Yazı

Baba Bilgisayarımı Niye Götürüyorlar
Baba Bilgisayarımı Niye Götürüyorlar 

Özcan Nevres

Ne bilsin o yaştaki çocuk babasının niye götürüldüğünü.

Nasıl olsa babası geri dönecektir. Onun için önemli olan bilgisayarı. Baba Mustafa Balbay en kolay en pratik yanıtı veriyor. Amcalar tamire götürüyorlar. Bu çocuğun bu sofiyane sorusu beni nasıl yaraladığını anlatamam. Peki, ya babasını çocuğunun sözleri nasıl yaralamıştır? Eğer Sayın Mustafa Balbay haklı bir gerekçeyle tutuklanmışsa cezasını çeksin derim. Ama ipe sapa gelmeyen bir gerekçe ile tutuklandıysa tutuklama emrini verenlerin vicdanlarını sızlatır mı bilemem?
Şüphesiz bir yıldan fazla bir zaman önce tutuklanmış olanlar hakkında halen iddia name hazırlanmamışsa, halen hazırlanamıyorsa bırakınız vicdanı, hukuktan bile söz edilemez. Şu son tutuklamalarda kırk sekiz saatlik gözaltı süresi dolduğu halde tutuklular halen yargıya gönderilmedikleri gibi ek süre bile alınmış değil. Zanlıların bazıları sorgulamada poliste susma haklarını kullanmışlar ve ifadelerini Cumhuriyet savcılarına vereceklerini söylemişlerdir.
Televizyon haberlerinde bir yıla yakın tutuklu kalan ve bu süre içerisinde kanser hastalığına yakalanan ve bu nedenle tahliye kararı verilerek tahliye edilen bir tutuklunun tüyler ürperten görüntüleri vardı. Eşi beni eşimle sekiz ay görüştürmediler. Görüşmeme izin verdiklerinde korkunç bir manzara ile karşılaştım. Eşimin her tarafı pislik içindeydi. İki kişi iki günde eşimi zor temizledik diyor. Ben o adamın görüntüsünü izlerken kahroldum ve insanlık adına çok üzüldüm. O adamı hasta haliyle tedavi edilemez duruma gelinceye kadar içeride tutmak hangi hukuk kurallarıyla bağdaşır. Ne yazık ki o adamı hakkında iddianame hazırlanıp savcılığa teslim edildiğinden ve tutuksuz yargılanmasına karar verildiğinden değil, ölümünün çok yakın olması ve bilincini tamamen yitirmiş olmasından tahliye kararı verilmiştir. Dileğim bu tür görüntülere neden olacak başka olayların yaşanmamasıdır.        
AB ülkeleri liderleri bizi AB ye almayacaklarını sanki yeni söylüyorlarmış gibi bir havanın içindeler. Bu havayla eğer AKP kapatılırsa sizin için AB ye girmek hayal olur diyorlar. Peki, bir yıldan daha önce tutuklanmış olup halen tutuklulukları devam eden ve halen tutuklanmalarının gerekçesi dahi açıklanmamış olan insanlarımız için söyleyebilecekleri söz yok mu? Bu konuda neden tümü dut yemiş bülbüle dönmüşler. Bu satırları yazdığım için kimse beni AB ci sanmasın. Ben bu günkü şartlarda AB ye girme çabalarına kesinlikle karşıyım. Gümrük Birliğine girmiş olmamızın bize nelere mal olduğunu bilen bir insanım. AB ye onurumuzla girebilmemiz için önce büyük bir üretim seferberliği başlatılmalıdır. Hayali olarak değil, gerçek olarak kişi başına yıllık gelirimiz on bin doları aştığımızda ve bu gelir adil olarak dağıldığında AB lilerin karşısında el pençe divan durmamıza gerek kalmadığı gibi AB ülkeleri aman girin diye yalvar yakar olacaklardır. Zira bu ülke yetmiş milyonluk bir pazardır.
Özcan Nevres www.ozcannevres.com


4 Temmuz 2008  11:58:35 - Okuma: (516)  Yazdır
İstatistik