Yazı

Su Sağlıktır Ama
Su Sağlıktır Ama 

Özcan Nevres

İçtiğimiz, banyo ve temizlikte kullanmakta olduğumuz su yaşamın en vazgeçilmezidir.

İnsan açlığa uzun süre dayanabilir ama susuzluğa dayanma süreci çok azdır. Su hayat demektir. Su olmayan yerde hayat olmaz. Sağlığımızın en vazgeçilmezi olan sebze ve meyvelerin neredeyse yüzde doksanı sudan oluşur. Ağaç ve bitki diye geçmememiz gerekir. Zira ağaç ve bitkiler ne kadar temiz su ile sulanırsa o kadar sağlıklı ve lezzetli ürün verirler. Uzun yıllar önce Menemen’in en lezzetli sebzeleri bize ait olan ve Ayvalı bahçe olarak ünlenmiş olan bahçemizde yetiştirirdik. Zira arazimizin içindeki kuyunun suyu ünlü Yamanlar dağındaki su ile aynı ayardaydı. Lezzetli su bir de denizden esen meltem sayesinde sebzelerimizin hem albenisi hem de lezzeti diğer sebze bahçelerinde yetiştirilenlerden çok farklı olurdu. Pamukçuluğumuz ve bağcılığımız genişleyince çok zor olan bahçe işinden vazgeçmiştik. On yıl öncesine kadar ben de tarım ile uğraşıyordum. Arazimin iki tarafında sulama kanaleti olduğu halde arazimde kanaletten akan Gediz’in kirli sularını sulamada kullanmazdım. Sulama işini arazimin iki kenarında çaktırdığım ve dört inç su alabildiğim artezyenlerden yapıyordum. Niye kanaletlerden sulamıyorsun diyenlere ben arazimin toprağını kirli su ile kirletmem diyordum. Kuraklığın çok etkili olduğu yaz aylarında komşularım bile benim artezyenlerimden yararlanıyorlardı. On yıl önce o güzelim araziyi satarak tarıma veda etmiştim. Zira tarım para kazandırmıyordu. Unutamadığım anılarım içerisinde o iki artezyenden gürül gürül akan sular olmuştur.
İstanbul belediyesi Melen çayının suyu için çok büyük bir havaya girmişti. Güya İstanbul’un kırk yıllık su gereksinimine Melen çayından alınan su yeterli olacaktı. Oysa su işi daha ilk yılında tökezledi. İstanbul’u yönetenler İstanbul halkından özür dileyeceklerine zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışmaktadırlar. Televizyonda Melen çayına akmakta olan lağım sularını gördüğümde yıllardır evimizde musluklardan akan suyu ne içmekte, ne çay demlemekte ve ne de yemeklerde kullanmamakta ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk. O lağımlardan akan sulardan beslenen Melen çayından halen su alınıyorsa ve bu suyun sağlıklı olduğu bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından savunuluyorsa bu kadarına da pes demekten başka elden ne gelir ki? En azından evet bu su çok kirli ama daha başka su kaynaklarımız olmadığından halkımıza kullandırmak zorundayız. Bu nedenle musluk suyunu kaynatmadan hiçbir işte kullanmayınız demesi gerekmez miydi? Yöneticilik ciddi ve büyük sorumluluğu olan bir görevdir. İzmir şehir suyunda da arsenik var demek yöneticilikle bağdaşmaz. O İzmir’i yönetenlerin sorunu. Gerçi İzmir’in şehir suyunda arsenik olacağını sanmıyorum. Bu sav Ankara belediyesinin Kızılırmak’ın kirli sularını Ankara halkına içirmesini kafa karıştırarak Ankara Belediyesini temize çıkarma çabasıdır.
İstanbul’a ilk geldiğimde biri musluk suları temiz diyorlar. Fırsat bulursanız gidip Durusu gölüne (Terkos) bakın. Bakalım bir daha musluk suyunu içmeye içiniz elverecek mi demişti? Merak bu ya. Pazar günü arabama doluştuk. Yanımıza beş altı da su bidonu aldık ve düştük yola. Terkos gölüne vardığımızda bana söylenende söyleyenin ne kadar haklı olduğunu gözlerimizle görmüştük. Yol boyunda bulduğumuz bir çeşmeden suyu kaba olmasına aldırmadan bidonlarımızı doldurmuştuk. Zira o yıllarda su şimdiki gibi bidonlara girmemişti. Tankerlerle getirilip satılan sular da en az Terkos gölünün suyu kadar kirli olabilirdi.
Gaziosmanpaşa’da Keçe suyu adıyla ünlenmiş bir su vardı. Birçok insan gidip gürül gürül akan çeşmeden su alıyordu. Eşim o suyun kaynak suyu olduğunu sanıyordu ve o nedenle bana oradan su almamı önermişti. Bir süre içme suyumuzu oradan almıştık. Sonradan öğrendim ki; su kaynak suyu değilmiş ve bentlerden geliyormuş. Güya İstanbul’un en iyi arıtılan suyu imiş. Arıtılan sudan arta kalan pis suları görünce de bir daha o suyun yanına bile uğramadım.
Su hayattır ama temiz olarak depolanırsa hayattır. Lağım suları ile karıştıktan sonra depolanan su ne kadar arıtılırsa arıtılsın. İnsan sağlığına zararlıdır. Sağlıksız musluk sularını fakirliği nedeniyle tüketmek zorunda kalan insanlarımızın sağlığı çok büyük bir tehdit altındadır. Belediyelerin bu konuda laf üretmeleri değil, çözüm üretmeleri gerekir.
     Özcan Nevres   www.ozcannevres.com


26 Temmuz 2008  01:24:36 - Okuma: (466)  Yazdır
İstatistik