Yazı

Baykal’ın Zaferi
Baykal’ın Zaferi 

Özcan Nevres

Baykal’ın Zaferi

İşini iyi bilen hukuk danışmanları sayesinde Baykal ve yönetimi, ordumuzun büyük rahatsızlık duyduğu Abdullah Gül’ün ve aynı görüşteki her hangi bir adayın seçilmemesini sağlamayı başardılar. Hükümet sözcüsü Sayın Cemil Çiçek hükümet adına erken seçim kararı alacaklarını açıklamış bulunuyor. Elbet de seçim kararı almaya çalışacaklar. Zira Cumhurbaşkanı seçebilmek için yeniden bir süreç başlatılması gerekiyor. Bu da otuz gün. Otuz gün dolmadan seçime gidilemiyor. 16 Mayısta Cumhurbaşkanının süresi dolduğunda seçim kararı alınmadan seçime gidilmesi gerekiyor. Böyle bir Durumda Sayın Sezer'in görevi yeni oluşacak meclisin seçeceği Cumhurbaşkanına kadar devam edecek. Eğer 16 Mayısa kadar seçim kararı alabilirlerse Cumhurbaşkanı görevini meclis başkanına devredecek. Seçim kararı almalarına gerek kalmadığı halde seçim kararı almaya çalışmalarının nedeni de bu.
 
Bu arada Sayın Baykal'ın hukuk danışmanlarını yürekten kutlarım. Görevlerini iyi başardıkları için.
 
Tüm bu olanlardan sonra hükümet yeni arayışlar içine girmiş bulunmaktadır. Anayasamıza göre bundan böyle yeni seçim yapılıncaya kadar hükümet yeni ve önemli kararlar alamaz. Oysa hükümet hem üç yüz atmış bir daha deneyecek. Hem de Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağlayacak yasa çıkaracak. Dahası yirmi beş yaşını doldurmuş olanlara seçilme hakkı tanıyacak. Kaldı ki Anayasamızda bir yıl önce yapılan değişiklik ve eklentilerde yirmi beş yaşını doldurmuş olanlara seçilme hakkı tanınmış bulunulmaktadır. Peki, bunları neden yapıyorlar? Cumhurbaşkanını seçtirememiş bir iktidar bu üç yasayı birden geçirmeleri olası mı? Değil ama amaçları kafaları karıştırmaktır.
 
Son yaşananları halkımızın çok iyi değerlendirmesi gerekir. Bazılarına göre AKP iktidarının fakir halka dağıttıkları erzak ve verdikleri üç beş torba kömür yüzünden yine bu kesimin oylarını alabilecekleri yönündedir. Oysa halkımız artık iyiyi kötüden ayırmasını öğrenmiştir. Onlar kararlarını aldıkları yardımlara göre değil, neden bu denli fakirleştiklerini sorgulayarak vereceklerdir. Açıkçası dar gelirliler oylarını aldıkları birkaç poşet erzaka ve üç beş torba kömürün hatırına AKP ye vermeyecektir. Kendilerini açlıktan sefaletten kurtaracağına inandığı partilere verecektir. Hiçbir insanımız emeğiyle çalışıp kazandığıyla onuruyla yaşamak varken, başkalarından gelecek yardımlarla geçinmeyi yeğleyecek kadar onursuz değildir.  
 
Nedense kazanma hırsıyla gözleri dönmüş olanlar ne kadar kötü gaf yaptıklarının farkında bile değiller. AKP Yöneticileri bez afişler hazırlatıp asmışlar. Milletin evladını milletimiz seçecek diye. Peki, bu afişi asanlara bu millet sormazlar mı? Bundan öncekiler milletin çocuğu değiller miydi? Daha önceki on Cumhurbaşkanı başka ülkelerden mi ithal edilmişlerdi. Bu ne büyük saçmalık böyle?
 
İkamet ettiğim Mimarsinan mahallesinin merkezi yerlerine bez afişler asmışlar. Mahallemize verdiğiniz hizmetlere teşekkür ederiz. Altında da Mimarsinan Mahallesi sakinleri yazıyor. Ne ben ne de karayolunun oturmakta olduğum tarafında kalan Mimarsinan Mahallesi sakinlerinden hiç biri böyle bir teşekkürde bulunamaz. Nedenine gelince tüm kentin sokak ve caddelerindeki gibi Mimarsinan Mahallesinin de her yanı mezbelelik ve pislik içerisinde. Kazılan yerler doğru dürüst onarılmıyor. Dahası yolarda kum kullanılması gerekirken ak toprak kullanılıyor. Birçok kimse tarafından ak toprağın asbestli olduğu, asbestin de kansorejen olduğu bilinmektedir. Dahası bu toprak toz olmaya o kadar elverişli ki, evlerin toza bulanmaması olası değil. O toprakların döküldüğü sokaklarda oturanların vay hallerine. Yaz boyunca ellerinden toz bezlerini düşürmeyecekleri kesin.
 
Büyükşehir Belediyesinin bu rezil durumu mutlaka görmesi ve bu toprağı kullanan müteahhidi uyarması ve gerekirse sözleşmesini iptal etmesi gerekir. Halkımızın sağlığı yandaşların çok para kazanmasından çok daha önemlidir.
 
Özcan NEVRES


2 Mayıs 2007  13:21:40 - Okuma: (2023)  Yazdır
İstatistik