Yazı

Beyler dikkat bindiğimiz gemiyi batıyorsunuz
Beyler dikkat bindiğimiz gemiyi batıyorsunuz 

Etem Kutsigil

Sayın okuyanlarım, Sevgili dostlarım;

Son yazımı yazdığımdan beri, 38 gün geçmiş. Yazı yazmak için bilgisayarımın başına oturduğumda elim klavyeye gitmiyordu. Çünkü bir karar almıştım kendi kendime; “Türkiye’nin siyasal ortamı üzerine yazdığım yazılardan, millete gına gelmiştir. Değişik konular yazayım da, okuyanın içi açılsın” diye.
Fakat bu, denizde boğulmamak için çırpınan bir kişiye oyalansın diye şarkı söylemeye benzeyecekti. Bu yüzen yine, yetmiş yıllık hayat tecrübesinin bana öğrettiği doğruları yazmaya, insanlık ve vatandaşlık görevimi yapmaya karar verdim. Zira gün, bu günleri 80 yıl öncesinden gören , “dâhî” Atatürk’ün “NUTUK” kitabını ve “Bursa Nutkunu”, yeniden okuma ve yorumlama günüdür.
*
İkinci Dünya Savaşından sonra ABD’de Mc Carty politikası egemendi. Bu politika, o zamanın en büyük tehlikesi sayılan ve kapitalizme alternatif olarak doğmuş olan komünizmi, en büyük düşman olarak gösterme politikasıydı.
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) bir rivayete göre bizden Kars ve çevresini istemiş. Türkiye bu tehlikeye karşı, o zamanın “hürriyet ve demokrasi şemsiyesi” sanılan NATO’ya girebilmek için, ABD’ye hoş görünmek istedi. Kore Savaşına katıldı, ayrıca,“1951 büyük komünist tevkifâtı” yapıldı. Mahkemeler ağır cezalar verdi. O zamalar bırakın “sosyalistim” demeyi, “sos” diyenlerin bile, içeri alındığı kulaktan kulağa söyleniyordu. Hatta derlerdi ki, “arama yapılan bir evde görevli, Larouse ansiklopedisini de götürmeye kalkmış, içinde “rus” hecesi geçiyor diye. (Dilerim mizah olsun diye uydurulmuştur.) Aydınlar, yanlış anlaşılır diye, bin düşünüp bir söylediler. Bir korku salındı... 
Aynı korku, 12 Eylül Darbesinde yaşandı. Pek çok aydın kitaplarını yaktı veya poşetlere sarıp toprağa gömdü.
*
Son günlerdeki gözaltılarla, acaba Atatürkçü zihniyeti benimsemiş olanlara böyle bir gözdağı mı verilmek isteniyor? Eğer öyleyse ilgililere bir sözüm var.
KORKMAYINIZ BEYLER!
BİZ ATATÜRK MİLİYETÇİSİYİZ. AMACIMIZ, MİLLİ MİSAK (Ulusal And) SINIRLARI İÇİNDE KÜRTÜYLE, ALEVİSİYLE GERÇEK DİNDARLARIYLA, BÜTÜN VATANDAŞLARIN TASADA KIVANÇTA ORTAK, TAM BAĞIMSIZ, BİLİMDE, GİYİMDE ÇAĞDAŞ. EKONOMİDE, DIŞA BORCU OLMAYAN, ÜRETKEN, FAKAT KAZANDIĞI KADARINI HARCAYAN DIŞA BAĞIMLI OLMAYAN, ÖZET OLARAK İYİ YÖNETİLEN, HER FERDİ MUTLU VE RAHAT BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ. VE BU GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ!
*
Ben bunları düşünürken, ansızın bir vapur görüyorum. Yolcuları birbirileriyle tartışıyorlar. Kimisi diyor ki “Bu rotadan gidelim.” diğeri “Bu rota kayalıkların çok yakınından geçiyor. Bu rotayı izlemeyelim. Başkaptanın her zaman gittiği rotada gidelim. Güven içinde gideriz.” diyor.
Karşı taraf sözünün dinlenmediğini görünce, onlardan birileri, inadından, geminin altını delmeye çalışıyor. Ortalık öyle geriliyor ki, toz dumandan ferman okunmuyor. Gemiyi kurtaracak ortak öneriler aramaya hiç kimse yanaşmıyor. Her iki taraf da, konuşmayı unutmuş, diğerinin dediği duyulmasın diye, nefesi çıktığı kadar bağırıyor.
*
Özür dileyerek yazacağım ama ne yapayım ki, atasözü böyle;
“AHIRDA, ATLARLA KATIRLARIN TEPİNMESİNDEN EŞEKLER ZARAR GÖRÜR.”
Buradaki “eşek” güçsüzlüğün simgesidir. Kastettiğim ise, yaz ortasında kömür verilip, kışın da buz verileceği vâdedilen (!), seçimden seçime hatırlanıp, göreve çağırılan, verdiği oy ile, kendi adına yönetmesi için, tanımadığı bilmediği birilerini VEKİL atayan, fakat vekil hoşlanmadığı işler yapınca, velâletini geri alamayan, seçmendir. Çünkü mutlaka dört yıl beklemesi gereklidir. Bu da, olacakları endişeyle seyreden her kesimiyle halktır.
Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki, dünyanın her tarafında siyasilerin, ekonomik yönden genellikle tuzu kurudur. Yani hepsinin can yelekleri vardır. 
Sözün özü, BÜTÜN SİYASİLER DİKKAT DİKKAT! İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ GEMİ ALTTAN DELİNMİŞ, SU ALIYOR.
HALK, ÇİFTÇİSİYLE, ESNAFIYLA MEMURUYLA, İŞÇİSİYLE, EMEKLİSİYLE, BAĞIRIYOR! “SİYASAL HIRSLARINIZ SİZLERİ KÖR, SİZLERİ SAĞIR, SİZLERİ GAZETELERİ OKUYAMAYACAK KADAR CAHİL Mİ YAPTI?
BEZGİN HALKIN SESİNİ
GÖRMÜYOR MUSUNUZ? DUYMUYOR MUSUNUZ?
OKUMUYOR MUSUNUZ?
GEMİMİZ BATIYOR!
İ M D A A A A A T T T T ! ! !


2 Temmuz 2008  19:42:07 - Okuma: (554)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik