Yazı

Çözüm
Çözüm 

Yaşar Varış

Çözüm; sağın bölünmesi değil, solun bütünleşmesidir…

Abdüllatif Şener AKP den istifa edip yeni bir parti kurma çalışmalarına başlayınca bazı solcu, Atatürkçü insanlar “yaşasın, AKP bölünecek, Sola iktidar olma yolu açılacak” diye sevinmeye başladılar.
             Bana gör bu yanlış bir düşünce biçimidir. Önemli olan sağın, AKP nin bölünmesi değil, solun, Atatürkçülerin birleşip, iktidar alternatifi olmaları, bu konuda örgütlenmeleri gerekir.
             Ayrıca Abdüllatif Şener’in AKP den, ne farkı vardır.Bu adam da AKP’ nin kurucu üç-dört  adamından biri değimlidir. AKP nin uyguladığı ekonomik politikalın teorisyeni konumunda değimlidir.
             Nitekim parti kurma çalışmalarına MSP,RP,AKP gibi yine Konya’dan başlamadı mı? İzleyeceği dış politika , Özelleştirmeci,Amerikancı, Avrupa birliği yanlısı olmayacak mı?
             Atatürkçüyüm, ilericiyim diyen insanlarımıza bu tür hareketlere çanak tutmak, onların bölünmesinden medet ummak yakışmaz. Atatürk kurtuluş savaşında mandacılara değil, kendi halkına güvenmedi mi?
             Bu, Geçen seçimlerde, AKP yi bölsün diye MHP ye, Saadet partisine oy istemeye benzer. Geçen seçimlerde yapılanın ne faydası oldu. MHP aldığı oylarla AKP nin adayı Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı seçtirmedi mi? Türban konusunda yapılan anayasa değişikliğine destek vermedi mi?
             Şimdi de Abdüllatif Şener’in kuracağı parti aynı olacaktır.Belki anayasa mahkemesi AKP’ yi kapatırsa B planımız var diyen Erdoğan’ın ve Amerika’nın sözünü ettiği plan bu plandır.
             Onun için Atatürkçülerin, ilericilerin aklını başını toplayıp belli ilkeler doğrultusunda bir araya gelip, iktidara altarnatif oluşturacak bir Atatürkçü, ilerici,demokrat bir partiyi oluşturmaları, aynı çatı altında toplanmaları gerekmektedir.
             Bu konuda en büyük sorumluluk Atatürk’ün kuruculuğunu yaptığı CHP’ye düşmektedir.
             CHP sözcüleri siyasetlerini, AKP nin yıpranmasını bekleme, bölünmesini bekleme üzerine değil; bizzat Atatürkçülerin bir araya gelmesi,AKP nin ekonomik, sosyal politikalarının ülkeyi nasıl çıkmazlara soktuğunu,bundan kurtulmak için neler yapılması gerektiğini, gece gündüz durmadan il il, ilçe ilçe, köy köy tüm yurdu dolaşıp halka anlatması gerekmektedir.
             CHP mecliste muhalefetini gayet iyi yapmaktadır. Ancak bu yeterli değildir.AKP meclisteki oy çokluğu ile, iç tüzük hükümleri ile girişimleri sonuçsuz bırakmaktadır.
             İktidar kendi medyasını yaratmış, olayları halka ter yüz ederek yansıtmaktadır. O zaman halka ulaşmanın, onunla bütünleşmenin, ona gerçekleri anlatmanın tek yolu kalmaktadır.
             O da Tüm Atatürkçüleri, ilericileri, demokratları, yurtseverleri bir çatı altında toplayıp, halka bire bir anlatmaktır.
         Yoksa, AKP nasıl olsa yıpranacak, bunlar da gelip geçecekler, bölünecekler,sıra bize gelecek diye beklersek daha çok beklemek zorunda kalacağız. Korkarım o zaman ana muhalefet partisi de sağdan bir parti olacaktır. 23.07.2008

23 Temmuz 2008  15:05:24 - Okuma: (726)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik