Yazı

Selçuk AKP Başkan vekilinin beyanına yorum.
Selçuk AKP Başkan vekilinin beyanına yorum. 

Etem Kutsigil

AKP’nin kapatılması davasının sonucu üzerine AKP İlçe Başkanı / Bşk.Vekili Sayın Orhan Karagüzel ‘in yorum ve dileklerini dikkatle okudum.

Birçok dileğine katılmamak mümkün değil. Zira hepimiz bir geminin içinde yol alan kişiler gibiyiz. Gemide çıkan bir isyan nasıl gemidekilerin hayatını tehlikeye sürüklerse, devlet yönetiminde yapılan hatalar da, yakın gelecekte çocuklarımızın, torunlarımızın ... hayatını kötü yönde etkiler. Bunun olmaması için, her şeyden önce aramızda serinkanlı olmamıza gerek vardır. Sert davranışlar, sert ifadeler giderek artan bir ivmede sertliği doğurur. Bu da dost bildiğimiz düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmektir.
Gelelim Sayın Karagüzel’in yorumuna.
Yalnız önemle belirtmek istiyorum ki, fikirlerimi yazarken maksadım, Yüce Mahkemenin verdiği kararın, halkımıza daha gerçekçi bir anlatımla anlatılmasını sağlamaktır. Bir polemiğe girmek değil !
Beyanatının birkaç yerinde diyor ki Sayın AKP İlçe Başkanı/Bşk.Vekili;
“...Hiçbir zaman laikliğe karşı eylemlerin odağı olmayan Ak Parti, bundan sonra da Cumhuriyetimizin temel niteliklerine sahip çıkmaya devam edecektir...”
Başkan devamında diyor ki;
“Bu kararla sadece Ak Parti değil, Türkiye'de büyük bir haksızlıktan kurtuldu.”
Hangi haksızlıktan?
Önce şu düzeltmeyi yapalım. AKP beraat etmemiştir. Dokuz olumlu, bir olumsuz oyla SUÇLU bulunmuştur. PARA CEZASI YEMİŞTİR. Bunun sebebi de partinin Cumhuriyetimizin temel niteliklerini gereği kadar uygulamadığını gösterir. Yüce Mahkemenin 11 Sayın Üyesinden yalnız bir üye ceza almaması için oy vermiştir. Yasa partinin kapatılması için nitelikli çoğunluk olan 7 oy almasını âmir hükme bağlarken, parti kapanma oylamasında altı oy çıkmıştır. Sonuçta, Yüce mahkemenin Sayın  Başkanı bunu şöyle ifade etmiştir.
“...Ben bu sonucun çok iyi tahlil edileceğine, değerlendirileceğine, analiz edileceğine ve ilgili siyasi partinin buradan alması gereken mesajı alacağı temennisinde bulunmak istiyorum. Burada kapatma kararı çıkmamıştır Anayasa'daki bu sayıyı yani 7 sayısını tutturamamış olmasından dolayı kapatma kararı çıkmamıştır ama, bu kararın sonucunda bu partiye bir ihtar kararı çıkmıştır, ciddi bir ihtar kararı çıkmıştır. Bu sonucun değerlendirileceğini ve gereğinin de yapılacağını umut ediyorum, tahmin ediyorum.”
........
Gelelim Başkan / Bşk. Vekilinin son sözüne;
“Durmak yok yola devam”
Bu söz Sayın Demirel’in mizahî anlatımla;
“Nerde gâlmıştık.” dediği gibi olacaksa, yani “Ben bildiğim yolda devam ederim.” anlamına söylenmişse, demek ki, Sayın Kılıç’ın uyarıcı sözleri güme gidecektir. Ama AKP tabanı, parti yönetim kademelerine “balans ayarı” yaptırırsa, gerçekten AKP de, Türkiye de çok kazançlı çıkar. Sayın Orhan Karagüzel’in AKP İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu bir münasebetle öğrenmiştim. Kendisine bu vesileyle başarı dileklerimi iletiyor ve seçilirse, siyasî gücünü Selçuk için yararlı işlerin yapılmasında kullanmasını ve partisiyle ilgili gelişmeleri anlatırken, insanları yanıltmadan, olduğu gibi anlatmasını gönülden temenni ediyorum.
Sayın Başterzi de, verdiği beyanatta;
“Başından beri hep hukuka saygılı olduğumuzu belirtmiştik. Bu karar Türkiye'de demokrasinin var olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.” demiş. Türban meselesinde, mahkemeler bilemez,“ulemaya sormalı” mı hukuka saygı El insaf ! Ne diyelim, inşallah bundan sonra o da olur. - Zira aranızda demokrasiyi istendiği zaman inilecek bir tramvay gibi görenleriniz varken, Avrupa Konseyine gönderdiğiniz milletvekilleriniz Türkiye aleyhindeki teklifin oylanmalarda Türkiye aleyhine oy kullanırken, AB yüksek yöneticilerinin biri gelip, biri giderken ve özellikle iç hukumuzu ilgilendiren konularda gereksiz beyanlarda bulunup bizleri sömürge ülkesi gibi görürken - , bu ifadeye katılmadığımı, gerçekten içim yanarak belirtmeyi bir vatandaşlık borcu sayıyorum. Beyler kendinizi kandırmayın. Ekonomik menfaatleriniz için Türkiye’yi satmayın. O zaman kendi topraklarımızda onların ırgatı - amelesi oluruz bu kafayla giderseniz. Filistin olayını inceleyin. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Söylediklerimizi lütfen düşünün siz de. Doğruyu bulacaksınız.


8 Ağustos 2008  01:18:22 - Okuma: (929)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik