Yazı

Sen Neymişsin Be Abi
Sen Neymişsin Be Abi 

Özcan Nevres

Eski solculardan, yeni AKP li Profesör Zafer Üskül şayet AKP kapatılırsa yerel seçimlerde yüzde atmışın üzerinde oy alır.

Yasaklıların dışında kalan üç yüz milletvekiliyle de yola devam eder. Nedense geçmişteki fikirlerine ihanet edenler yeni güdümüne girdikleri liderlerine ölümüne yağcılık ederler. Acaba Sayın Üskül bu martavalı uydurmadan önce halkın arasına girdi mi? Ellerim kırılsaydı da AKP ye oy vermeseydim diyenlerle hiç görüştü mü? Bu ülkede emeklisi, işçisi esnafı kan ağlıyor. Yokluk içinde kıvranan bu kesimin insanları geleceklerine güvenle bakamıyorlar. Geride ne kaldı? Halen fakirliğin iyi yönetilmemekten kaynaklandığını fark edemeyen, halen fakirliği kader olarak algılamaya devam eden ve oylarını birkaç poşet yiyeceğe ve iki torba kömür yardımın vermeyi sürdüren varoşların insanları mı? Eğer gençlerimiz ülke sorunlarına gerektiği şekilde eğilirler ve bu varoşlarda yaşayanlara fakirliğin kaderden değil yönetimlerden kaynaklandığını iyi bir şekilde anlatırlarsa Sayın Zafer Üskül’ün ölümüne desteklediği AKP oy yerine havasını alır. Kaldı ki Sayın Zafer Üskül’ün Yüksek Seçim Kurulu tarafından tüm yerleşim birimlerine ait oy sayım sonuçlarının halen neden açıklamadığının nedenini de açıklaması gerekir. Ne hikmetse kimlerle konuşsak AKP ye oy vermediklerini söylüyorlar ve oy verenlerin ellerinin kırılmasını diliyorlar. Peki, Sayın Başbakanın sözünü ettiği on yedi buçuk milyon oyu kimler verdi? Seçim sonuçları halen Yüksek Seçim Kurulunca açıklanmadığına göre AKP ye verildiği söylenen bu on yedi buçuk milyon oy afakî mi?
Oh, oh ne ala. Sayın Baykal CHP yi daha iyi anlatabilmek için Amerika’da büro açacakmış. Hey gidi dünya hey. Oy uğruna insanlar nasıl da her türlü kalıba girebiliyor. Oysa CHP lideri Sayın Baykal bizim kuşaktan sayılır. Bizim kuşaktı yabancı akaryakıt kullanma. Öz malın Petrol Ofisinin akaryakıtını kullan diye sokağa dökülenler. Yine bizim kuşaktı ne Amerika ne Avrupa. Yaşasın tam bağımsız Türkiye diye sokağa dökülenler. Oysa şimdi aynı Baykal Amerikan güdümüne daha iyi uyum sağlayabilmek için Amerika’da büro açacak. Hayırlı olsun Sayın Baykal. Bu kafa ile diğer partilerin ardından nal toplamaya parti olarak devam edersiniz. Böylece dünyada on defa seçim kaybetmesine rağmen koltuğunu koruyan tek lider olarak kendi rekorunuzu yenilersiniz. Zira yıllardır CHP den kopmuş olan gençlerin CHP ye dönmelerinin önünü kesmiş olduğunuz gibi bizim kuşağın da oylarını yitirmiş olacaksınız. AKP lilerin ünlü sloganını size de uygulayalım Sayın Baykal. Durmak yok yola devam.
Benim Bir zamanlar Ben de politikacıydım başlıklı siyasi gözlemlerimi anlattığım bir yazım var. Kâğıt ve mürekkep masrafına acımadan bilgisayarımın yazıcısından çıktısını aldığım bu yazımı önce CHP Menemen, ardından CHP Foça ve en son da iki defa olmak üzere CHP Silivri İlçe Başkanlıklarına verdim. Hem de okunmayacağını bile bile. O yazımda en çok yer alan Halkçı Parti Menemen İlçe Başkanlığı dönemimdir. Zira o dönem çok önemlidir. Nedeni ise CHP Menemen’de hiçbir zaman benim sağladığım başarıyı sağlayamamıştır. CHP Menemen de her zaman ikinci parti durumundaydı. Benim parti başkanı olarak katıldığım seçimde Halkçı Parti on bin oy, ANAP altı bin beş yüz oy, MDP ise üç bin beş yüz oy almıştı. Yani Halkçı Partinin aldığı oy diğer iki partinin aldıkları toplam oya eşitti. Peki, bunu nasıl başarmıştım. En küçük ve en uzak yerleşim birimlerine dahi en az üçer defa giderek ve o yörenin insanlarıyla birebir konuşarak sağladım. Yalan dolu nutuklarla değil.
CHP liler parti lokallerinde komisyonlar kurmakta olduğu kadar hiçbir şey yapmamakta oldukça başarılıdırlar. Ne uzak köylere ne de varoşlara gitmek için nazik bedenlerini zora sokmak istemezler. Lokallerde komisyon kurup rahatlarına bakmak varken niye köylere ve varoşlara gitsinler ki? Diyorlar ki köylerde ve varoşlarda televizyon da var radyo da. Hatta gazete bile var. Halk oradan her türlü bilgiyi edinebiliyor. Halkın ayağına gitmeye ne gerek var. Oysa o halk kendilerini yönetmeye aday olan partililer tarafından onore edilmek istiyorlar. Bunu da en güzel AKP liler yapıyorlar. Varoşlara ve köylere sık sık giderlerken çam sakızı çoban armağanı örneğindeki gibi de küçük hediyeler götürerek seçmenlerin gönüllerinde taht kuruyorlar. Bunu görmezden gelen diğer partiler de bu halk bizi anlayamıyor diye dizlerini dövüyorlar. Siz hele o halkın ayağına bir gidin. Bakalım durum değişecek mi, değişmeyecek mi?
Özcan Nevres     www.ozcannevres.com     


30 Mayıs 2008  00:00:54 - Okuma: (582)  Yazdır
İstatistik