadar yer istimlâk edebilirler. EBSO yer istesin. Menemen sınırları içinde organize sanayi için o kadar çok yer var ki. Değerli okurlarım çok iyi bilirler. Türkiye’de ne kadar hava alanı varsa en verimli araziler üzerinde kurulmuştur. Yıllar önce Muğla’da hava alanı nerede kurulacak tartışması vardı. Muğla’dan Yatağan’a giderken üç genç havaalanının nerede kurulacağını tartışıyorlardı. Biri Düzen’de, biri Milas’ta diğeri de Fethiye’de kurulacağını iddia ediyordu. Araya girdim ve bana Muğla’nın en verimli arazisinin nerede olduğunu söyleyin. Ben size nerede kurulacağını söyleyeyim dedim. Üçü bir Dalaman’da dediler. Ön gördüğüm şekilde de hava alanı Dalaman’da kuruldu. Oysa Düzen dedikleri yer en az kırk bin dönümlük tarıma elverişsiz bir yapıya sahiptir. Üstelik Dalaman’dan çok daha merkezi bir yerdedir. Amaç Türkiye’yi arazi fakiri yapmak olunca yabancı ülkeler hava alanını bizim istediğimiz yere kurmazsanız uçaklarımızı hava alanlarınıza indirtmeyiz diye biliyorlar.
Başta Sanayi Bakanlığı olmak üzere EBSO yöneticilerine soruyorum. Dünyanın neresinde insan sağlığına zararlı bir sanayi için yerleşim alanının göbeğinde kurulmasına izin verilir. Afrika ülkelerinde bile izin verileceğini sanmıyorum. Sayın EBSO yöneticileri siz Menemen’i yönetenler tarafından aldatıldınız mı? Aldatılmadıysanız amacınız hava alanlarının tarımımıza verdiği zararlar gibi zarar verdirtmek mi? Lütfen iş işten geçmeden Menemen ısrarından vazgeçin. En az iki yüz elli hak sahibiyle boğuşmaktan kurumunuz üyeleri mutlaka zararlı çıkacaktır. Zira o istimlâk alanı daha önce konuta imarlıydı. Kazanılmış haklar hiçbir güç tarafından geri alınamaz. Bu nedenle istimlâk bedeli için, adil mahkeme tarafından konut arsası değeriyle istimlâkine karar verecektir. Eğer yargı da yanıltılırsa bu iş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar uzar.
Sayın EBSO yöneticileri Menemen’i benim kadar iyi bilen çok az insan vardır. Koyun sürüsüne sahip olduğumuz zamanlar sürümüzün kış merası Görece köyündeki meraydı. Halkçı Parti İlçe Başkanlığı yaptığım yıllarda en küçük yerleşim birimlerine defalarca gitmiş biri olarak tüm Menemen arazilerini avucumun içi gibi bilirim. Bu konuda bilgimi almak isterseniz Menemenin Sesi gazetesinden telefon numaralarımı alabilirsiniz.
Bu işin istimlâk giderleri ile bitmeyeceğini bilmenizi isterim. Bu sanayinin yaratacağı her olumsuzluk için yargı yollarının açık olduğunu unutmayın. İstimlâk aysbergin görünen yüzüdür. Lütfen bunu aklınızdan çıkarmayın.  
Özcan Nevres www.ozcannevres.com   


4 Eylül 2008  12:00:09 - Okuma: (720)  Yazdır
İstatistik