Yazı

Peynirin Kurdu İçindedir
Peynirin Kurdu İçindedir 

Özcan Nevres

Yine yüreğimiz kan ağlıyor.

Yine dokuz civanımızı PKK terörüne kurban verdik. Peynirin kurdu içindedir diye bir atasözümüz vardır. PKK terör örgütünün en büyük destekçileri içimizdeki hainler olmasaydı PKK lılar askerlerimizi taşıyan o aracın nereden geçeceğini ve ne zaman hareket edeceğini nereden bileceklerdi? Neredeyse Türkiye’de yaşayan her bireyin telefonları dinlenirken bu hainlerin telefon görüşmeleri nedense dinlenilmiyor. Eğer dinlenilmiş olsaydı bu hain pusu mutlaka açığa çıkarılır ve gereken önlemler alınırdı.
Kısa mesafeli frekans bozucu osilatörlerin imali evimizde kullanmakta olduğumuz radyolardan bile çok kolaydır ve çok daha ucuza mal olurlar. Yarıçapı elli metre olan bir alanda etkili olması yeterlidir. ASELSAN bu cihazları üretmek için hiçbir zorluk çekmez. Gerekli olan tasarımı üç beş günde tamamlar ve üretimine hemen başlar.
Radyo tamirciliğine başladığım ilk yıldaydı. Dükkânım bedesten içindeydi. Bedestenin girişinde bulunan çay ocağındaki radyo susmak bilmiyordu. Radyonun sonuna kadar açılan sesi yüzünden bedestendeki tüm esnaf oldukça rahatsızdı. Bu ses yüzünden tamir etmekte olduğum radyolardaki zayıf sesleri algılayamıyordum. Çay ocağı işletmecisini uyarmamız da para etmiyordu. Sonunda işin kolayını buldum. Radyo ara frekans ayarlarında kullanmakta olduğum osilatör cihazının frekansını çay ocağındaki radyoda dinlenilmekte olan radyo istasyonunun frekansı üzerine bindirdiğimde radyoda müzik kesilir ve yerini sinir bozucu ıslıklar alırdı. Zaten o yıllarda uzun dalga Ankara, orta dalga İstanbul ve İzmir bir de kısa dalgada bir radyo vardı. İşletmeci hangi istasyona geçerse geçsin ben hemen yayını bozuyordum. İşletmeci radyosunun arızalandığını sanıp birkaç kere tamire götürmesine neden olmuştum. Sonunda biri işletmeciye yayını benim bozduğumu söylemiş. Benim radyomun yayınını nasıl bozarsın dediğinde radyonu adam gibi dinlemeyi sana öğretinceye kadar bozmaya devam edeceğim dedim. Baktı ki benimle uğraşması olası değil radyosunun sesini çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde ayarladı.
Osilatör cihazlarını üretmek çok basittir. Zira bir transistor, bir varyabl (değişken kondansatör) bir bobin, birkaç kondansatör ve rezistanstan ibarettir. Cep telefonlarının uydu frekanslarına ayarlandığında yarıçapı elli atmış metre mesafede hiçbir cep telefonu gönderilen sinyalleri algılayamaz. Kaldı ki mesleğimi bırakmamın üzerinden uzun yıllar geçti. Bu uzun süreç içerisinde elektronikte nice yenilikler gerçekleştirildi. Örneğin hız tutkunu araba sürücüleri radara yakalanmamak için arabalarına radar sinyallerini bozan cihazlar taktırdılar. Teknoloji her türlü çözümü gerçekleştirebilecek güce erişmiştir. Bu nedenle teknoloji uzaktan kumandayla patlatılan bombaların patlatılmasını önleyebilecek güçtedir. Yeter ki bu cihazların imalatına karar verilsin.
                                        ***
Arabama ait yatırdığım taşıt vergisinin bir kısmı yatırılmadı görünmektedir. Hem de bağlı olduğu Menemen Vergi Dairesine yatırmış olmama rağmen. Eğer makbuzlarını kaybetmiş olsaydım görevli memurların ihmalleri yüzünden bir hayli cereme çekecektim. Telefon ile sonuç alamadığımdan bu yaz sıcağında Menemen’e gidip bu sorunu çözmek zorundayım. Zira arabamın vizesini yaptırabilmem için vergi dairesinden alınacak olan borcu yoktur belgesinin olması gerekiyor. Neyse ki bu zorunlu geziye beni Menemen’e oğlum cipiyle götürecek. Yani serin bir yolculuk yapacağım. Benim elkodreyşinsiz minik arabamda yanmak zorunda kalmayacağım. Bu yolculuk yüzünden yazılarıma kısa bir süre ara vermiş olacağım. Ne de olsa gitmişken dostlarla ve akrabalarla birkaç gün birlikte olup hasret gidermek gerekir. Bir dahaki yazıma kadar hoşça kalın sevgili okurlarım.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com


15 Ağustos 2008  11:21:21 - Okuma: (761)  Yazdır
İstatistik