Yazı

Menekşe Yağı
Menekşe Yağı 

İbrahim Ertaş

Bitkiler âlemi, Rahman'ın bizlere sunduğu bir şifa hazinesi...

Bu âlem ile olan dostluğum, çok eskilere dayanır...
Baharatlar, otlar, yapraklar, kökler, tohumlar... Her biri ayrı ayrı pek çok derde deva vesilesi olmalarının yanı sıra, belirli yaprakların otların vs.. belirli miktarlardaki karışımları da başka dertlere deva vesilesi oluyor..
 
İster hastalıklarımızın tedavisinde, isterse güzellik ve bakım amaçlı kullanalım, bitkiler ile uğraşmak, ekmek pişirmek kadar terapi etkisi yapıyor insana
 
Kaynayan bir kökün çıkardığı muazzam kokunun evi sarması, mevlitlerde yakılan tütsüler kadar rahatlatıcı oluyor.. Hem onlar gibi de boğaz yakmıyor ve öksürtmüyor
Maddemize şifa ya da bakım için demliyoruz bitki çaylarını belki ama inanın bu bitkilerin şifası yalnızca maddenize olmuyor.. Tefekkür dolu, bin bir mana tüten alemlerine alıveriyorlar sizi ve ruhunuza da bakım yapılıyor...
 
El-hâsıl-ı kelâm; bitkilerin şifalı âlemlerinden edindiğim notlarımı ara sıra burada sizinle paylaşmak istedim. Hem şifa, hem tefekkür, hem bakım, hem de güzellik için..
 
İlk olarak Saç Bakımı konusunda iki küçük formül:
 
Saç Dökülmelerine karşı :
 
Saç bakımı konusunda pek çok şey denemiş olabilirsiniz belki; peki hiç menekşe yağını duymuş muydunuz?
Özellikle saç dökülmelerinde kullanılan en eski metotlardan biri olan menekşe, saça eski canlılığını kazandırır.
Sadece saç dökülmelerinde değil,saçlarınızın canlı ve sağlıklı olması için de menekşe yağından faydalanabilirsiniz..
Bir çorba kaşığı susam yağını, iki çorba kaşığı menekşe yağı ve bir yumurta sarısıyla karıştırıp saç diplerinize sürün. Dökülen saçlarınız yeniden canlandıracak bu formülü haftada 2 defa saçınıza uygulayın ve 1 saat bekleyip yıkayın.
 
Yapısal olarak zarar görmüş ve çok fazla hırpalanmış saçlar için:
 
İkinci ve yine çok etkili bir formül ise; 40ml. Hint yağı ile 20ml. Tatlı badem yağını karıştırıp benmari usulü(buharda) ısıtın. Isınan bu karışımı saç diplerinize ve uçlarına iyice yedirip bir saat bekletin ve yıkayın. Son durulama suyuna(1 litre) 5 damla badem yağı damlatın ve 1 çorba kaşığı da elma sirkesi ekleyiverin. Bu su ile saçlarınızı durulayın. Badem yağı sirke ile dengelendiği için, bitlenmezsiniz =) Saçlarınız pırıl pırıl ve yumuşak olur. Saç dökülmeleriniz de bu yağ bakımını uyguladıkça ortadan kalkacaktır..!
Sirke kokusunu ise düşünmeyin, 1 litre suda hiçbir şey gibidir. Koksa da bir müddet sonra kokusundan eser kalmaz ;)
 
Küçük bir not: Hem menekşe yağı içeren formülü, hem de badem yağı içeren ikinci formülü kullanayım derseniz; hafta içerisinde bir gün menekşeli olanı, bir başka gün de badem yağlı olanı uygulayabilirsiniz.


16 Haziran 2008  10:40:33 - Okuma: (589)  Yazdır
İstatistik