Yazı

Yeni bir umuda yolculuk
Yeni bir umuda yolculuk 

Ümran Songun

Yeni bir umuda yolculuk

“Zordur köprüleri yakmak
Sıradan sabahlara alışmışlar için, bir şafak vakti aniden geçmişinden ve bugünden vazgeçmek, içinde her nasılsa saklamayı başarmış bir yarın heyecanının kanadına tutunarak havalanmak cesaret ister.
Kurulu düzen öylesine rahat, öylesine huzur doludur ki, ruhuna gömülü çocuğu, yıllarca kınında beklemiş keskin bir kılıç gibi uyandırıp dört nala ileri atılmak, yaman bir karara dönüşür.


Zordur insanın onca zaman bunca emekle kurduğu ne varsa hiçe sayıp, mağlûp ama mağrur bir komutan edasıyla yeni seferlere niyetlenmesi…
Bugüne yenik düşenler, yarını sadece hoş bir hayal olarak düşleyip, bugünde yaşarlar. Bedel ödemeyi göze alanlar ise, yelkenleri atlastan gemilerle, arkalarında külden köprüler bırakarak meçhul bir istikbale doğru dümen kırarlar.

Yakılan sırat köprüsüdür. Geçer ve orada kalırsınız; cennetse cennet, cehennemse cehennem… Dönüşü yoktur…

Meçhul bir istikbal uğruna bugünden vazgeçmek korkutur insanları... Mazinin hatırları taze, dostluklar sıcak, kurulu düzen güvenlidir. Bazılarımız kendi köprülerini yakmaktan son anda vazgeçer. Ruhunun köprüleri yerine, cesedini ateşe vererek bir imkansız aşkı küllerin buluştuğu öbür dünyaya erteler.

Köprüleri yakmak cesaret ister
Ama kararsızlanırken köprünün karşısından ışıl ışıl yeni bir hayat umudu, inatla gülümser insana… Bir elle bugünün yerleşikliğine tutunurken, öbürüyle yarın macerasına uzanmaya çalışır, arada çırpınır durursunuz.

Belki orayı bilmemek, bilmekten İyi dir.
Bilip de gidememek en beteridir çünkü…”

                                                      (Can Dündar)
 
         Henüz yeni tutunmuştu hayata, umutlarını bağlamıştı dans ettiği ayaklarına... Dans hocası, koreograf , cimnastik antrenörü ve aerobik cimnastik milli hakemi Gencay Cüce, henüz kendisine yeni bir düzen kurmak üzereydi... 7 Mayıs da Aydın’da yapılacak olan 2. etap aerobik cimnastik  yarışmasına hakem olarak katılmak üzere Bodrum dan yola çıkmıştı. Oysa Bodrum’da yeni bir işe başlamanın heyecanı vardı içinde... Söke yakınlarında önüne çıkan bir köpeğe çarpmamak üzere direksiyonu kırınca karşı yoldan gelen bir araçla çarpıştı aracı. Çarpışmanın şiddeti ile şarampole yuvarlanıp takla atan  araçtan zorla çıkarıldı. Tanrı hayatını ona bağışlamıştı ama umutları olan  ayakları kırılıp  dizleri parçalandı. 
 
      Gencay’ın tedavisi halen devam ediyor. Belki Gencay’ı  Huysuz Virjin’in sunduğu “Benimle Dans Eder misin” yarışmasından tanıyorsunuz. Belki de 2005 yılında Efes Antik Şehri (Celsus Kitaplığı) da yapılan Aerobik Cimnastik Türkiye Şampiyonasında yarışırken gördünüz.
          Gencay İzmir’ de yaşıyordu. Şimdi ise gülen renkli gözleri, tertemiz kalbi ile hayata yeniden tutunmaya çalışıyor. Bizler, Gencay’ın cimnastikçi çocuklarımıza yapmış olduğu yardımları unutmadık. Bulgaristan’ da yapılan Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonasına gitmeden önce, bizzat Selçuk’ a gelerek, gelemediği zamanlarda ise İzmir’ de çocuklarımızı  çalıştırmış emek ve katkılarını hiçbir maddi destek beklemeden ortaya koymuş ve yardımcı olmuştur. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan Gencay’ın şu an için bizlerin yardımına ihtiyacı vardır. Zuhal Fitness Kulüp ve Selçuk Belediyesinin katkıları ile onun için 6 Haziran Cuma günü Anfi Tiyatroda bir gösteri düzenlenmiştir. Cuma günü düzenlenen etkinliğe tüm Türkiye’den katılan ekipler, gösterilerini Gencay için yapacaklardır. Umuyorum ki duyarlı Selçuk halkı Gencay’ı yeni bir umuda uğurlamakta tereddüt etmeyeceklerdir.

İnsan yüreğinde geçen zamana karşı , her zaman diri parlak bir köz vardır. Bu közü canlandıran sevgi dolu yüreklerdir...
 
Sevgilerimle...

4 Haziran 2008  10:24:11 - Okuma: (1567)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik