Yazı

Bölgesel Lig ve Efes Spor
Bölgesel Lig ve Efes Spor 

Ersin Değişmez

Futbol Federasyonu'nun son zamanlarda yürüttüğü bir proje olan Bölgesel Lig organizasyonu 3. Lig kulüplerini olduğu kadar tüm süper amatör takımları da yakından ilgilendirmektedir.

3. Lig deki deplasman giderlerini azaltmak, takımların üzerindeki maddi yükü almak ve futbol kalitesini yükseltmek için hazırlanan projenin başlangıç tarihi 2010 olarak belirlenmiş. Amatör kümeden Bölgesel Lige alınacak takımlar ise2009 - 2010 sezonunda belirlenecek. Bu proje bu sezon uygulanmaya başladı. Geçen sezon amatör ligden 3.Lige yükselen takım sayısı 8 iken bu sezon 5 takım 3.Lige yükseldi. Önümüzdeki sezon yani 2008 – 2009 sezonunda amatörden 3.Lige yükselecek takım sayısı Türkiye genelinde sadece 3 takım. Böyle bir kararın alınmasının nedenlerinden bir diğeri ise kulüplerin çok büyük bir bölümünün federasyonun isteklerini yerine getirememesi. Stadyumların çoğunun kriterlere uygun olmaması, futbolcuların alacaklarının kulüpler tarafından ödenememesi, buralarda oynanan maçlarda görev alan hakemlerin ücretlerinin ödenememesi.

Kısacası bu proje futbola yeni bir soluk getirmek için hazırlanmış. Bölgesel ligin bir üstü ise 2.Lig...2.Lige çıkacak takımlar ise yine play-off sistemi ile belirlenecek. Kısacası yıllardır 3.Lige çıkmak için mücadele eden takımlar için bu uygulama bulunmaz bir fırsat...2009 – 2010 sezonu tüm takımlar için tarihi bir sezon olacak. Statü tam olarak belli olmamakla birlikte grubunda ilk 2 veya 3 olan takımlar bölgesel lige katılma hakkı kazanacak. Bir çok kulüp şimdiden çalışmalarına başladı bile. Çevremizdeki takımlara baktığımızda Ödemiş Belediye spor tesislerini restore ettiriyor, stadyumun çimlerini değiştiriyor. Kulübe ait bir otobüs alıyor ve sabit gelir kaynaklarını arttırmak için çalışmalar yapıyor. Seferihisar Belediye spor ise büyük bir yapılanmanın içinde. İçinde yemekhane,ağırlık merkezi,toplantı salonları ve lojmanları bulunan kompleks bir stadyumu bitirdiler. Şimdi de profesyonel bir anlayışı yerleştirme çabası içindeler. Diğer takımlarda hareket halinde...

Artık bizimde bir eylem planı belirlememiz ve Bölgesel Lig projesi ile yepyeni açılımlara yönelmemiz gerekiyor. Öncelikli hedefimiz bu sezon Süper Amatör Lige çıkmak olmalıdır. Artık rüzgârın bizi yönlendirmesini bırakıp kendi rotamızı kendimiz çizmeliyiz. Evet, ekonomik problemler yaşadığımız doğru, kurumsal bir kimliğimizin olmadığı da... Çözüm yine söylüyorum BELEDİYESPOR... Bunu gerçekleştirmek bizim elimizde. Aksi takdirde şu an içinde bulunduğumuz duruma bile şükür etmek zorunda kalabiliriz.
 
 
alıntıdır.
Yzn. Mustafa Memişoğlu


18 Haziran 2008  15:18:10 - Okuma: (738)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik