Yazı

Ateş Bacayı Sardı mı?
Ateş Bacayı Sardı mı? 

Özcan Nevres

Gürcistan kendisine bağlı özerk Osetya’yanın bağımsızlık kararı alması üzerine Osetya’ya saldırdı.

Bu saldırıda on Rus askerinin öldürülmesinin ardından Rusya Gürcistan’ı bombalamaya başladı. Rusya’nın asıl amacı Osetya’nın bağımsızlığını kazanması için desteklemektir. Kosova’nın bağımsızlığına karşı olan Rusya misilleme olarak Osetya kartını ileri sürmüştür. Gürcistan Rus saldırısına karşı Amerika’dan yardım istemektedir. Gürcistan yönetimi Amerikalılara bizi desteklerseniz karlı çıkarsınız diyor. Tüm dünyayı olimpiyat heyecanı sardığı ve gözlerin olimpiyat dışında hiçbir şey görmediği bir ortamda tam da Amerika’nın istediği gibi yeni bir bağımsız devlet doğacak. Bu nedenle de Amerika Gürcistan’a destek vermeyecek ve Gürcistan Osetya’nın bağımsızlığını kabullenmek zorunda kalacak. Yok, eğer Amerika Gürcistan’a destek verecek olursa savaş çok geniş bir alana yayılacak ve belki de Üçüncü Dünya Savaşına neden olacak.
Bu durumda komşu ülkelerin diploması atağına geçmesi gerekir. Bu yangının yayılmadan söndürülmesi için elden gelen ne varsa yapılmalıdır. En uzak ülkeler bile kendilerini bu savaşın içinde hissetmelidirler. Zira savaşın yayılması nükleer gücün kullanılmasına da neden olabilir. Hiçbir ülke o bölgede kullanılacak olan nükleer silahlar beni ilgilendirmez diyemez. Zira nükleer bombalar yalnızca düştüğü yeri yakmaz. O korkunç radyasyon etkisi rüzgârın ve bulutların taşıyıcılığıyla tüm dünyayı sarar.
Kafkaslarda kan gövdeyi götürüyor ama Sayın Cumhurbaşkanımızın dört günlük tatili sürüyor. İşte konuyla ilgili haberin alıntısı.
4 günlük tatil amacıyla Muğla bölgesini tercih eden Cumhurbaşkanı Abdullah
Gül ve ailesi Rixsos Otelleri sahibi Fettah Tamince'nin Moon Star isimli 33metrelik motor yatında Salı ve Çarşamba gününü Göcek'te Simavi ailesine ait Domuz Adası'ndaki koyda geçirdi. Çarşamba günü yatın ve denize girenlerin
görüntülenmesinin ardından Perşembe günü saat 11.30'da yat Göcek'ten ayrıldı. Bu yatın tanınması nedeniyle Abdullah Gül ve ailesi gece yat değiştirerek ünlü bir işadamına ait olduğu belirtilen gulet türü bir yata geçti.
Cumhurbaşkanı'nın Cuma namazı için karaya çıkacağını düşünen gazeteciler
Göcek ile Marmaris'in Okluk Koyu'nu mesken tuttu. Okluk Koyu'na yakın
Karacasöğüt'teki cami imamının camiye Abdullah Gül'ün geleceğinin bildirilmesi üzerine köylülere haber salarak herkesi namaza çağırdı. Benzer hazırlık Göcek Merkez Camii'nde yapıldı. Ancak vatandaşlar Gül´ü boşuna bekledi. Cumhurbaşkanı'nın 4 günlüğüne tatile gelmesine rağmen çevreyi çok beğenmesi nedeniyle tatilini bir gün uzatarak Pazar günü Ankara'ya döneceği öğrenildi. Bu arada Okluk Koyu'ndaki devlet konukevinin Cumhurbaşkanı Gül´ün her an gelebilecek gibi hazırlandığı da belirtildi.
Kafkaslarda yangın sürerken devlet adamlarımızın tatil keyfini sürdürüyor olmalarını anlamak olası değil. Zira Ulaştırma bakanı Sayın Binali Yıldırım da Marmaris’te Mavitur’larda keyif sürdürüyor.
Geçmişte Cezayir Fransa’ya karşı bağımsızlık savaşını sürdürürken o yıllardaki Adnan Menderes hükümeti Cezayir’e destek vereceğine Fransa’ya destek vermişti. O günden beri Kurtuluş Savaşı veren ülkeler Türkiye’yi sevmez ve güvenmez olmuşlar. Oysa Menderes döneminden önce Türkiye yarattığı destansal Kurtuluş savaşıyla esir ülkelerin bağımsızlık meşalesi olmuştu.
Türkiye’nin Rus - Gürcü savaşında taraf olması değil, arabulucu olması gerekir. İkinci Dünya Savaşı tüm Avrupa ve Afrika ülkelerini kasıp kavururken Türkiye bu cehennem ateşinin dışında kalmayı askeri deha İsmet İnönü sayesinde başarmıştı. Ne yazık ki bu gün Türkiye’nin başında İsmet İnönü’nün savaş dışında kalma politikasını uygulayabilecek bir ortam bulunmuyor. Savaşın dışında kalmak için bekle gör tezi geçersizdir. Zira bilindiği gibi Rus - Gürcü çatışması hiç umulmadık bir anda çıkmıştır. Bir tarafta Çin’deki dünya olimpiyatlarında insanlar doyasıya eğlenirlerken diğer tarafta Kafkaslarda insanlar savaşın vahşetiyle ölüyorlar.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com


9 Ağustos 2008  19:43:05 - Okuma: (397)  Yazdır
İstatistik